بازتاب نیوز

مقام‌های کنر و ننگرهار: برای ختم کامل فعالیت گروه داعش عملیات‌ها بیشتر شوند

٢٦ جدي ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

برخی از مسئولان و اعضای شورای ولایتی کنر و ننگرهار از حکومت می‌خواهند تا برای ختم کامل فعالیت گروه داعش در این ولایات عملیات‌های نظامی را تقویت بخشند.

هرچند مسئولان و اعضای شورای ولایتی ولایت های کنر و ننگرهار از کاهش فعالیت های داعش در این ولایات سخن می‌گویند اما تاکید میکنند که برای از بین بردن این گروه در این ولایات به اقدامات بیشتر نیاز است.

عبدالطیف فضلی معاون شورای ولایتی کنر روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که گروه داعش هنوزهم در برخی از دره‌های این ولایت به‌خصوص دره کورنگل فعالیت داشته و برای کارمندان دولت تهدید شمرده می‌شود.

او افزود:

"این گروه هنوزهم تهدید است برای عوام به‌خصوص کسانی که در حکومت کار می‌کنند، در پولیس ملی اردوی ملی و معلمین که خانه های شان در دره‌ها است زمانی‌که آن‌ها می‌روند یا از طرف شب پنهانی می‌روند و یا این‌که از آن‌ها خبر شود از سوی آن‌ها تهدید می‌شوند."

وی می‌گوید که بسیاری از مردم چندین سال می‌شود که از ترس تهدید گروه داعش به مناطق شان رفته نمی‌توانند.

در این حال ناصر کامه وال عضو شورای ولایتی ننگرهار نیز از حضور داعش در آن ولایت سخن گفته اما تاکید میکند که در حال حاضر حضور این گروه در ننگرهار کاهش یافته و در کنر بیشتر شده است.

وی در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"تهدید این گروه در ننگرهار بسیار زیاد کم شده اما فعلاً تحرکات گروه داعش در کنر بیشتر شده‌است."

این در حالیست که گروه داعش در گذشته فعالیت های زیادی در ولایت ننگرهار داشته و گزارش‌های از خشونت های این گروه در برابر باشنده‌گان ولایت ننگرهار در برخی ولسوالی ها به‌خصوص اچین به نشر رسید.

پس از آن از فعالیت و حضور این گروه در ولایت های جوزجان، ارزگان، سرپل، زابل، بادغیس و برخی ولایات دیگر به نشر رسیده و از آن ابراز نگرانی گردیده بود.

اما اکنون وزارت دفاع افغانستان می‌گوید گروه داعش در افغانستان تضعیف شده و در حال حاضر به جز ولایات ننگرهار و کنر در همه ولایات سرکوب شده اند.

غفور احمد جاوید سخنگوی این وزارت در مورد به رادیو آزادی گفت:

"این گروه در ولایت های هلمند، زابل و فاریاب در نطفه از بین برده شدند این گروه را در ولایت ننگرهار به عقب زدیم اما به اثر عملیات های زمینی، هوایی و عملیات های خاص در آنجا نابود شده اند در برخی مناطق کنر مشکلات وجود دارد ولی عملیات ما جریان دارد."

وی همچنان گفت که در جریان شش ماه گذشته در اثر عملیات های تصفیوی که بالای این گروه در ولایات انجام شده است شماری زیاد از قوماندان مهم این گروه نیز از بین برده شده‌اند.

در این حال محمداگل مجاهد کارشناس نظامی افغان میگوید که گروه داعش در ولایت های کنر و ننگرهار به گونه علنی اما در برخی ولایات دیگر به شکل پنهانی فعالیت دارند.

وی می‌گوید که برای از بین بردن این گروه تنها عملیات های نظامی کافی نبوده بلکه نیاز است تا مردم در مناطق بسیج شده در سرکوب این گروه همکاری کنند.

گزارش: جاوید حسن زاده

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29713648.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading