بازتاب نیوز

رئیس جمهور روسیه ادعا کرده‌است که امریکا، در منطقه بالکان بی‌ثباتی ایجاد می‌کند

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ادعا کرده‌است که ایالات متحده، در منطقه بالکان بی‌ثباتی ایجاد می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در آستانه سفرش به صربیا در مصاحبه‌ها با دو روزنامه صربیا ادعا کرده که امریکا در حال بی‌ثبات ساختن منطقه بالکان است.

این مصاحبه‌ها دیروز نشر شد.

اظهارات پوتین در ویبسایت کرملین نیز نشر شده است.

قرار است سفر رئیس جمهور روسیه به صربیا به روز پنجشنبه ۱۷ جنوری آغاز شود.

این اظهارات ولادیمیر پوتین نمایانگر روابط نزدیک تاریخی روسیه با صربیا است و در عین حال نشان می دهد که روسیه در مورد نفوذ غرب نگرانی دارد.

اما این اظهارات پوتین در تقابل با هشدار‌های واشنگتن و برخی از متحدین اروپایی‌اش قرار دارد که می گویند روسیه تلاش می کند تا این منطقه به شمول مونتینگرو، بوسنیا هرزگووینا و مقدونیه را بی‌ثبات سازد.

رئیس جمهور روسیه درین مصاحبه‌ها از بمباری ناتو در سال ۱۹۹۹ بر صربیا در جریان جنگ کاسوو و همچنان اعلان استقلال کاسوو از صربیا یاد آوری کرده است.

کاسوو در سال ۲۰۰۸ میلادی استقلال‌اش را اعلان کرد.

روسیه و صربیا این اقدام کاسوو را محکوم کرده اما کشور‌های غربی از آن حمایت کرده اند.

از رئیس جمهور روسیه نقل شده که گفته است که پالیسی ایالات متحده و برخی کشور‌های غربی دیگر که به گفته ولادیمیر پوتین هدف آن به دست آوردن نقش برتر در منطقه بالکان است به عنوان یک فکتور جدی در زمینه بی‌ثباتی این منطقه باقی مانده است.

پوتین همچنان ادعا کرده است که مونتینگرو برای به دست آوردن عضویت ناتو کشانده شد که به گفته ولادیمیر پوتین در نتیجه آن، این کشور از یک مرحله بی‌ثباتی سیاسی عبور می کند.

مونتینگرو در کنار امریکا و سایر کشور‌ها روسیه را متهم کرده که در سال ۲۰۱۶ از تلاش کودتا در مونتینگرو حمایت کرده بود در زمانی که این کشور در زمینه کسب عضویت ناتو گام می‌گذاشت.

پارلمان مونتینگرو در ماه اپریل سال ۲۰۱۷ میلادی به اتفاق آرأ فیصله کرد که این کشور به ناتو بپیوندد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29713524.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading