بازتاب نیوز

زلمی خلیل‌زاد: امیدواریم طالبان صلح کنند تا مجبور به جنگ با آنان نشویم

٢٧ جدي ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته است در صورتی که گروه طالبان نپذیرند با حکومت افغانستان صلح کنند و جنگ را پایان دهد، با آنان هم‌چنان می‌جنگیم.

زلمی‌ خلیل‌زاد روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت که تمام منطقه خواهان صلح طالبان با حکومت افغانستان هستند و اگر طالبان  می‌خواهند گفت‌وگو کنند ما می‌توانیم گفت‌وگو کنیم. اگر آنان می‌خواهند بجنگند ما می‌توانیم در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان با آنان جنگ کنیم.

آقای خلیلزاد افزود که ما آرزو داریم طالبان با حکومت افغانستان صلح کنند، اما اگر این گروه  حاضر به مذاکره  نشود و به جنگ ادامه دهد، امریکا در کنار مردم و دولت افغانستان خواهد ایستاد و برای سرکوب طالبان از نیروهای امنیتی افغان حمایت خواهد کرد.

او در نشست روز گذشته هم‌چنان گفت که امریکا برای حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان افتخار می‌کند، اما حمایت از نیروهای امنیتی این کشور به معنای ایجاد پایگاه‌های دایمی در این کشور نیست. آقای خلیل‌زاد گفت:” تنها چیزی که امریکا خواهان آن است ختم جنگ از طریق گفت‌وگو و مطمئن‌شدن از این که هیچ تروریستی هیچ یک از دو طرف را تهدید نمی‌کند و افغانستان دوباره به لانه‌ی امن برای طالبان مبدل نمی‌شود.”

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تاکید کرده است که کشورش در دراز مدت خواهان داشتن یک رابطۀ همه‌جانبه با افغانستان است تا آینده بهتری را برای افغان‌ها فراهم کند و این شامل روابط نظامی، دپلماتیک و اقتصادی با این کشور خواهد بود.

ظاهرا آقای خلیل‌زاد این حرف‌ها را در واکنش به اظهارات اخیر طالبان در مورد به تعویق انداختن روند مذاکرات با امریکا زده است.

دو روز پیش گروه طالبان گفته بود هرکشوری که می‌خواهد در راستای حل مسالمت آمیز بحران افغانستان کمک نماید امارت اسلامی از آن‌ها استقبال می‌کند، اما با فشار و برخورد تاکتیکی نمی‌توانید ما را به گفت‌وگوهای صلح وادار کنید.

ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در برگه تویتر خود نگاشته بود که این حق ما است که چگونه و در کجا با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنیم. به گفته‌ای آقای مجاهد در نشست دوحه توافق شده بود که در نشست آینده نماینده امریکا با آنان در مورد خروج نیروهای خارجی گفت‌وگو می‌کند، اما اکنون نمایندگان این کشور موضوعات تازه‌ای به خواست خود اضافه کرده و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، گفت‌وگوهای صلح را به تعویق خواهیم انداخت.

اما آقای خلیل‌زاد در نشست روز گذشته تاکید کرد که امریکا هرگز به دنبال ایجاد پایگاه‌های دایمی در افغانستان نیست. این همه درحالی است که در چند دور مذاکرات طالبان با نمایندگان امریکایی، مهم‌ترین پیش‌شرط‌های این گروه برای گفت‌وگوهای صلح، خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، آزادی زندانیان این گروه و ایجاد حکومت موقت بوده است.

زلمی‌ خلیل‌زاد، هفته قبل چهارمین دور سفر خود را برای تقویت صلح افغانستان وگفت‌وگوهای منطقوی آغاز کرد. آقای خلیل‌زاد تا کنون به هند، چند و افغانستان سفر کرده است و قرار در ادامه سفر خود به پاکستان نیز برود تا در مورد اجماع منطقوی صلح با نمایندگان این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/27/4276/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading