بازتاب نیوز

چین آماده است تا گفتگوهای صلح افغانستان را تسهیل کند

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

سفیر چین در کابل می گوید که کشورش آماده است تا گفتگو های صلح افغانستان را تسهیل کند.

در آستانه تلاش‌های کشورهای منطقه و جهان برای آغاز مذاکرات مستقیم میان طالبان و نماینده‌های حکومت افغانستان، اکنون کشور چین برای تسهیل کردن پروسه صلح از تلاش‌ها سخن می زند.

لیو جیسونگ سفیر چین در کابل در یک نشستی در کابل روز چهارشنبه «۲۶ جدی ۱۳۹۷» گفت که چین در کنار جامعه جهانی حاضر است تا نشست های را برای تسهیل کردن پروسه صلح افغانستان برگزار کند.

او افزود:

"هیچ پیشرفتی بدون صلح ممکن نیست، صلح برای هرچیز مهم است، چین و جامعه جهانی می‌خواهد صلح در افغانستان را برگرداند و برای برگزاری هر نشستی تسهیل کننده آماده‌است، ما جریان‌های سیاسی را برای تسهیل کردن این پروسه تشویق می‌کنیم و به این باور هستیم که گزینه نظامی در افغانستان ممکن نیست و تنها راه حل اقدامات سیاسی است."

امید میثم معاون سخنگوی ریاست اجرائیه شام روز سه شنبه به رادیو آزادی گفته است، نسبت به هر زمان دیگر، تلاش‌های منطقه‌ای و جهانی برای صلح افغانستان بیشتر شده‌است.

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان، پس از هند، چین و امارات متحده عربی روز سه شنبه وارد کابل شد و در دیدار با مقام‌های افغان گفته است که به سفرهای منطقه‌ایش ادامه خواهد داد.

از ماه سپتمبر سال ۲۰۱۸ که زلمی خلیل‌زاد به‌عنوان نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان تعیین شد، تا حالا سه مرتبه با نماینده‌های طالبان دیدار کرده و سفرهای متعدد به چندین کشور داشته‌است.

در کنار ایالات متحده امریکا، کشورهای پاکستان، ایران، روسیه، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، قطر و برخی کشورهای دیگر نیز برای تامین صلح در افغانستان اخیراً تلاش‌های شان‌را بیشتر کرده‌اند.

حکومت وحدت ملی هم بارها گفته که چین با توجه به روابط نزدیکش با پاکستان می‌تواند در آوردن صلح به افغانستان نقش مهم بازی کند.

چین یکی از اعضای فعال «گروه هماهنگی چهارجانبه» در کنار افغانستان، پاکستان و ایالات متحده نیز بوده‌است.

کابل بارها اعلام کرده که اسلام آباد از شورشیان مخالف دولت افغانستان حمایت کرده و برای آنان منابع مالی فراهم کرده اما پاکستان این ادعا را همواره رد کرده‌است.

شورای عالی صلح افغانستان از تلاش های کشور چین ستایش می‌کند و تأکید دارد تا از نفوذش بالای پاکستان استفاده اعظمی کند.

حاجی دین محمد معاون این شورا به رادیو آزادی چنین گفت:

"دولت چین نفوذ زیاد بالای پاکستان دارد، ما از کشور چین توقع داریم که اقداماتی را روی دست گیرند که منجر به گفتگوهای بین الافغانی شود و ما از اقدامات کشور چین ستایش می‌کنیم."

برخی از تحلیلگران امور سیاسی از جمله لطیف نظری به این باور است که چین قوت سیاسی و اقتصادی منطقه‌ای و جنگ در افغانستان به سودی این کشور نیست از همینرو چین برای بدست گرفتن اقتصاد منطقه، برای تامین صلح در افغانستان تلاش می‌ورزد.

گزارش: نورالله شایان

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29713189.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading