بازتاب نیوز

جنسانگ:‌ دهلیزهای آسیای مرکزی و غربی نیز افغانستان و چین را باهم وصل می‌کند

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

2019-01-16 | 19 دقيقه پيش

سفیر چین در کابل، در مراسم نشری، پژوهشی در مورد چگونگی وصل شدن افغانستان به پروژه یک کمر بند یک راه ، این پروژه را برای افغانستان بسیار مهم می داند و می گوید که چین نه تنها از طریق دهلیز دریایی، بل از طریق دهلیزهای آسیای مرکزی و غربی نیز افغانستان را با این کشور وصل می کند.

لیو جنسانگ سفیر چین در کابل در نشست امروز چهارشنبه گفت: "ما پیوسته در مورد فرصت های که دو کشور را از طریق دریا وصل می کند صحبت کرده ایم. تنها مسیر دریا نیست، بلکه دهلیزهای آسیای مرکزی و غربی وجود دارد که ما را با افغانستان وصل می کند و از این طریق زمینه یک راه ترانسپورتی برای مسیر اقتصادی میان دو کشور به وجود می آید."

سفیرچین همچنین تاکید می کند که کشورش به عنوان یک قدرت بزرگ و همسایه‌ی افغانستان، دربرابر مردم افغانستان مسوول است و برای پیشرفت این کشور تلاش نهایی خود را انجام می دهد.

از سوی هم یافته های این پژوهش نشان می دهد که باتوجه به ناامنی و ضعف اقتصادی در افغانستان، وصل شدن افغانستان به پرژوه یک کمربند و یک راه را زمانگیر و دشوار است.

همزمان این پژوهشگران، همکاری پاکستان برای وصل شدن افغانستان را به مسیرهای دریایی و چین را ،مهم می خواند.

مریم صافی یکی از پژوهشگران گفت:‌"اگر افغانستان می خواهد به آسانی از طریق دریا، به کشورهای منطقه، هند و چین و دیگر کشورهای سارک که وصل شود، مستلزم همکاری پاکستان است."

طرح یک کمربند یک راه» کشور چین در سال ۲۰۱۳به هزینه‌ی چهار میلیارد دالر مطرح شد که با عملی شدن آن چهارونیم میلیارد جمعیت جهان از آن بهره‌مند خواهند شد.

ساخت جاده ها،راه آهن و کشیدن لوله های گاز در ۶۰کشور جهان، مشمول این طرح است.

گزارشی از امان فرهنگ

1TVNews.af

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37053-2019-01-16-14-19-46

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading