بازتاب نیوز

دعوت چین از دپلومات های خارجی برای بازدید از مراکز آموزشی در سین کیانگ

٢٦ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری آریانا نیوز

آریانانیوز: مقامات سین کیانگ اعلام کردند که به دعوت دولت چین، دپلومات های 12 کشور از مراکز آموزش حرفوی (اردوگاه بازآموزی)در سین کیانگ بازدید کردند…

وزارت امور خارجه چین نیز اعلام کرد که همه اتباع خارجی که به مقررات پابند باشند و در امور داخلی کشور مداخله نکنند می توانند به سین کیانگ سفر کنند.

شهرت زاکر رییس دولت منطقه سین کیانگ اخیرا اعلام کرد که چین ممانعتی از سفر کارشناسان سازمان ملل به سین کیانگ به عمل نمی آورد و از سفر آنها استقبال می کند و آنها می توانند از نزدیک با وقایع و حقایق منطقه آشنا شوند.

پیرو سخنان شهرت زاکر، لو کانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز روز دوشنبه اظهار کرد،سین کیانگ یک منطقه باز است و ما از تمام افراد از جمله مقامات سازمان ملل متحد برای بازدید از منطقه استقبال می کنیم. لو کانگ همچنین افزود، طرفین باید نگرشی عینی و بی طرف داشته باشند و از گمراه شدن به سبب پیام های نادرست اجتناب کنند.

یکی از مقامات سین کیانگ، که خواسته تا نامش فاش نگردد، در مصاحبه با گلوبال تایمز گفته است که اواخر ماه دیسمبر 2018 دپلومات های خارجی 12 کشور از جمله روسیه، اندونزیا، هند، قزاقستان و پاکستان برای بازدید از مراکز آموزشی در سین کیانگ دعوت شده اند. جمعی از رسانه های خارجی، از جمله رویترز و تاس نیز سوم تا پنجم جنیوری از این مراکز بازدید کردند.

تاثیر اقدامات ضد افراط گرایی در سین کیانگ

لی وی، یکی از کارشناسان مبارزه با تروریزم، که در ماه نوومبر 2018 برای بازدید از مراکز آموزشی(اردوگاه بازآموزی) در سین کیانگ دعوت شده بود در مصاحبه با گلوبال تایمز خاطر نشان ساخت، بسیاری از کشورها با تهدید افراط گرایی مشابه با سین کیانگ مواجه استند و بازدید دپلومات ها از منطقه، تبادلات در زمینه اقدامات بر ضد افراط گرایی را تسهیل می نماید. اقدامات ضد افراط گرایی در سین کیانگ اثر گذار بوده و به ایجاد یک جامعه پایدار کمک کرده است. در حالی که بسیاری از کشورهای دیگر که از مسئله افراط گرایی و تروریزم رنج می برند، هنوز راه موثری پیدا نکرده اند.

کارشناسان معتقد استند که بزرگترین دستاورد در زمینه مبارزه با تروریزم و افراط گرایی عدم وجود هیچ حادثه خشونت آمیزی طی 23 ماه گذشته در منطقه شمال غرب چین است. بنا به گفته مقامات سین کیانگ، دعوت از این دپلومات ها و رسانه های خارجی به بازدید از مراکز آموزشی (اردوگاه بازآموزی) در واقع پاسخی به برخی گزارش های بی اساس رسانه های غربی با هدف تحت الشعاع قراردادن تلاش های دولت چین برای مبارزه با افراط گرایی در منطقه سین کیانگ است.

مایکل باشلت، کمسیونر حقوق بشر سازمان ملل نیز ماه گذشته عیسوی گفته بود گزارش های نگران کننده ای از اردوگاه های بازآموزی سین کیانگ نشر شده است.

بنا به این گزارش ها چین این افراد را در اردوگاه های بازآموزی تحت فشار گذاشته است که باید دست از عقاید خود برداشته و به حزب حاکم وفادار باشند موضوعی که پکن تکذیب کرده است.

لینک اصلی: https://ariananews.co/foreign/%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D9%BE%D9%84%D9%88%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%B2-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D9%86-%DA%A9%DB%8C%D8%A7%D9%86%DA%AF.html/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آریانا نیوز

آخرین خبر ها:

Loading