بازتاب نیوز

ولسی جرگه خواهان انتقال مراکز و مهمانخانه‌های نیرو های خارجی از محلات رهایشی شد

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

ولسی جرگه افغانستان از حکومت می‌خواهد که مراکز و مهمانخانه‌های نیرو های خارجی را از محلات رهایشی هرچه زودتر انتقال دهد.

ولسی جرگه افغانستان با اشاره به تلفات افراد ملکی در حمله اخیر بر کمپ گرین ولیج در شهر کابل می‌گوید که مهمانخانه‌ها و مراکز نیرو های خارجی باید در محلات مسکونی فعالیت نداشته باشد.

اعضای این جرگه در نشست عمومی روز چهارشنبه «۲۶ جدی ۱۳۹۷» بحث‌های در این مورد داشتند و گفتند که موجودیت مراکز و مهمانخانه‌های نیروهای خارجی در محلات رهایشی برای آنان و مردم پذیرفتنی نیست.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه پس از ابراز نظر اعضای این جرگه در این باره، از حکومت خواست تا برای انتقال این مراکز و مهمانخانه‌ها تدابیر جدی اتخاذ نماید.

او افزود:

"مخاطب می‌سازم جانب حکومت را که هرچه عاجل مهمانخانه‌ها و پایگاه‌های نظامی را از مناطق مسکونی که افراد ملکی و بی‌دفاع در آن زنده‌گی می‌کنند به جاهای انتقال دهد که حملات دشمن برای مردم عام آسیب نرساند."

این خواست در حالی مطرح می‌شود که در حمله موتر بمب شام روز دوشنبه بر کمپ گرین ولیج در مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل چهار تن کشته و حدود ۱۱۳ تن زخم برداشتند.

وزارت های داخله و صحت عامه افغانستان گفته اند که بیشتری زخمیان این رویداد به شمول زنان و کودکان باشنده‌های محل هستند.

مردم در محل رویداد نیز در صحبت با رادیو آزادی گفته اند که بارها از حکومت خواسته اند تا مراکز و مهمانخانه های نیروهای خارجی را از محل بود و باش شان دور سازند اما آن‌ها میگویند که به این خواست شان رسیده‌گی نشده است.

مسئولیت حمله بر کمپ گرین ولیج را طالبان به عهده گرفته اند، این گروه با نشر اعلامیه‌ای پذیرفته که در این حادثه شماری از باشنده‌های محل زخم های سطحی برداشته اما طالبان تاکید کرده اند که برای افراد ملکی از قبل گفته شده که از دفاتر و مراکز دور باشند.

اما نصرت رحیمی معاون سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت که تلاش می‌کنند تا برای این موضوع یک راه حل دریافت شود.

او افزود:

"هرچند این معیار نزد دشمنان مردم افغانستان وجود ندارد که کی‌ها را هدف قرار می‌دهند چون در بیشتری موارد آنان اماکن مقدس و افراد ملکی را هدف قرار داده‌اند. مختص در این مورد ما با نهادهای مربوط دیگر نیز گفتگو خواهیم کرد تا راه حل دریافت شود، دقیقاً در این مورد با منابع خارجی نیز مراجع امنیتی صحبت خواهند کرد."

هرچند طالبان و نیروهای امنیتی افغان همواره گفته اند که تلاش میکنند تا به افراد ملکی تلفات وارد نشود اما هنوز نیز قربانی اصلی جنگ در افغانستان غیرنظامیان هستند.

SEE ALSO:

ناتو حمله موتر بمب دوشنبه در شهر کابل را محکوم کرد

تلفات افراد ملکی در درگیری ها، حملات انتحاری، انفجاری و عملیات های هوایی یکی از نگرانی های بوده که همواره از سوی نهاد های حقوق بشری، مردم و شورای ملی مطرح شده اما تا هنوز نیز به آن رسیده‌گی لازم صورت نگرفته است.

گزارش: نسیم شفق

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29713341.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading