بازتاب نیوز

پروژه "یک کمربند، یک راه" راه صادرات ارزان به افغانستان گشایش میآبد

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

مطالعۀ نهادهای پالیسی گروپ افغانستان و مرکز پژوهش و توسعه نشان می‌دهد که با تکمیل شدن پروژه "یک کمربند، یک راه" راه صادرات ارزان به افغانستان گشایش میآبد.

در کنار دیگر راه‌های تجارتی به‌خاطر ایجاد سهولت‌ها در بخش تجارت و ترانسپورت و مبُدل شدن افغانستان به یک کشور صادراتی پروژه "یک کمربند، یک راه" از همه مهمترین راه خوانده می‌شود.

نهادهای پژوهش و توسعه و گروپ پالیسی افغانستان با ابراز این مطلب می‌گویند که با بیشتر شدن تلاش‌ها برای صلح در منطقه خوشبینی‌ها در خصوص تطبیق پروژه "یک کمربند، یک راه" در حال بیشتر شدن است.

مریم صافی مسئول نهاد پژوهش و توسعه میگوید که حکومت افغانستان نیز باید توجه به برخی کارها را بیشتر سازد.

او افزود:

"یک راه یک کمربند برای افغان ها فرصت های را بوجود میاورد که ما را به شکل بی سابقه با منطقه وصل میسازد این کار برای افغانستان مفاد زیاد دارد اما با این هم روی این باید کار شود که برای این پروژه علاقه‌مندی ملی ما موجود باشد و برای آن جای داشته باشیم."

این دو نهاد یافته های شان را به روز چهارشنبه با رسانه ها شریک کرده و تاکید کردند که افغانستان باید از هر فرصت اقتصادی در زمان معین آن استفاده کند.

یک راه، یک کمربند به ابتکار چین پروژه است که آسیای جنوبی، آسیای میانه، اروپا و امریکای لاتین را از راه ترانزیت با هم وصل می‌کند.

این پروژه بزرگی است که در کنار سرک، خط ریل، فایبر نوری، و همکاری ها در بخش انرژی را با خود دارد.

این پروژه در سال ۲۰۱۳ میلادی پیشکش شد اما تا حال برخی موانع در برابر آن وجود دارد.

افغانستان یکی از شرکای مهم این پروژه خوانده میشود اما به اساس معلومات نهادهای یاد شده مشکلات امنیتی، زیربنایی و ظرفیتی در این کشور از موانع در برابر تطبیق این پروژه خوانده می‌شوند.

با این همه صبغت احمد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به رادیو آزادی گفت که افغانستان در بخش پیشرفته های اقتصادی در منطقه محکم ایستاده‌گی داشته و آن‌ها به پروژه یک راه، یک کمربند به نظریک پروژه مهم می‌بینند.

سفیر چین در نشست مطالعه در مورد پروژه "یک کمربند، یک راه" در کابل گفت که چین و افغانستان کشورهای اند که از راه این پروژه به منافع مشترک دست میابند.

لیوجینگ سونگ گفت، افغانستان و چین میتوانند که با وصل شدن این راه یک شبکه ایجاد کنند.

او افزود:

"ما در جریان روابط بین المللی بخاطر اهداف مشترک ما کار بهتر را برای افغانستان انجام میدهیم، ما بالای همکاران افغان ما صدا میکنیم که در بخش صلح، امنیت و اقتصاد به پیشنهادات چین خودداری نکنید همکاری ما با شما است."

آقای سونگ ابراز امیدواری کرد که پس آمدن صلح در افغانستان این کشور محصولات اش را از همین را ه به جهان صادر نماید.

گزارش: جاوید حسن زاده

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29713434.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading