بازتاب نیوز

خلیلزاد:‌ در راستای روند صلح، طالبان نیازدارند تا با دولت افغانستان گفتگو کنند

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

Read in English2019-01-16 | 30 دقيقه پيش

زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای پیشبرد گفتگوهای صلح افغانستان با طالبان، گفته است که در راستای گفتگوهای صلح، این گروه نیاز دارد تا با دولت افغانستان گفتگو کند.

پس از چندین دور سفر به برخی کشورهای منطقه، آقای خلیلزاد امروز چهارشنبه در گفتگو با مسوولان رسانه‌ها گفته است که در مورد گفتگوی طالبان با دولت افغانستان اجماع منطقه‌یی وجود دارد.

آقای خلیلزاد همچنان در ادامه گفت: «اگر طالبان می‌خواهند که گفتگو کنند، ما حاضریم که گفتگو کنیم. اگر می خواهند که بجنگند، ما می‌توانیم در برابرشان بجنگیم.»

در این نشست آقای خلیلزاد افزوده است:‌« امیدواریم که طالبان صلح را بخواهند اما اگر گزینه نشستن بر میز گفتگو را انتخاب نکنند و اگر بخواهند که به جنگ ادامه بدهند، ایالات متحد امریکا با دولت و مردم افغانستان می ایستد و افغان ها را حمایت می کند.»

آقای خلیلزاد همچنان حمایت از نیروهای افغانستان را افتخار خوانده و بر فشارهای نظامی نیروهای افغانستان در این مرحله سیاسی تاکید کرده است.

از سوی هم رویترز در گزارش امروزش نگاشته است که پاکستان و امریکا بر طالبان فشار آورده است که با دولت افغانستان گفتگوهای مستقیم داشته باشند.

اما به نقل از منابع طالبان، رویترز افزوده است که کشورهای دیگری مثل ایران از موقف طالبان دفاع می کنند.

این در حالی است که تا حال نماینده گان طالبان کم از کم سه بار با مقام های واشنگتن گفتگو کرده اند اما از گفتگوی مستقیم با نماینده گان دولت افغانستان خود داری کرده اند.

در آخرین مورد دیروز گروه طالبان با پخش اعلامیه ی گفتند که اگر مقام های امریکایی موضوع گفتگوهای آینده را موضوع خروج نظامیان آنکشور طرح نکنند، گروه طالبان گفتگو با واشنگتن را متوقف خواهد کرد.

در پاسخ به این موضوع، نماینده امریکا برای صلح افغانستان افزوده است: «ما هیچگاهی نگفته ایم که در تلاشی داشتن پایگاه نظامی دایمی در افغانستان هستیم. چیزی که ما می خواهیم این است که شاهد این باشیم که بحران را از طریق گفتگو به پایان برسانیم ، همکاری ما با افغانستان را ادامه بدهیم و مطمین شویم که هیچ هراس افگنی هیچ یکی از ما را تهدید نمی کند.»

خلیلزاد در ادامه سخنانش گفت: «در درازمدت، ما می خواهیم ارتباط جامع با افغانستان داشته باشیم که قربانی های هفده سال گذشته را احترام بگذارد و برای همه افغان ها یک آینده خوبتر را مهیا کند. اینگونه روابط شامل بخش نظامی، سیاسی و اقتصادی می شود.»

در ادامه این سخنان آقای خلیلزاد همچنان ابراز امیدواری کرده که گفتگوهای صلح با طالبان بزودی برگزار خواهد شد.

گزارشی از احمد مختار سار

مختار سار

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37054-2019-01-16-15-00-21

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading