بازتاب نیوز

اولین انستیتوت زعفران در هرات ساخته می‌شود

٢٦ جدي ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای اولین‌بار انستیتوت زعفران را در ولایت هرات می‌سازد.
وزیر زراعت، در سفری به ولایت هرات، صبح امروز چهارشنبه ۲۶ جدی، سنگ تهداب نخستین انستیتوت زعفران کشور را بر زمین گذاشت. نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در مراسم تهداب‌گذاری این انستیتوت گفت که انستیتوت زعفران کشور به هزینه‌ی ۵۸.۸ میلیون افغانی تا پایان سال ۱۳۹۸ ساخته می‌شود.
وزیر زراعت گفت که این نهاد، اولین و مجهزترین انستیتوت در کشور خواهد بود که به منظور ترویج، تحقیق، مسایل پالیسی و بازاریابی زعفران ایجاد می‌شود و تمام بخش‌های زعفران از پرورش تا بازاریابی و فروش را مورد پوشش قرار می‌دهد.
آقای درانی یادآور شد: «نقش این انستیتوت در ترویج و تحقیق، بازاریابی و معیاری‌سازی کامل پرورش، برداشت و پروسس زعفران و میکانیزم‌های بازاریابی و رشد، فوق‌العاده خواهد بود و ما را در تطبیق طرح پنج ساله‌ی انکشاف زعفران افغانستان، کمک می‌کند.»
وزیر زراعت هم‌چنان گفت که پیش از این، آمارها حکایت داشت که میزان حاصلات زعفران در هرات، ۱۲ تن است، اما حالا خبر خوش نتیجه‌ی سروی‌های خانه‌به‌خانه‌ی کاشت و برداشت است که صورت گرفته و نشان می‌دهد اندازه‌ی تولید زعفران در هرات، در سال ۱۳۹۷، بیش از ۱۵ تن بوده است.
در همین حال محی‌الدین نوری، سرپرست و معاون ولایت هرات در همایش تهداب‌گذاری انستیتوت زعفران افغانستان گفت: «حاصلات زعفران هرات، در سال روان، ۱۰۰ درصد افزایش یافته، است زیرا در ۹۶ حاصل زعفران هرات هفت تن بود، اما حالا به ۱۵ تن و۳۲ کیلو گرام رسیده است.»
به همین ترتیب، نصیراحمد درانی وزیر زراعت گفت که کشت‌زارهای زعفران در هرات نیز افزایش یافته و به ۳۰ هزار جریب رسیده است.
وزیر زراعت گفت که در بخش فروش زعفران افغانستان به ترکیه نیز پیش‌رفت‌های خوبی صورت گرفته است و قرار است مرجع بزرگ دیگری برای صدور این حاصل با ارزش زراعتی ایجاد شود.
با تأیید پیش‌رفت‌ها در کار فروش زعفران افغانستان به ترکیه، داکتر علی چنار، هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های ترکیه در افغانستان، در همایش تهداب‌گذاری انستیتوت زعفران افغانستان گفت، «پیش از این زعفران را از اسپانیا خرید می‌کردیم، پس از این به دلیل کیفیت خوب و سهولت اقتصادی، از افغانستان خرید می‌کنیم در اولین فرصت، ۳۰۰ کیلو زعفران افغانستان را ترکیه خریداری می‌کند.»

لینک اصلی: https://8am.af/the-first-saffron-institute-is-being-built-in-herat/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading