بازتاب نیوز

چرا مولانا فضل‌الرحمان از طالبان خواست که دست از جنگ در افغانستان بردارند؟

٢٦ جدي ١٣٩٧ جمهور نیوز


مولانا فضل‌الرحمان رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان، در اظهاراتی بی‌سابقه و بی‌پیشینه از طالبان خواسته تا دست از جنگ بردارند و با حکومت افغانستان وارد گفتگو شوند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ مولانا فضل‌الرحمان، طالبان را مخاطب قرار داده و گفته که یک طرف مذاکرات صلح امریکا و طرف دیگر افغانستان است.

وی بیان داشته:" آنان طالبان افغانستان اند و جنگ شان نیز با حکومت افغانستان است. صلح داخلی آنان نیز به همان اندازه مهم است که مذاکرات شان (طالبان) با امریکا حایز اهمیت می‌باشد. از دید من، برای تامین امنیت داخلی به مذاکرات داخلی نیاز است".

این اظهارات رهبر جمعیت علمای اسلام پاکستان، نشان می‌دهد که موضع‌گیری وی در قبال جنگ افغانستان کاملات تغییر کرده است، چرا که در گذشته او جنگ طالبان را در افغانستان جهاد خوانده و بر ادامه آن تاکید داشت.

حال باید پرسید که چرا مولانا فضل‌الرحمان بر خلاف دیدگاه گذشته خود از طالبان خواست که دست از جنگ در افغانستان بردارند؟

ودیر صافی استاد دانشگاه کابل و آگاه مسایل سیاسی در صحبت با خبرگزاری جمهور در این باره گفت:" اگر طالبان به فرمان مولانا فضل الرحمان رئیس حزب جمعیت علمای پاکستان در افغانستان جنگیده‌اند حالا باید به فرمان رهبر مذهبی‌شان دست از جنگ بردارند".

آقای صافی درباره تغییر موضع مولانا فضل‌الرحمان نیز گفت:" با تغییر نظام سیاسی در پاکستان این ایده بوجود آمده است که موضوع جنگ افغانستان باید حل و فصل شود."

وی بیان داشت:"رهبری جدید سیاسی در پاکستان در تلاش ایجاد اعتماد و رابطه نیک با افغانستان است دیگر نمی‌خواهد که جنگ در افغانستان با حمایت پاکستان ادامه داشته باشد."

این استاد دانشگاه تصریح نمود:" دلیل اینکه حکومت جدید پاکستان به دنبال برقراری صلح  در افغانستان است، فشارهایی که امریکا و جامعه جهانی بالای پاکستان وارد کرده‌اند."

آقای صافی گفت:" فشارهای امریکا باعث شده تا پاکستان متقاعد شود که دست حمایت از طالبان را بردارد و رهبر حزب جمعیت علمای پاکستان نیز به  دنبال فشار امریکا، سیاست حکومت خود را دنبال می‌کند."

وی تاکید کرد:" بوجود آمدن رهبری سیاسی جدید در پاکستان نیز خواست ارتش پاکستان است، اگر فضل‌الرحمان مطابق میل آنها حرکت نکند از قهر ارتش پاکستان در امان نخواهد بود."

در همین حال سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:" ما آوردن طالبان را به میز مذاکره بین‌الافغانی از هر طریق که انجام شود، حمایت می‌کنیم."

وی بیان داشت:"به نظر من گفته‌های مولانا فضل الرحمان تاثیرخاص بالای طالبان نخواهد داشت چون طالبان رابط نزدیک با این عالم پاکستانی ندارد و قبلا هم به فتوای وی در افغانستان جنگ نکرده اند و حرف‌های فعلی او نیز نظر شخصی وی است".

محمد رقیب فیاض- خبرگزاری جمهور

 

 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/112477/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading