بازتاب نیوز

نمایندگان مجلس: امرالله صالح جنرالان فاسد وزارت داخله را نیز باید معرفی کند

٢٦ جدي ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

امرالله صالح، سرپرست وزارت داخله افغانستان پس از گماشته شدن‌اش به این پست برای سر و سامان دادن پولیس و آوردن نظم در این وزارت دست به اصلاحات گسترده زده است. سرپرست وزارت داخله برای کاهش جرایم جنایی و خرید و فروش مواد مخدر نیز اقدام کرده است. او در نخستن اقدام خود فهرستی ۲۲۲ تن از افرادی را که متهم به قتل، دزدی، آدم ربایی و اخلال نظم عامه در کابل بودند، منتشر کرد و پس از آن نیز دو فهرست ۱۶ نفری از افراد زورگو و تفنگدار را منتشر کرد که گفته شده است از باندهای جنایت کار حمایت می‌کنند.

روز گذشته نیز وزارت داخله، مشخصات یک شبکه ۲۹ نفری توزیع مواد مخدر در کابل را منتشر کرد که به گفتۀ این وزارت زیر تعقیب پولیس اند و تمامی مواد مخدر در کابل را همین افراد توزیع می‌کنند. افراد دو فهرست شانزده نفری، به گفته وزارت داخله کسانی اند که مصروف زورگویی، غصب زمین، استفاده جویی، بی اعتنایی به قانون، اخاذی، اعمار بلند منزل های غیرقانونی، حمایت از افراد مسلح غیرمسئول، آشوبگری و قاچاقبری در کابل اند.

اقدامات وزارت داخله با واکنش‌های زیادی مواجه شده است. شماری این اقدامات را در راستای تامین امنیت شهر کابل و کاهش جرایم جنایی مثبت ارزیابی می‌کنند، اما شماری دیگر به این باور هستند، تا پولیس خود اصلاح نشود، این اصلاحات و اقدامات نمی‌تواند تاثیرات را به همراه باشد.

امروز نیز بخشی از آجندای مجلس نمایندگان به اقدامات اخیر وزارت داخله اختصاص داده شده بود. نمایندگان مجلس ضمن قدردانی از اقدامات پولیس و وزارت داخله می‌گویند که رهبری این وزارت افزون بر این که برای دستگیری افراد عاضب و فاسد تلاش می‌کند، باید اصلاحات در درون وزارت نیز بیاورد، زیرا عامل بسیاری از جرایم خود پولیس است.

محمد عارف رحمانی، نماینده غزنی در مجلس در نشست امروز چهارشنبه(۲۷جدی) گفت که مردم افغانستان و مجلس نمایندگان از ابتکارات قانونی رهبری وزارت داخله حمایت می‌کنند، اما باید اصلاحات ابتدا از درون خود وزارت آغاز شود.

آقای رحمانی گفت:” این اقدامات باید ادامه داشته باشد. حالا که پولیس دست به اصلاحات در سطح شهر کابل زده خوب است، اما پولیس نیز باید اصلاح شود و دست اخاذی آنان گرفته شود. شراب فروشی‌ها، تجاوز به اموال مردم، دزدی، زورگویی و فساد همه در اختیار پولیس وزارت داخله است، باید این مسایل به صورت جدی مورد بررسی قرار بگیرد.”

این عضو مجلس تاکید کرد که وزارت داخله افغانستان افزون بر منتشر کردن لیست افراد متهم به جرایم، فهرست غاصبین و جنرالان فاسد این وزارت را که در نتیجه فساد و دزدی به پول‌های هنگفت رسیده اند را نیز منتشر کند.

مخدوم عبادالله محمدی، عضو دیگر مجلس نیز گفت که اقدامات جدید وزارت داخله سبب آرامش نسبی در سطح شهر کابل شده است. آقای محمدی از رهبری این وزارت خواست تا فهرست سایر مجرمین را نیز منتشر و برای دستگیری آنان دست‌ به کار شوند. این درحالی است که وزارت داخله افغانستان هم زمان با منتشر کردن فهرستی از مجرمین و قاچاق بران، محدویت‌های را نیز برای نیروهای پولیس وضع کرده است.

بر اساس دستور امرالله صالح، هیچ یک از نیروهای پولیس نمی‌تواند در مورد روند صلح ابراز نظر، تبصره و تحلیل کند و هم‌چنان تاکید کرده است که نیروهای پولیس با یونیفرم حق شرکت در مراسم فاتحه و مراسم عروسی را ندارند. افزون بر این، هیچ کارمند وزارت داخله حق  ندارد بدون اجازه رهبری، به سفارتخانه‌ها و نمایندگی سیاسی کشورها بروند و همچنان نمی‌توانند درجشن استقلال و مراسم روزهای ملی کشورهای دیگر شرکت کنند.

افزون بر این گفته شده است که پس از این، هیچ یکی از افراد پولیس و کارمندان این وزارت به‌خاطر تبدیلی، ترفیع و یا حل مشکلات اداری خویش از هیچ شخص و حلقه سیاسی سفارش خط نیاورند و نباید با استفاده از افراد بانفوذ و فشارسیاسی بر مقررات، اصول و ضوابط پا بگذارند و هم‌چنان حق ندارند که وسایط پولیس را بدون اجازه به شهر کابل داخل کنند.

با این همه عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان نیز در پایان نشست امروز ضمن قدردانی از اقدامات پولیس برای ایجاد نظم عامه گفت که وزارت داخله باید مطابق به قانون اجراآت داشته باشند.

آقای ابراهیمی از رهبری وزارت داخله خواست که اجرات پولیس باید مطابق به قانون تنظیم شود و سبب آزار و مزاحمت نمایندگان و مردم افغانستان نشود، زیرا هنوز در قسمت اجراآت پولیس هنوز کوتاهی‌های زیاد موجود است.

رئیس جمهور غنی حدود یک ماه قبل امرالله صالح را به عنوان سرپرست وزارت داخله افغانستان تعیین کرد. آقای صالح از چهره‌های به شدت ضد طالبانی و پاکستان است و به باور آگاهان سیاسی حضور او در وزارت داخله سبب بهبود اوضاع امنیتی خواهد شد.

رازق اختیاربیگ

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/26/4269/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading