بازتاب نیوز

ناتو: تعهد ما با افغانستان شکننده نخواهد بود

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

Read in English2019-01-16 | 18 دقيقه پيش

اعضای ارشد نظامی ناتو که در یک نشست سه‌روزه در بروکسل جمع شدند گفته اند، با آنکه وضعیت امنیتی افغانستان همچنان پرچالش است اما نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان سرسختانه تلاش می‌کنند و ماموریت افغانستان را از دید راهبردی برای این پیمان خیلی مهم و متداوم است.

پس از آنکه ماه پیش رسانه‌های امریکایی گزارش هایی را در مورد تصمیم رییس جمهوری این کشور مبنی برخروج نیمی از سربازان امریکایی از افغاستان منتشر کردند، ناتو ابراز نظر رسمی درباره سرنوشت هزاران نظامی این پیمان درافغانستان نداشت.

اما اکنون مقام های نظامی ناتو در بروکسل در یک نشست سه روزه وضعیت عمومی منطقه و ماموریت های نظامی این پیمان را در بخش های مختلف جهان به شمول افغانستان به بررسی گرفتند.

جنرال استیوارت پیچ رییس کمیته نظامی ناتو گفت: "این از دید راهبردی برای ما خیلی مهم است که مسوولیت های خود را بیشتر درک کنیم، آماده گی های خود را بیشتر کنیم و قابلیت های اجرایی خود را بهبود بیشتر بخشیم. ما بر چالش های راهبردی و پیشرفت هایی که ماموریت پشتیبانی قاطع ما در افغانستان با آن روبه رو است، تمرکز خواهیم داشت، چالش هایی که پاکستان و وضعیت امنیتی منطقه نیز شامل آن می شود".

جنرال پیچ هم چنان بر ادامه ماموریت پشتیبانی قاطع در افغانستان و پشتیبانی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تاکید کرد.

او گفت که این ماموریت را به دلیلی باید ادامه یابد که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مانع لانه های امن هراس افگنان در این کشور شوند.

رییس کمیته نظامی ناتو در ادامه افزود: "درسال روان ما با چالش های در ماموریت های ناتو در بخش های از جهان روبه رو هستیم که از دهه ها قبل تا کنون وجود دارد. به شمول جنگ افغانستان که از سال ۲۰۰۱میلادی به این سو درگیر آن هستیم، اما ما به عنوان متحدان همدیگر باید به این چالش ها غلبه کنیم".

در این نشست مشورتی نمایندگان ملکی و نظامی ناتو در افغانستان و نماینده‌ی این پیمان در پاکستان نیز اشتراک کرده اند و وضعیت امنیتی منطقه را با هم شریک کرده اند.

کشورهای عضو ناتو بیش از سه‌هزار سرباز در افغانستان دارد که در کنار چهارده هزار نظامی امریکایی مشغول مشورت و آموزش نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان اند.

بهاو الدین انصاری

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37046-2019-01-16-11-25-07

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading