">

بازتاب نیوز

افغانستان اول غم خود را بخورد/ ائتلاف‌های منطقه‌ای بر اساس رقابت‌های منطقه‌ای شکل گرفته و به دنبال مبارزه با تروریسم نیست

٢٧ جدي ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

در سفر این هفته مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور به عربستان، مسوولان نظامی ارتش این کشور و ایتلاف عربی «حامی تروریسم» پیشنهاد کردند یک نماینده از سوی افغانستان به این ایتلاف معرفی شود و‌ حمدالله محب هم از همکاری‌های مشترک برای مبارزه با تروریسم استقبال کرد، اما آگاهان امورنظامی و اساتید دانشگاه تأکید می‌کنند که پیوستن افغانستان به این ائتلاف هیچ دردی را دوا نخواهد کرد؛ این ائتلاف‌ها بر اساس رقابت‌های منطقه‌ای شکل گرفته و به دنبال مبارزه با تروریسم نیست و هم‌چنین عربستان سعودی تا امروز از گروه‌های رادیکال افراطی در عراق، سوریه، یمن و حتی در افغانستان به عنوان ابزار منافع ملی خود استفاده کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ائتلاف نظامی اسلامی یا ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی برای مبارزه با تروریسم در سال ۲۰۱۵ شکل گرفت. افغانستان نیز در اکتوبر ۲۰۱۶ اعلام کرد به این افغانستان خود در جنگ و جنجال قرار دارد و چه نیاز است که این کشور به همچو ائتلاف‌ها بپیوندد؟ اول غم خود را بخورد که خودش از این جنگ و جنجال رهایی یابد. این تروریزم در همان کشورهای اسلامی است و از جای دیگری نیامده است. همین کشورهای اسلامی است که افغانستان از دستش در به در است. ائتلاف می‌پیوندد. ائتلاف عربی در همان سال تجاوز نظامی خود را در یمن آغاز کرد و با مردم این کشور جنگید. در طول سه سال گذشته، مردم یمن که در محاصره این ائتلاف قرار دارند، با قحطی و گرسنگی شدید و شیوع انواع بیماری‌های واگیردار و مسری مواجه بوده‌اند. سازمان ملل و نهادهای مدافع حقوق بشر با انتقاد از جنایات عربستان سعودی و ائتلاف عربی این کشور، بارها خواهان پایان حملات به یمن شده‌اند.

 

اما در شرایطی که برخی کشورهای عضو این ائتلاف به دلیل جنایاتی که در یمن صورت می‌گیرد، اعلام کرده‌اند از ائتلاف عربستان خارج می‌شوند، چه لزومی دارد افغانستان یک نماینده به این ائتلاف بفرستد؟ آیا افغانستان در برابر نقشی که عربستان می‌خواهد در روند صلح کشور بازی کند، امتیازی به عربستان بدهد؟ این درحالی است که طالبان با لغو نشست صلح جده، پاسخ روشنی به عربستان داد!

 

بر اساس گزارش‌ها، نمایندگان ائتلاف عربی در دیدار با مشاور امنیت ملی کشور در عربستان پیشنهاد دادند که افغانستان نماینده‌ای را برای حضور در ائتلاف معرفی کند. حمدالله محب ضمن تأکید بر همکاری‌های مشترک در راستای مبارزه علیه تروریسم، از این پیشنهاد ائتلاف کشورهای اسلامی استقبال کرد.

 

در این دیدار توافق شد که ائتلاف عربی و افغانستان برنامه‌های عملی را برای مبارزه مشترک علیه تروریسم تهیه و جهت اجرایی کردن آن‌ها اقداماتی را هماهنگ کنند.

 
افغانستان اول غم خود را بخورد

عتیق‌الله امرخیل، آگاه امورنظامی در مصاحبه با آوا در این مورد گفت: "افغانستان خود در جنگ و جنجال قرار اگر واقعا این کشورها صادقانه به دنبال مبارزه با تروریزم باشند، مطمئنا پیوستن افغانستان به این ائتلاف می‌تواند در مهار تروریزم کمک کند، اما متاسفانه این کشورها نه تنها به دنبال مبارزه با تروریزم نیستند، بلکه این ائتلاف‌ها بر اساس رقابت‌های منطقه‌ای که وجود دارد، شکل گرفته و بیش از آن‌که این کشور(عربستان) به دنبال نابودی گروه‌های افراطی و تروریستی باشد، بیشتر رقابت‌های منطقه‌ای و مسایل دیگر را دنبال می‌کند. دارد و چه نیاز است که این کشور به همچو ائتلاف‌ها بپیوندد؟ اول غم خود را بخورد که خودش از این جنگ و جنجال رهایی یابد."

 

آقای امرخیل یادآور شد که "این تروریزم در همان کشورهای اسلامی است و از جای دیگری نیامده است. همین کشورهای اسلامی است که افغانستان از دستش در به در است".

 

به گفته او، پیوستن افغانستان به ائتلاف سعودی دردی را مداوا نخواهد کرد.

 

جنرال محمد رادمنش، دیگر آگاه امورنظامی نیز در مصاحبه با آوا می‌گوید، در صورتی که این ائتلاف در امر مبارزه با تروریز صادقانه عمل کند، عضویت افغانستان در این گروه می‌تواند سودمند و مفید واقع شود.

 

اما رادمنش هشدار می‌دهد که کشورهایی که با افغانستان مناسبات دارند، هیچ کدام منافع ملی افغانستان را بر منافع خود ترجیح نمی‌دهد و افغانستان باید قادر به حفظ منافع ملی خود در سطح منطقه باشد.

 
ائتلاف‌های منطقه‌ای بر اساس رقابت‌های منطقه‌ای شکل گرفته و به دنبال مبارزه با تروریسم نیست

دکتر ناصرعلی رحمانی، استاد دانشگاه نیز در گفتگو با آوا، با بیان این‌که افغانستان یکی از کشورهای قربانی تروریزم است، گفت: اگر واقعا این کشورها صادقانه به دنبال مبارزه با تروریزم باشند، مطمئنا پیوستن افغانستان به این ائتلاف می‌تواند در مهار تروریزم کمک کند، اما متاسفانه این کشورها نه تنها به دنبال مبارزه با تروریزم نیستند، بلکه این ائتلاف‌ها بر اساس رقابت‌های منطقه‌ای که وجود دارد، شکل گرفته و بیش از آن‌که این کشور(عربستان) به دنبال نابودی گروه‌های افراطی و تروریستی باشد، بیشتر رقابت‌های منطقه‌ای و مسایل دیگر را دنبال می‌کند.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: "من در اصل و ریشه تشکیل این ائتلاف که واقعا برای مبارزه با تروریزم شکل گرفته باشد، شک دارم".

 

او یادآور شد که پیوستن افغانستان به این مجموعه مشکلی را حل نخواهد کرد و منتهی به بحث مبارزه با متاسفانه ما شاهد این هستیم که عربستان سعودی تا امروز از گروه‌های رادیکال افراطی در عراق، سوریه، یمن و حتی در افغانستان به عنوان ابزار و وسیله به نفع منافع ملی خود استفاده کرده است. گروه‌های رادیکال به نحوی از لحاظ فکری و فرهنگی از عربستان سعودی تغذیه می‌شود و این مشکل بسیار بزرگی است که تا هنوز حل نگردیده است. تروریزم نخواهد شد. همچنان افغانستان با پیوستن به این ائتلاف، نخواهد توانست خود را از تهدیدات و آسیب‌های تروریزم نجات دهد.

 
عربستان از گروه‌های رادیکال افراطی به عنوان ابزار منافع ملی خود استفاده می‌کند

از سوی دیگر، محمد امین حیدری، آگاه سیاسی و استاد دانشگاه در مصاحبه با آوا گفت: مبارزه علیه تروریزم باید در ابعاد مختلف سیاسی و اجتماعی آن بررسی گردد و نیز کشورهای حامی مبارزه با تروریزم باید شناسایی شوند.

 

آقای حیدری می‌گوید که کشورهایی همچون عربستان سعودی که حامی تروریزم اند، باید از لحاظ سیاسی و اقتصادی تحت فشار قرار بگیرند و باید جلو کشورهایی که از لحاظ اقتصادی تروریزم را پشتیبانی کرده و حقوق بشر را نقض می‌کنند، گرفته شود.

 

وی با اشاره به حملات تروریستی و انتحاری گفت: "کشورهایی که با تروریزم مبارزه می‌کنند، باید از لحاظ فکری با حامیان تروریزم مبارزه کنند، زیرا گروه‌های حامی تروریزم با ایدئولوژی منحط و مخرب خود، با استفاده از نام دین، جوانان را بسیج نموده و قادر به حملات انتحاری می‌کنند".

 

این استاد دانشگاه ادامه داد که در این مبارزه عالمان دین، دانشمندان و اندیشمندان مسلمان نقش به سزایی دارند و باید این ایدئولوژی را بی‌اعتبار بسازند.

 

وی افزود، یکی از راه‌های دیگر مبارزه با تروریزم این است که حامیان تروریزم در هر نقطه‌ای که فعالیت دارند، از لحاظ نظامی و امنیتی تحت فشار قرار بگیرند که البته این نیازمند یک هماهنگی و اعتمادسازی بین  کشورهای حامی مبارزه با تروریزم به خصوص کشورهای اسلامی است که به این سمت حرکت کرده و این گروه‌ها را مهار بسازند.

 

آقای حیدری گفت: متاسفانه افغانستان با پیوستن به این ائتلاف باید احتیاط لازم را به خرج دهد، زیرا کشورهایی مانند روسیه و چین ممکن است احساس کنند که منافع‌شان در حوزه افغانستان نادیده گرفته می‌شود و این باعث برانگیخته‌شدن حساسیت‌های کشورهای منطقه و همسایه شود و به نحوی رقابت‌های منطقه‌ای را در افغانستان بیشتر کند. ما شاهد این هستیم که عربستان سعودی تا امروز از گروه‌های رادیکال افراطی در عراق، سوریه، یمن و حتی در افغانستان به عنوان ابزار و وسیله به نفع منافع ملی خود استفاده کرده است.

 

او ابراز کرد: گروه‌های رادیکال به نحوی از لحاظ فکری و فرهنگی از عربستان سعودی تغذیه می‌شود و این مشکل بسیار بزرگی است که تا هنوز حل نگردیده است. امیدواری‌ها بر این می‌رود که عربستان سعودی به جهتی حرکت کند که گروه‌های رادیکال افراطی را چه در حوزه افغانستان و چه در مناطق دیگر مهار کند.

 

این استاد دانشگاه با اشاره به موقعیت جغرافیایی حساس و استراتژیک افغانستان و علاقمندی قدرت‌های منطقه و جهان به حضور پررنگ در افغانستان گفت: دولت افغانستان زمانی می‌تواند در کشور ثبات امنیتی ایجاد کند که به نحوی یک قیادت و رهبری متعادل را در پیش بگیرد. مردم ما در افغانستان نیازمند دیپلمات‌های قوی است که هم رابطه دوستانه با کشورهای همسایه و قدرت‌های منطقه و جهان برقرار کنند و از طرفی اجازه ندهند قدرت‌های دیگر از حوزه افغانستان به نفع خود استفاده کنند و این کشور را به سمت بحران و بی‌ثباتی بکشانند.

 

وی در ارتباط به پیوستن افغانستان به ائتلاف کشورهای اسلامی برای مبارزه علیه تروریزم گفت: افغانستان با پیوستن به این ائتلاف باید احتیاط لازم را به خرج دهد، زیرا کشورهایی مانند روسیه و چین ممکن است احساس کنند که منافع‌شان در حوزه افغانستان نادیده گرفته می‌شود و این باعث برانگیخته‌شدن حساسیت‌های کشورهای منطقه و همسایه شود و به نحوی رقابت‌های منطقه‌ای را در افغانستان بیشتر کند.

 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/178039/%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%88%D9%84-%D8%BA%D9%85-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%A6%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D8%B1%D9%82%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D9%84-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D9%87-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading