بازتاب نیوز

بیش از ۱۸ هزار طفل در بامیان کارهای شاقه انجام می دهند

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

بیش از ۱۸ هزار طفل در ولایت بامیان کارهای شاقه انجام می دهند.

تعدادی از فعالین مدنی و نماینده‌های ادارات حافظ حقوق اطفال طی یک کنفرانس مطبوعاتی نگرانی خود را از وضعیت اطفال در ولایت بامیان ابراز کرده و از دولت خواستند تا هر چه زودتر قانون حمایت از حقوق طفل تصویب شود.

این فعالین مدنی طی یک قطعنامه‌ای خواسته‌های خود را از دولت افغانستان و پارلمان کشور چنین مطرح کردند.

"خواسته‌های اعضای این کمیته در دو بخش خلاصه می شود:

  • ۱: از انجایی که اطفال یک قشر آسیب پذیر در جامعه بوده و نیازمند حمایت می باشند، از پارلمان کشور می خواهیم تا هر چه زودتر قانون حمایت از طفل را که در دستور کارشان قرار دارد را تصویب نمایند.
  • ۲: حمایت از اطفال در کشورهای پسامناضعه یک امر ضروری می باشد، لذا از دولت افغانستان می خواهیم تا با به کار گیری یک پالیسی مشخص و منبع مالی مشخص از اطفال کشور و بخصوص اطفال در معرض خطر حمایت همه جانبه نماید. "

به گفته اشتراک کننده‌ها در این کنفرانس وضعیت اطفال در ولایت بامیان بسیار نگران کننده است، ولی تا هنوز آمار دقیقی از اطفال در معرض خطر وجود ندارد.

به گفته آن‌ها بیشتر این اطفال در معرض خشونت‌های فزیکی، ازدواج زیر سن، اعتیاد، اطفال بی‌سرپرست و بد سرپرست، کارهای شاقه و عوامل دیگر قرار دارند.

عزیز الله رحمانی مسئول بخش حمایت از اطفال کمیسیون حقوق بشر بامیان در این مورد اضافه کرد:

"در ولایت بامیان اطفال از طریق‌های مختلف در معرض خطر قرار دارند مانند اطفالی که کارهای شاقه انجام میدهند، اطفالی که یتیم و بی‌سرپرست هستند یا بصورت بد از آن‌ها سرپرستی صورت میگیرد، اطفالی که معتاد به موا مخدر هستند و انواع دیگری که تعداد آن‌ها زیاد است و آمار بلندی در این مورد در بین اطفال بامیان وجود دارد ولی متأسفانه تا هنوز آمار رسمی در این مورد تهیه نشده است. این موضوع بسیار جدی است که باعث نگرانی بسیاری از نهاد‌های حامی حقوق اطفال شده است."

تنها آماری که اعضای این کنفرانس اعلام کردند از کارهای شاقه بالای اطفال است که از شش ولسوالی ولایت بامیان آمار هایی را جمع آوری کرده اند.

به گفته شرکت کننده‌ها در این کنفرانس بیش از ۱۸ هزار طفل در ولایت بامیان کارهای شاقه انجام می دهند که دلیل اصلی آن فقر خانواده‌ها می باشد.

عارف محبی مسئول انکشاف حقوق اطفال ولایات بامیان و دایکندی در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"بر اساس آمار تقریبی که ما از سطح ولسوالی‌ها بدست آوردیم بیشتر از ۱۸ هزار طفل در سطح بامیان کارهای شاقه انجام میدهند که این کارها هم به صورت تمام وقت است و هم به صورت نیمه وقت که اطفال بعد از آمدن از مکتب انجام می دهند. یکی از نمونه‌های کارهای شاقه جمع آوری هیزم از ارتفاعات کوهستان توسط اطفال است که با توجه به جسه خرد اطفال این کار بالای آن‌ها کار شاقه گفته می شود."

به گفته آقای محبی آمار اطفال در معرض خطر در ولایت بامیان بیشتر از آماری است که گفته شده و تا تصویب نشدن قانون حمایت از اطفال نمی شود که با این مشکل به صورت قانونی برخورد کرد.

گزارش: عباس نادری

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29713578.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading