">

بازتاب نیوز

اعلام حمایت علماء ولایت هرات از صلح بین الافغانی

١٧ دلو ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

علمای دین در ولایت هرات می گویند که دولت افغانستان و طالبان مسلح باید در مذاکراتی رو در رو و بین الافغانی با همدیگر درباره صلح گفتگو نمایند.

 

 به گزارش خبرگزاری آوا، امروز پنجشنبه (بیست و هفت جدی) شماری از علما و خطبای ولایت هرات در یک‌گردهمایی در ریاست حج و اوقاف این ولایت، حمایت خویش را از مذاکرات صلح بین الافغانی بین دولت و طالبان اعلام نمودند.

 

مولانا "سید محمد شیرزادی" رئیس ارشاد، حج و اوقاف ولایت هرات در این محفل طی سخنانی بیان کرد که هدف از تجمع امروز علما و خطبای هرات باستان، حمایت قاطع و همه جانبه از مذاکرات صلح بین حکومت و طالبان می باشد.

 

آقای شیرزادی صلح را خواست همه ملت، علمای کشور، قرآن کریم و سنت‌ رسول اکرم (ص) خوانده بیان کرد: صلح فرمان پرودگار و سنت رسول گرامی اسلام (ص) بوده و در صلح منافعی نهفته است که در وجود جنگ، همه آن منافع مادی و معنوی از بین خواهد رفت.

 

رئیس حج و اوقاف هرات دست ابر قدرت ها را در ایجاد تنش بین حکومت و مخالفین مسلح دخیل دانسته اظهار داشت بعد از ختم جنگ‌ سرد در دهه نود قرن بیستم، کشور های ابرقدرت جنگ های نیابتی را درکشور های جهان سومی بخاطر تامین منافع خویش به راه انداخته اند و جریان های مخالفین‌ مسلح در کشور ما نیز بدون ارتباط با ابرقدرت ها نیست، پس برای ایجاد صلح در کشور هم عوامل داخلی و هم عوامل خارجی دخیل می باشد به همین اساس باید عوامل خارجی آن با فشارهای کشورهای اسلامی و جامعه ملل و عوامل داخلی آن با سعی و تلاش حکومت، علما و مردم افغانستان ایجاد گردد، تا صلح به وجود آید.

 

آقای شیرزادی در اخیر علاوه کرد: مردم واقعا از این همه خونریزی، مهاجرت ها بد بختی و پریشانی‎ها خسته شدند، باید دوطرف همانطور که مردم امیدوارند، اهداف صلح جویانه را دنبال نمایند، تا فضای صلح و صمیمیت فراهم گردد.

 

از سویی دیگر، حجت الاسلام خداداد احسانی پیش نماز مسجد صاحب الزمان (عج) در این همایش، دین مقدس اسلام را دین اخوت، صلح و همدیگر پذیری خوانده گفت: از آموزه ها و روایات دینی مشخص است که رفاه، امنیت و پیشرفت فقط در فضای صلح بدست می آید.

 

وی افزود: خواهش ما از حکومت و مخالفین‌ مسلح دولت، این است که به پروسه صلح بپیوندید و بیایید، به فریاد مردم برسید و مملکت را از این پریشانی نجات دهید.

 

از سویی دیگر مولوی سید احمد حسینی مدیر اطلاعات و ارتباطات ریاست ارشاد، حج و اوقاف ولایت هرات نیز از دیدگاه دین اسلام صلح را یگانه راه حل مسلمانان خوانده بیان داشت: پیام و توصیه ما این است که هم دولت جمهوری اسلامی افغانستان و هم مخالفین اش باید بدانند که اگر صد سال دیگر نیز به جنگ ادامه دهند باز هم ناگزیر باید صلح کنند.

 

وی تاکید کرد: باید دو هر دو طرف، از خواسته مشروع ملت که خواسته خدا و پیامبر اسلام (ص)نیز می باشد پیروی نمایند.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/178045/%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%B9%D9%84%D9%85%D8%A7%D8%A1-%D9%88%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%DB%8C

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading