بازتاب نیوز

دومین دور گفت و گوهای فرهنگی ایران و افغانستان برگزار می شود

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری فارس

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «مریم خلیلی جهانتیغ» ​رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه سیستان و بلوچستان ایران اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی میان ایران و افغانستان، ایجاد و برقراری ارتباط مستمر و پایدار بین نخبگان علمی و دانشگاهی این 2 کشور بزرگ اسلامی و همسایه ضروری است.

وی افزود: مسئولان و متولیان امور اجرایی کشورها نیز به اهمیت آموزش عالی و نقش دانشگاه ها در سرعت بخشی به فرآیند توسعه پایدار پی برده اند و به جایگاه تاثیرگذار دانشگاه از منظر علمی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اعتقاد دارند.

خلیلی جهانتیغ ادامه داد: در همین راستا دانشگاه سیستان و بلوچستان بنا دارد با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه های افغانستان دومین دور گفت و گوهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان را با عنوان «تعاملات دانشگاهی و آموزش؛ محور توسعه پایدار ایران و افغانستان با حضور دانشگاهیان و متخصصان دو کشور برگزار کند.

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه سیستان و بلوچستان ایران با بیان اینکه اولین دور این گفت و گو در کابل برگزار شد، تصریح کرد: هدف از برگزاری این همایش علاوه بر ایجاد همگرایی و افزایش سطح تبادلات علمی و فرهنگی میان متخصصان دو کشور، یافتن راهکارهای مناسب جهت رسیدن به توسعه پایدار و از میان بردن موانع و چالش های موجود است.

وی با بیان اینکه در این همایش حداقل 15 تن از روسای دانشگاه های افغانستان به همراه جمعی از اساتید دانشگاهی این کشور حضور دارند، افزود: این همایش در روزهای یکم و دوم اسفند در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار می شود که طبق برنامه ریزی انجام شده مقالات منتخب در پنل های تخصصی توسعه سیاسی، اقتصادی، بهداشتی و رفاهی ارائه و بررسی می شود.

خلیلی جهانتیغ خاطر نشان کرد: دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی، الزهرا(س)، یزد، فرودسی مشهد، بیرجند و گیلان در برگزاری این همایش با دانشگاه سیستان و بلوچستان همکاری دارند.

/انتهای پیام/ 

لینک اصلی: http://af.farsnews.com/culture/news/13971026000669

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری فارس

آخرین خبر ها:

Loading