بازتاب نیوز

با تروریزم باید به گونه‌ی مشترک مبارزه شود

٩ دلو ١٣٩٧ هشدار - رسانه تحقیقی

سفیران چین، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و قرغزستان، در دیدار با مشاور شورای امنیت ملی و رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان، بر مبارزه‌ی جدی با تروریسم تاکید کرده‌اند.

دفتر مطبوعاتی شورای امنیت ملی با نشر خبرنامه‌ای گفته است که حمدالله محب و معصوم ستانکزی، با سفیران چین، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و قرغزستان دیدار کردند.

گفته می‌شود که در این دیدار، در مورد مبارزه مشترک با تروریسم و تقویت همکاری های منطقه‌ای گفت‌وگو شده است.

مشاور شورای امنیت ملی در این دیدار تاکید کرده است که افغانستان در ‌خط‌ نخست مبارزه با تروریزم قرار دارد و بسیج همگانی در این راستا نیاز است.

از سوی هم، سفیران خارجی در این دیدار تاکید کرده‌اند که کشورهای شان آماده هر نوع همکاری با دولت افغانستان در راستای مبارزه با تروریسم هستند.

این در حالی است که گفته می شود ظاهرا گفتگوهای صلح افغانستان با طالبان با بن بست مواجه شده است.

گروه طالبان هشدار داده است که اگر امریکا بحث خروج نظامیان خود از افغانستان را به موضوع اصلی مذاکرات تبدیل نکند، نمایندگان این گروه تماس‌های خود را با امریکا متوقف خواهند کرد.

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای ادعا کرده که نمایندگان امریکا در جلسۀ دوحه تعهد کرده بودند که در نشست بعدی، روی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان صحبت خواهند کرد؛ در حالی که به نقل از اعلامیه، امریکا تمایلی برای ادامۀ این بحث نشان نداده است.

از سوی هم، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته است، در صورتی که گروه طالبان نپذیرند با حکومت افغانستان صلح کنند و جنگ را پایان دهد، با آنان هم‌چنان می‌جنگیم.

زلمی‌ خلیل‌زاد روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته است: “تمام منطقه خواهان صلح طالبان با حکومت افغانستان هستند و اگر طالبان می‌خواهند گفت‌وگو کنند ما می‌توانیم گفت‌وگو کنیم. اگر آنان می‌خواهند بجنگند ما می‌توانیم در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان با آنان جنگ کنیم”.

لینک اصلی: https://www.hushdar.com/1397/10/27/4283/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از هشدار - رسانه تحقیقی

آخرین خبر ها:

Loading