بازتاب نیوز

خلیل‌زاد: مسیر صلح نیازمند نشست طالبان با حکومت افغانستان است/ اگر طالبان بجنگد، آمریکا نیز خواهد جنگید

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبرنامه

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان امروز چهارشنبه(۲۶ جدی) در نشستی با رسانه‌ها در کابل، گفت که او امروز صبح با مقامات افغان در کابل ملاقات کرده تا درباره صلح و امنیت گفتگو کنند. این دیدار بعد از نشست سه‌شنبه شب آقای خلیلزاد با رییس‌جمهور غنی بوده است.

آقای خلیل‌زاد در واکنش به بیانیه دیروز (سه‌شنبه) طالبان اشاره کرد: “اگر طالبان می‌خواهند حرف بزنند، ما می‌توانیم گفتگو کنیم. اگر آن‌ها می‌خواهند بجنگند، ما نیز می‌توانیم بجنگیم. ما امیدواریم طالبان خواهان صلح باشند، اما اگر آن‌ها حاضر به گفتگو نشدند و به جنگ ادامه داند، ایالات متحده با مردم افغانستان خواهد ماند و از آن‌ها حمایت می‌کند. در مجموع ائتلاف به حمایت از نیروهای افغان مفتخر است. در این مرحله نیروهای امنیتی افغان و فشار نظامی مهم است.”

این در حالی است که طالبان در یک بیانیه هشدار داده‌اند که اگر ایالات متحده تعهد کافی به خواسته آن‌ها مبنی بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان نشان ندهد، از روند گفتگوهای صلح بیرون می‌شود.

آقای خلیل‌زاد در دیدار با رسانه‌ها از نیروهای افغان ستایش کرد و گفت که نقش آن‌ها حیاتی است. او همچنان گفت که “اتحاد افغان‌ها در مسیر پیش رو حیاتی است.”

وی درباره تعامل طالبان با دولت افغانستان گفت: “مسیر صلح نیازمند نشست طالبان با دولت افغانستان است. این موضوع مورد اجماع میان تمام شرکای منطقه‌ای می‌باشد.”

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در مورد وضعیت نیروهایی این کشور در افغانستان گفت: “ما هیچ‌گاه نگفته‌ایم که خواهان پایگاه‌های دایمی در افغانستان هستیم.”

او ادامه داد: “در درازمدت، ما می‌خواهیم رابطه همه‌جانبه با افغانستان داشته باشیم که احترام به قربانی های ۱۷ سال گذشته داشته و تأمین‌کننده آینده بهتر برای تمام افغان‌ها باشد. آن رابطه شامل روابط نظامی، دیپلوماتیک و اقتصادی است.”

آقای خلیل‌زاد درباره دیدارهای بعدی با طالبان گفت: “ما امیدواریم این به زودی اتفاق بیافتد. این چیزی است که روی آن کار می‌کنیم.”

این در حالی است که پاکستان پیشنهاد داده چهارمین دور گفتگوهای امریکا با طالبان، به جای دوحه، روز جمعه آینده(۱۸ جنوری) در اسلام‌آباد برگزار شود، اما چنین دیداری تاکنون نهایی نشده است.

حکومت پاکستان در روزهای گذشته حافظ محب‌الله، یکی از رهبران طالبان که در پشاور زندگی می‌کرد را دستگیر نمود و پس از چند روز، رها کرد. برخی این اقدام پاکستان را پیامی به گروه طالبان می‌خوانند.

لینک اصلی: http://khabarnama.net/blog/2019/01/16/khalilzad-stresses-road-to-peace-will-require-taliban-to-sit-with-afghan-government-says-us-will-fight-if-taliban-does/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرنامه

آخرین خبر ها:

Loading