بازتاب نیوز

سنگ تهداب انستیتوت زعفران افغانستان گذاشته شد

٢٦ جدي ١٣٩٧ روزنامه اقتصادی وادصم

نصير احمد درانى وزير وزارت زراعت آبيارى و مالدارى كشور در سفر كه به هرات داشت سنگ تهداب نخستین انستیتیوت زعفران را گذاشت.

درانى در مراسم سخنرانى گفت: “اين موسسه با هزينه ٨٥،٨ ميليون افغانى تا پايان سال ١٣٩٨ هجرى شمسى ساخته خواهد شد.”

وزیر زراعت گفت که این نهاد، اولین و مجهزترین انستیتوت در افغانستان خواهد بود که برای بررسی علمی و معیاری به منظور ترویج، تحقیق، مسایل پالیسی و بازاریابی زعفران ایجاد می‌شود و تمام بخش‌های زعفران از پرورش تا بازاریابی را مورد پوشش قرار می‌دهد.

آقای درانی یادآور شد: «نقش این انستیتوت در ترویج و تحقیق، بازاریابی و معیاری‌سازی کامل پرورش، برداشت و پروسس زعفران و میکانیزم‌های بازاریابی و رشد، فوق‌العاده خواهد بود و ما را در تطبیق طرح پنج ساله‌ی انکشاف زعفران افغانستان، کمک می‌کند.»

قرار أحصاييه كه انجام شده ميزان كشت و توليد زعفران ١٢ تُن در سال تخمين شده بود و در سال ١٣٩٧ اين رقم بيشتر از ١٥ تُن رسيده است.

 هم‌چنان محی‌الدین نوری، سرپرست و معاون مقام ولایت هرات در همایش تهداب‌گذاری انستیتوت زعفران افغانستان گفت: «حاصلات زعفران هرات، در سال روان، ۱۰۰ درصد افزایش یافته، است زیرا در ۹۶ حاصل زعفران هرات هفت تن بود، اما حالا به ۱۵ تن و۳۲ کیلو گرام رسیده است.»

به همین ترتیب، نصیراحمد درانی وزیر زراعت گفت که کشت‌زارهای زعفران در هرات نیز افزایش یافته و به ۳۰ هزار جریب رسیده است.

وزیر زراعت گفت که در بخش فروش زعفران افغانستان به ترکیه نیز پیش‌رفت‌های خوبی صورت گرفته است و قرار است مرجع بزرگ دیگری برای صدور این حاصل با ارزش زراعتی ایجاد شود.

هم‌چنان در این زمینه محی‌الدین نوری، سرپرست و معاون مقام ولایت هرات گفت که ترکیه به معیارهای بین‌المللی، زعفران افغانستان خریده و به نام افغانستان صادر می‌کند.

با تأیید پیش‌رفت‌ها در کار فروش زعفران افغانستان به ترکیه، داکتر علی چنار، هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های ترکیه در افغانستان، در همایش تهداب‌گذاری انستیتوت زعفران افغانستان گفت، «پیش از این زعفران را از اسپانیا خرید می‌کردیم، پس از این به دلیل کیفیت خوب و سهولت اقتصادی، از افغانستان خرید می‌کنیم.»

لینک اصلی: http://dari.wadsam.com/%D8%B3%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%AA%D9%88%D8%AA-%D8%B2%D8%B9%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%AF/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading