بازتاب نیوز

نگرانی‌ها در پیوند به کاهش سرمایه گذاری در افغانستان!

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

اتاق تجارت و صنایع و اتاق تجارت و معادن افغانستان، از کاهش میزان سرمایه‌گذاری در این کشور ابراز نگرانی می‌کنند.

اتاق تجارت و صنایع و اتاق تجارت و معادن افغانستان می‌گویند، نبود برق، ناامنی‌ها، فساد گسترده، نبود سهولت‌ها برای سرمایه‌گذاری‌ها از جمله مسایلی اند که میزان سرمایه‌گذاری را در کشور کاهش داده است.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع روز چهارشنبه «۲۶ جدی ۱۳۹۷» در صحبت با رادیو آزادی گفت، شرایط نامناسب و عدم فراهم شدن سهولت‌های بیشتر سبب شده تا اکثریت سرمایه‌گذاران سرمایه‌هایشان را به خارج از کشور انتقال دهند.

​او افزود:

"مسایل امنیتی و نبود زیربنا و این‌که در افغانستان برق وجود ندارد و تا زمانی‌که برق نباشد صنایع رشد کرده نمی‌تواند و اگر برق هم برای ما داده شود کیلو وات آن به شش افغانی است و این مشکلات سبب شده که واقعاً اکثراً سرمایه‌گذاران بزرگ به خارج از کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند."

آقای الکوزی می‌گوید، آنان چندین مرتبه این مشکلات را با مقامات حکومتی شریک ساخته اند، اما آنان تا کنون هیچ نوع توجهی به این مسئله نکرده اند.

در عین حال مسئولان اتاق تجارت و معادن می‌گویند، به دلیل نبود امکانات بیش از ۱۴۰ فابریکه سنگ رخام و مرمر در سراسر کشور غیر فعال شده‌اند.

بر اساس معلومات اتاق تجارت و معادن، به‌خاطر نبود قرارداد‌های مناسب و همچنان نرسیدن مواد خام به این فابریکه‌ها آنان فعالیت‌های شان‌را متوقف ساخته اند.​رحیم‌الله سمندر رئیس اتاق تجارت و معادن

رحیم‌الله سمندر رئیس این اتاق در صحبت با رادیو آزادی گفت:

"تعدادی آنان رفته اند به آسیای میانه، قزاقستان، ازبکستان، تاجکستان، ترکمنستان و حتی تعداد آنان فکر می‌کنند که بروند در یک منطقه کراچی که بسیار مساعد است برای پروسس سنگ، تصمیم گرفته، بازار‌ها را مطالعه کرده و شماری آنان وزیره هم گرفته اند."

پیش از این نیز گزارش‌ها مبنی بر عدم علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خارجی در افغانستان به نشر رسیده و علت آن ناامنی‌ها و نبود سهولت‌ها برای سرمایه‌گذاری در این کشور عنوان شده است.

حتی سرمایه‌گذاران داخلی نیز از وضعیت موجود ابراز نگرانی کرده و برخی از آنان سرمایه‌هایشان را از این کشور بیرون کرده اند.

در عین حال وزارت تجارت و صنعت می‌گوید، با تلاش‌های این وزارت در بخش ایجاد سهولت برای تاجران در این اواخر سرمایه‌گذاران زیادی علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در افغانستان شده اند.​

مسافر قوقندی سخنگوی وزارت تجارت و صنعت

مسافر قوقندی سخنگوی این وزارت می‌گوید:

"ما در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ یک روند خوب به‌خاطر حمایت از سرمایه‌گذاری داشتیم و این روند ما ادامه خواهد داشت، ما می‌توانیم سرمایه‌گذاری‌های بیشتر را جذب کنیم و با ظرفیت و راهکارهای که در افغانستان وجود دارد در سه ماه گذشته سرمایه‌گذاران زیادی از پاکستان، ایران و دیگر کشور‌ها آمده‌اند تا در مورد سرمایه‌گذاری این کشور معلومات حاصل کنند."

آقای قوقندی می‌گوید، با فعالیت بیشتر فابریکه‌ها تولیدات افغانی بیشتر شده و میزان صادرات این کشور هم در ۹ ماه سال جاری به ۱۹ درصد افزایش یافته است.

به اساس معلومات وزارت تجارت و صنعت، این وزارت ظرف سه ماه ۱۵۰ نمره را برای تاجران توزیع کرده و ۲۰۰ نمره دیگر هم آماده توزیع کردن می‌باشد.

گزارش: فرشته ندا

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29713003.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading