بازتاب نیوز

پاکستان صادقانه برای صلح افغانستان تلاش نخواهد کرد

٢٦ جدي ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

بعد از سفر اخیر عمر داودزی نماینده ویژه رییس جمهور برای اجماع منطقه‌ ای صلح و رییس دارالانشای شورای عالی صلح به پاکستان، مولانا فضل الرحمان رهبر جمعیت علمای پاکستان از طالبان خواسته است تا با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.

این مولوی پاکستانی در تازه ترین اظهاراتش بعد از سفر آقای داودزی به پاکستان، در یک گفتگوی تلویزیونی گفته است که مذاکرات طالبان با آمریکا به اندازه گفتگوی این گروه با حکومت افغانستان مهم است.

او گفته است که "صلح داخلی آنان نیز به همان اندازه مهم است، که مذاکرات شان با امریکا دارای اهمیت است. از دید من، برای تامین امنیت داخلی به مذاکرات داخلی نیاز است".

اما کارشناسان مسایل سیاسی معتقدند که اقدامات فعلی برای برقراری صلح در افغانستان نتیجه فشار آمریکا بر استخبارات پاکستان بوده است و این کشور این اراده قوی ندارد تا برای صلح در افغانستان تلاش صادقانه‌ای انجام دهد.

مطیع الله خروتی کارشناس مسایل سیاسی در این مورد به خبرگزاری صدای افغان(آوا) می گوید که پروسه صلح افغانستان پروژه ای است که ایالات متحده آمریکا از طریق سی.آی.ای و استخبارات پاکستان در افغانستان تطبیق خواهند کرد. او ادامه می دهد بعد از اعلام استراتژی آمریکا برای افغانستان این موضوع آغاز شد و ختم این پروژه توسط آقای داودزی انجام می شود.

این کارشناس مسایل سیاسی می گوید همان طور که جنگ افغانستان در یک مدت کوتاه واقع نشده، صلح نیز با مذاکره بین چند تن برقرار نخواهد شد و همین طور مفکوره این مولوی پاکستانی در یک بار دیدار با آقای داودزی نیز تغییر نخواهد کرد، در حالی که او سال ها از طالبان حمایت کرده است.

او می گوید که این اظهارات مولوی فضل الرحمان، در اثر فشارهای استخبارات پاکستان بوده که وی را وادار ساخته است تا این اظهارات را بیان کند و تلاش پاکستان در این مورد صادقانه نیست.

خروتی اضافه می کند "در این اواخر هند مناسباتی گسترده ای را با افغانستان روی دست گرفته است، این حرکات هند باعث شده تا پاکستانی ها اقداماتی را در جهت صلح افغانستان انجام دهند، البته این اقدامات بیشتر به سود خود این کشور انجام شده و نفعی برای مردم افغانستان ندارد. این کشور هیچ گاهی برای افغانستان دوست خوبی نبوده و نخواهد بود."

اما سید انتظار خادم؛ آگاه روابط بین الملل به خبرگزاری صدای افغانستان می گوید: "اگر واقعا سیاست پاکستان نسبت به افغانستان تغییر کرده باشد، باید به این موضوع با دید مثبت بنگریم و خوشبین باشیم به آینده صلح در کشور."

این اگاه روابط بین الملل ادامه می دهد حرکتی که در کشورهای منطقه مانند چین، عربستان، امارات متحده عربی برای صلح در افغانستان ایجاد شده، نوعی خوشبینی را ایجاد می کند تا بعد از سال ها جنگ در افغانستان خاتمه یابد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که مولانا فضل الرحمان یکی از حامیان اصلی طالبان است و بارها جنگ این گروه در افغانستان را مشروع دانسته است به تازگی از طالبان خواسته است تا با مقام های حکومت افغانستان به گفتگو بپردازد.

در همین حال، زلمی خلیل زاد نماینده وزارت امور خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در روزهای گذشته سفری به پاکستان داشته و در مورد صلح افغانستان با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

زلمی خلیل زاد روز گذشته (سه‌شنبه ۲۵ جدی) به کابل آمده و جزئیات سفرش را با رییس جمهور اشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت شریک کرده است.

ارگ ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای گفته است که در دیدار انجام شده میان طرفین، آقای خلیل زاد جزئیات سفرش را به کشورهای منطقه، هند، چین و امارات متحدۀ عربی ارائه کرده، گفته است که هدف سفرش به کشورهای منطقه ایجاد اجماع منطقوی به منظور آغاز پروسۀ صلح بوده و پس از سفر به کابل، به این سفرها ادامه خواهد داد.

این در حالیست که طالبان با انتشار بیانیه ای تهدید کرده است که در صورتی که امریکا از آجندای اصلی مذاکرات دور شده و موضوعات تازه‌ای به خواست خود را مطرح کند، این گروه روند گفتگوهای صلح را به تعویق خواهد انداخت.

در اعلامیه طالبان، آمده است که اگر امریکایی‌ها صادقانه وارد مذاکرات نشوند، این گروه مجبور می‌شود که گفتگوهای صلح و مذاکرات را تا زمانی که امریکا به جای فشار و تاکتیک‌ها، برای صلح واقعی گام نگذارد، به تعویق بیندازد.

افغانستان بعد از حضور نظامیان آمریکایی در سال 2001 شاهد درگیری های زیادی بوده است و طالبان نیروهای خارجی در افغانستان را اشغالگر می خواند و حکومت افغانستان را نیز دست نشانده آنها و حاضر به گفتگوی مستقیم با حکومت افغانستان نیست.

این گروه خواهان خروج نظامیان خارجی از افغانستان است و می گوید به شرط خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، حاضر به گفتگو با آمریکایی ها است.

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/177976/%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D9%86%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading