بازتاب نیوز

وزارت داخله: معززهای قانون شکن و قانون ستیز توقع نداشته‌ باشند که پولیس به آن‌ها سلامی بزند

٢٧ جدي ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

وزارت داخله در واکنش به گفته‌های شماری از نمایندگان مجلس، اعلام کرده است که هیچ قانون و مقرره‌ای که برخورد و رفتار پولیس را با آن‌هایی که خود را آدم مهم، معزز با نفوذ قلمداد می‌کنند، وجود ندارد.

چند روز قبل، پولیس کابل روند پاک‌کاری شیشه‌های سیاه موترها را آغاز کرد. ظاهرا در جریان این کار، شیشه‌های سیاه موترهای شماری از اعضای مجلس نمایندگان نیز پاک شده؛ “کاری که خشم این نمایندگان را برانگیخته است”.

نفیسه عظیمی، عضو مجلس نمایندگان در نشست روز دوشنبه‌ این مجلس گفته بود که وزارت داخله حق ندارد موترهای شیشه سیاه اعضای پارلمان را توقف دهد. او گفته بود: “وزارت داخله حق ندارد موتر اعضای پارلمان را متوقف کرده و با ما اهانت کند، ما در مجلس هیات اداری دارم، امنیت داریم و هر اداره باید از مراجع خودش با آن ها برخور شود. امرالله صالح باید از پارلمان رای اعتماد بگیرد، چطور جرئت می‌کند که با این کار به نمایندگان مجلس توهین کند”.

شماری دیگر از اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنا نیز به پاک شدن شیشه‌های سیاه موترهای شان واکنش نشان دادند و این عملکرد وزارت داخله را به باد انتقاد گرفتند.

در همین حال، وزارت داخله تاکید می‌کند که هیچ قانونی در مورد رفتار پولیس با افراد معزز و با نفوذ وجود ندارد.

وزارت داخله با نشر خبرنامه‌ای گفته است: “متاسفانه و یا خوشبختانه هیچ قانون و مقرره‌ای که برخورد و رفتار پولیس را با آن‌هایی که خود را آدم مهم، معزز با نفوذ و یا (وی‌آی‌پی) قلمداد می‌کنند، وجود ندارد. آنچه وجود دارد قانون برای همه است.”

این وزارت گفته است که “وقتی پولیس با معززهای قانون‌شکن و مهم‌های قانون ستیز روبرو می‌شود، توقع این صنف و قشر جامعه این است که پولیس قانون را تعطیل کرده و به آن‌ها سلامی بزند”.

وزارت داخله به گونه‌ی کنایه‌آمیز به نمایندگان مجلس گفته است: “به حضور ولسی جرگه افغانستان پیشنهاد می‌کنیم که لطفا قانون آدم‌های مهم را تصویب نمایید که در روشنایی آن پولیس بتواند رفتار و برخورد خود را وفق دهد. اگر برای چنین کاری فرصت در اختیار ندارید، بهتر است فیصله‌ای صادر نمایید که در روشنایی آن ما بتوانیم رفتار پولیس با معزز قانون شکن و قانون ستیزهای با نفوذ را مدیریت کنیم”.

وزارت داخله تاکید کرده است که تحکیم وقار پولیس، تحکیم وقار افغانستان است و دولت قوی و کارا ضامن عزت هر افغان است.

از سوی هم، این عملکرد وزارت داخله با استقبال باشندگان کابل مواجه شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی از این اقدام حمایت کرده‌اند.

حنیف نظری، یکی از کابران فیس بوک نگاشته است: “قانون برای همه یک‌سان است و هیچ معززی وجود ندارد، مردم از پولیس و وزارت داخله حمایت می‌کنند”.

به باور شهروندان و شماری از مسئولین دولتی، بیشتر جرایم در ولایت کابل با استفاده از موترهای شیشه سیاه صورت می گیرد و پشت این کارها شماری از نمایندگان مجلس نیز قرار دارند.

وزارت داخله چند روز قبل نیز گفته بود: “هدایت به پولیس با وقار افغانستان! وقتی موتر شیشه سیاه و فلم دار را توقف می‌دهید، به راننده و مالک آن امر کنید تا شیشه های موتر خود را با دستان خود پاک کند و آشغال آن را در داخل موتر خود انتقال دهد. انرژی و نیروی سربازان پولیس نباید در پاک کاری آشغال و کثافت افراد قانون شکن، زورگو و جنایت پیشه ضایع گردد”.

پس از گماشته شدن امرالله صالح به عنوان سرپرست وزارت داخله، تغییرات زیادی در بخش های مختلف این وزارت به میان آمده است. آمدن او در وزارت داخله تا حالا دست کم با خوش بینی های رو به رو بوده است.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/27/4275/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading