بازتاب نیوز

نقش کلیدی افغانستان در پروژه «یک کمربند یک راه»

٢٧ جدي ١٣٩٧ آژانس افغان خبر

با عملی شدن پروژه «یک کمربند یک راه» زمینه صادرات محصولات افغانستان به کشورهای خارجی به صورت گسترده فراهم می گردد.

به گزارش افغان نیوز: مریم صافی، رییس اجراییه نهاد پژوهش و توسعه افغانستان، روز چهار شنبه(26، جدی) طی یک کنفرانس خبری تحت نام "ابتکار جاده کمربندی" گفت؛ تحقیقات این نهاد نشان می دهد که با عملی شدن یک کمربند و یک راه زمینه تجارت در منطقه فراهم می گردد.

وی افزود؛ کشور چین بیشترین سهم در رابطه به همین پروژه دارد و با تحقق آن، زمینه صادرات محصولات افغانستان به کشورهای خارجی نیز فراهم می گردد. زیرا هدف پژوهش این نهاد، مشخص کردن جایگاه افغانستان در پروژه یک کمربند و یک راه می باشد. بنابراین افغانستان برای وصل به پروژه یک کمربند و یک راه، نیاز به زیرساخت دارد که باید عملی شود.

در همین حال، لیوجینگ سونگ، سفیر جمهوری چین در کابل گفت: افغانستان و چین دو کشور دوست اند که با عملی شدن پروژه یک کمربند و یک راه منافع مشترک هر دو کشور تامین می شود. زیرا چین برای رشد اقتصادی افغانستان تلاش می کند و رشد این کشور دوست باعث خرسندی چین می گردد.

سفیر چین تصریح نمود که دو کشور میتوانند دروازه تجارت را باز کنند تا محصولات افغانستان به چین و محصولات چین به افغانستان و دیگر کشورها صادر گردد. به همین خاطر است که ما مسئول عملی سازی پروژه ها به گونه با کیفیت هستیم تا همه کشورها و مخصوصا افغانستان از آن نفع ببرد.

از سوی هم ما میتوانیم بین کشورهای منطقه یک شبکه ایجاد کنیم که همه از آن طریق منافع مشترک شان را دنبال و محصولات شان را صادر کنند.

وی افزود؛ بعضی ها فکر می کنند که افغانستان در پروژه یک کمربند و یک راه سهم ندارد؛ درحالیکه افغانستان همکار خوب چین بوده و در این پروژه نقش کلیدی دارد.

به باوری وی؛ افغانستان در قدم نخست صلح نیاز دارد و بعد از آن است که آینده این کشور روشن خواهد شد. بعد از تحقق صلح افغانستان باید محصولات اش را به کشورهای منطقه صادر کند و ما باید تلاش همه جانبه کنیم تا مالیه محصولات صادراتی را کاهش دهیم.

سفیر چین اظهار داشت که مارکت های ما تلاش دارند محصولات شان معیاری باشد و تاجران افغان نیز باید محصولات این کشور را با معیار مشخص صادر کنند.

آقای لیوجینگ سونگ گفت که برای همکاری پاکستان، افغانستان و چین باید همکاری منطقه ای وجود داشته باشد. زیرا برای وصل کشورهای منطقه نیاز به زیرساخت ها می باشد.

لینک اصلی: http://afghannews.af/%D9%86%D9%82%D8%B4-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%C2%AB%DB%8C%DA%A9-%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%A8%D9%86%D8%AF-%DB%8C%DA%A9-%D8%B1%D8%A7%D9%87%C2%BB

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading