بازتاب نیوز

طالبان: ممکن است گفت‌وگوهای صلح با امریکا را به تعویق بیاندازیم

٢٧ جدي ١٣٩٧ خبرگزاری یاش

خبرگزاری یاش: گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای به ایالات متحده هشدار داده است که اگر گفت‌وگوهای صلح را صادقانه پیش نبرد و از تاکتیک فشار استفاده کند، این مذاکرات را به تعویق خواهد انداخت.

در اعلامیه طالبان آمده است که قرار بود خروج نیروهای خارجی و عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، موضوعات اصلی مورد بحث در گفت‌وگوهای صلح باشد اما اکنون امریکایی‌ها می‌خواهند موضوعات تازه‌ای را مطرح کنند.

طالبان در اعلامیه می‌گوید: «این مسئله (گفت‌وگوهای صلح) به فشار و برخورد تاکتیکی کسی حل نمی‌شود و نه هم این قابل قبول است که کسی از مساله افغانستان برای پیشبرد روابط و به دست آوردن منافع خود استفاده کند».

این گروه تاکید کرده است که اگر امریکا به بهانه‌های مختلف و با سوءاستفاده از نام صلح، اهداف استعماری و نظامی خود را از راه سیاسی دنبال کند و یا از راه تطمیع کشورهای دیگر، فشارهای بی‌مورد وارد کند، نشان می‌دهد که هیچ علاقه‌ای به حل مسالمت‌آمیز معضل ندارد.

زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا در روند صلح افغانستان تاکنون دو دیدار با نمایندگان طالبان در قطر و یک دیدار دیگر نیز در شهر ابوظبی پایتخت امارات انجام داده است.

قرار بود دیدار چهارم آنها هفته گذشته در دوحه انجام شود که طالبان آن را به دلیل آنچه اختلاف بر سر اجندای ملاقات خواندند، لغو کردند.

در سومین دیدار طالبان و امریکایی‌ها، نمایندگانی از حکومت افغانستان نیز به امارات رفتند اما طالبان حاضر نشدند با آنها دیدار کنند.

نماینده امریکا این اقدام طالبان را اشتباه خواند و تاکید کرد که اگر این گروه واقعا خواهان پایان جنگ است، باید با دولت افغانستان روی میز مذاکره بنشیند.

در تازه‌ترین دور سفر آقای خلیلزاد، او پس از بازگشت از چین روز گذشته در کابل با مقام‌های افغان دیدار کرد.

او در توییتی نوشته که با آقای غنی دیدار کرده و همه موافق هستند که برای پیشرفت پروسه صلح باید افغان‌ها با یکدیگر بنشینند و برای آینده تمام مردم افغانستان با هم گفت‌وگو کنند.

ارگ ریاست جمهوری نیز گفته در این نشست بر مالکیت افغان‌ها در روند صلح تاکید شده است.

لینک اصلی: https://yash.news/?p=28416

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری یاش

آخرین خبر ها:

Loading