بازتاب نیوز

هشدار طالبان به آمریکا: گفت‌وگوهای صلح را به تعویق می‌اندازیم

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، در اعلامیه طالبان که شب گذشته منتشر شد آمده که قرار بود خروج نیروهای خارجی و عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، موضوعات اصلی مورد بحث در گفت‌وگوهای صلح باشد اما اکنون آمریکایی‌ها می‌خواهند موضوعات تازه‌ای را مطرح کنند.

در این اعلامیه آمده: "این مساله (گفت‌وگوهای صلح) به فشار و برخورد تاکتیکی کسی حل نمی‌شود و نه هم این قابل قبول است که کسی از مساله افغانستان برای پیشبرد روابط و به دست آوردن منافع خود استفاده کند."

طالبان گفته که آمریکا اگر به بهانه‌های مختلف و با سوء استفاده از نام صلح، "اهداف استعماری و نظامی" خود را از راه سیاسی دنبال کند و یا از راه تطمیع کشورهای دیگر، فشارهای بی مورد وارد کند، نشان می‌دهد که هیچ علاقه‌ای به حل مسالمت آمیز معضل ندارد.

اعلامیه طالبان در حالی منتشر می‌شود که روز گذشته برخی منابع طالبان به بی‌بی‌سی گفتند که پاکستان یک عضو ارشد این گروه را برای فشار آوردن بر طالبان، در خلال گفت‌وگوها با آمریکا بازداشت کرده است.

به اساس این خبر حافظ محب‌الله که در زمان رژیم طالبان در افغانستان وزیر حج و اوقاف بود در شهر پیشاور بازداشت شده است. کمی بعدتر خبرهایی از رهایی او منتشر شد که تاکنون از سوی طالبان تایید نشده است.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان تاکنون دو دیدار با نمایندگان طالبان در قطر و یک دیدار دیگر نیز در شهر ابوظبی پایتخت امارات انجام داده است.

قرار بود دیدار چهارم آنها هفته گذشته در دوحه انجام شود که طالبان آن را به دلیل آنچه اختلاف بر سر اجندای ملاقات خواندند، لغو کردند.

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/politics/news/13971026000485

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading