بازتاب نیوز

تحقیق: خشونت علیه مسیحیان در سراسر جهان افزایش یافته است

٢٦ جدي ١٣٩٧ دويچه وله

علیرغم همه بحث ها در مورد بهبود اوضاع در شبه جزیره کوریا، کوریای شمالی در احصائیه گیری ها در مورد شکنجه و شقاوت در راس همه کشورها قرار دارد. ۱۸ بار پی هم کوریای شمالی در "شاخص جهانی آزار و شکنجه" که سازمان امدادی مسیحی "درهای باز" راه اندازی کرده است، در جایگاه اول قرار گرفته است. بر اساس گزارش ارائه شده توسط این سازمان که روز چهارشنبه به نشر رسید، فشار بر مسیحیان در تمام جنبه های زندگی در این کشور هنوز هم نهایت شدید است.

در گزارش آمده است که در کوریای شمالی "هر گونه انحراف از احترام گذاشتن به رهبری سیاسی" یک جنایت به شمار می رود. در ماه جون سال ۲۰۱۸، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا با کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، در سنگاپور ملاقات کرد. با این حال اثرات این نشست را در گزارش سازمان امدادی "درهای باز" نمی توان شاهد بود.

در اه جون سال 2018 کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی با دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا ملاقات کرد

"درهای باز" به این باور است که آزار و اذیت مسیحیان بیش از ده سال است که به یک روند جهانی تبدیل شده است.  یکی از دلایل این افزایش سیستم های حاکمیت استبدادی است. در سال ۲۰۱۸ نیز خشونت، آزار و شکنجه علیه مسیحیان در سراسر جهان افزایش یافته است. بر اساس گزارش این سازمان، میزان افزایش خشونت در سال های اخیر در بسیاری از کشورها به سرعت در حال افزایش است.

براساس این گزارش، تعداد قتل های ثبت شده مسیحیان از ۲۷۸۲ مورد در سال ۲۰۱۷ به ۴۱۳۶ مورد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است. در کل بیشترین آمار قتل ها در یک کشور، نایجریا، ثبت گردیده است.

بر اساس معلومات این سازمان امداد رسانی، رقم کشورهای که در آنها مسیحیان از آزار و اذیت شدید رنج می برند، نیز روز بروز در حال افزایش است. این سازمان در حال حاضر از ۱۱ کشوری که مسیحیان  تحت "آزار و اذیت شدید" قرار دارند، صحبت کرده است. پنج سال پیش، تنها از یک کشور سخن زده می شد و آن عبارت بود از کوریای شمالی. حالا صدها میلیون مسیحی از آزار و اذیت رنج می برند.

هند به مقام دهم رسیده است

در جمع ده بدترین کشورها برای مسیحیان در حال حاضر، کشورهایی از افریقا تا آسیا شامل اند. نه تنها "مظنونان معمول" مانند ایران، سومالیا و سودان و مناطق جنگی مانند یمن و افغانستان شامل این گروه بزرگ هستند، بلکه کشورهایی مانند هند و اریتریا نیز شامل اند. در ضمن، سوریه در جایگاه یازدهم قرار دارد.

یکی از مشهورترین افرادی که در سال گذشته به عنوان یک شخص نمادین مسیحی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و سازمان امدادی "درهای باز" به او اشاره می کند، آسیه بی بی از پاکستان است. قضیه این زن که مادر چند کودک است، موجب نگرانی جهانی و کمپاین های بین المللی شده است. آسیه بی بی خود بیسواد است و در سال ۲۰۱۰ به دلیل کفرگوئی محکوم به اعدام شد. در اواخر ماه اکتوبر سال ۲۰۱۸، زمانی که محکمه عالی پاکستان او را تبرئه کرد، اسلامگرایان چندین روز دست به اعتراض زدند. در پاکستان نیز خشونت علیه مسیحیان به یک امر روزمره تبدیل شده است. به ویژه دختران و زنان مسیحی در معرض خطر اند. در بسیاری از موارد، زنان ربوده شده، مجبور به ازدواج و تغییر دین می شوند.

اعراضات اسلام گرایان علیه فیصله محکمه عالی پاکستان در قبال آسیه بی بی

سازمان امدادی مسیحی "درهای باز" در گزارش اش موارد مختلف آزار و اذیت را معرفی کرده است. در درجه اول، آزار و اذیت توسط خانوادۀ فردی که از اسلام به مسیحیت گرویده است، صورت می گیرد. تهدیدهای دیگر برای مسیحیان شامل آزار و اذیت از جانب گروه های افراطی مانند "دولت اسلامی"، ابو سیاف یا بوکوحرام و یا آزار و اذیت به وسیله تمام یک جامعه عنوان شده است. اما معلوم می شود که این تهدیدات نه فقط علیه مسیحیان بلکه اعضای سایر اقلیت های مذهبی نیز است.

این گزارش فهرستی از  ۵۰ کشور را در خود دارد که در آن مسیحیان بر اساس تعریف سازمان امدادی "درهای باز" در آزادی مذهبی شان بیشتر مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند. در عین حال، یک تغییر در تهدید های اسلامگرایان به نظر می رسد. جنگجویان"دولت اسلامی" از عراق و سوریه به سایر کشورهای منطقه، آسیا و جنوب افریقا، جای پا پیدا کرده اند.

درجه بندی تعقیب، آزار و اذیت مسیحیان در سطح جهان

این سازمان امدادی براساس معلومات خودش، در حدود ۶۰ کشور جهان از مسیحیانی که مورد آزار و شکنجه قرار دارند، حمایت می کند. این سازمان خود را به عنوان یک سازمان فرا مذهبی تعریف می کند، اما نزدیکی به اتحادیه پروتستانت های آلمان دارد. سازمان امدادی "درهای باز" نه تنها با برنامه های کمکی اضطراری، بلکه با رساندن کتاب مقدس مسیحیان، حمایت در ترجمه این کتاب و آموزش الهیات، نیز کمک می کند.

nka,af (strack)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82-%D8%AE%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%AD%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-47105917

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading