بازتاب نیوز

خلیل‌زاد به فشار نظامی بیشتر بر طالبان تاکید کرده است

٢٧ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری افق

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان پس از دیدار با رییس جمهور غنی و دیگر مقام‌های افغان گفته که بر فشار نظامی بالای طالبان توافق کرده اند.

آقای خلیلزاد دز صفحه‌ی توییترش نوشته است: «در یک دیدار یک روزه که با رییس جمهور غنی و تیم ارشد امنیتی‌اش، جامعه مدنی و رسانه‌ها داشتم، توافق کردیم که به فشار نظامی بر مخالفان مسلح ادامه دهیم، در حالی که آماده به گفت‌وگوهای صلح نیز هستیم.»

آقای خلیل‌زاد که ماموریت پیش برد گفت‌وگوها با طالبان را از طرف امریکا به دوش دارد در ماموریت اخیر خود پس از سفر به هند، امارات متحده عربی و چین، روز سه شنبه وارد کابل شد و با مقام‌های حکومت افغانستان دیدار کرد.

آقای خلیلزاد در توییت دیگری نوشته است: «ایالات متحده امریکا و شرکای ما به حمایت طولانی مدت از نیروهای امنیتی افغان افتخار می‌کنند و همچنان از این نیروها حمایت می‌کنیم. زمانی که مخالفان صلح سعی دارند افغان ها را تقسیم کنند، وحدت و به اشتراک گذاشتن راه‌حل‌ها برای صلح، حیاتی است.»

در همین حال، سفارت امریکا در کابل با نشر اعلامیه‌ی گفته که زلمی خلیل‌زاد به تلاش‌های خود در زمینه‌ی هماهنگی با حکومت وحدت ملی افغانستان و سایر مراجع دخیل در صلح افغانستان دوام می‌دهد تا روند صلح که رهبری و مالکیت آن به عهده‌ی افغان‌ها باشد، به موفقیت بیانجامد.

اعلامیه افزوده که هدف ایالات متحده ترویج گفتگوهای بین‌الافغانی در باره چگونگی پایان دادن جنگ و تشویق احزاب برای اشتراک در مذاکرات است تا موافقه‌ی سیاسی به‌وجود بیاید که بر اساس آن هر شهروند افغان در برابر قانون دارای حقوق و وجایب مساوی باشد.

تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح و در عین حال وارد کردن فشار نظامی بر طالبان در حالی مطرح می‌شود که طالبان نیز هشدار از تعویق مذاکرات صلح داده اند و دلیل آن را پافشاری امریکا برای ادامه «حضور نظامی» در افغانستان خوانده اند.

لینک اصلی: http://www.ufuqnews.com/archives/101867

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading