بازتاب نیوز

روحانی: حدود یک‌هزار شکایت از نتایج‌ابتدایی انتخابات‌پارلمانی کابل و کوچی‌ها ثبت شده است

١٧ دلو ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند، در دو روز گذشته، حدود یک هزار شکایت از نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل و کوچی‌ها نزد این کمیسیون به ثبت رسیده است.

داکتر علی‌رضا روحانی، دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی به ۸ صبح گفت که کارمندان این کمیسیون در روزهای گذشته این شمار از شکایت‌ها را ثبت کرده و در هفته پیش‌رو، بررسی شکایت‌ها را آغاز خواهند کرد. به گفته روحانی، در هفته پیش‌رو مشخص خواهد شد که «از نظر گستردگی و عمق، شکایات چگونه است و چی مواردی و موضوعاتی را در بر می‌گیرد.»

کمیسیون شکایات انتخاباتی، ۴۸ ساعت  را برای درج شکایات از سوی نامزدان تعیین کرده بود و این فرصت شامگاه روز پنج‌شنبه، ۲۷ جدی، به پایان رسید. در این مدت زمان حدود یک هزار شکایت از نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل و کوچی‌ها ثبت شده است.

نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل و حوزه کوچی‌ها چهار روز قبل اعلام شد. با آنکه به اساس تقویم انتخابات، نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی تمامی حوزه‌ها باید در یک روز در نزدهم عقرب اعلام می‌شد اما کمیسیون مستقل انتخابات موفق به این کار نشد.

پس از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل و حوزه کوچی‌ها، شکایت‌ها از عدم شفافیت این روند، از سوی نامزدان بازنده بالا گرفت و آن‌ها مسوولان کمیسیون انتخابات را به تقلب و دست‌کاری در شمارش آرا متهم ساختند.

نهایی‌سازی نتایج ۹ ولایت دیگر

از سویی هم مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند، به تمامی شکایات مربوط به نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ۹ ولایت دیگر کشور نیز رسیده‌گی شده و نتایج آن نهایی شده است.

علی‌رضا روحانی، دبیر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، با آنکه این ولایت‌ها را مشخص نساخت اما گفت که نتایج نهایی ۹ ولایت به روز شنبه، با کمیسیون انتخابات شریک خواهد شد. او در ادامه تصریح کرد که در نتایج نهایی برخی از ولایت‌ها تغییراتی به میان آمده است.  

کمیسیون شکایات انتخاباتی قبلا نیز نتایج نهایی ۹ را در اختیار کمیسیون انتخابات گذاشته بود. نتایجی که تا کنون از سوی کمیسیون انتخابات همگانی نشده است.

انتخابات پارلمانی در ۳۲ ولایت کشور به تاریخ ۲۸ و ۲۹ میزان و در قندهار با یک هفته تأخیر برگزار شد. انتخابات پارلمانی غزنی قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ سرطان سال آینده برگزار شود.

این انتخابات با مشکلات مدیریتی، تخنیکی و امنیتی فراوانی همراه بود.

برگزاری انتخابات پارلمانی کشور تاکنون با واکنش‌ها و انتقادات بسیاری مواجه شده است. حداقل دو مقام بلندپایه حکومتی، نسبت به تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمان موضع‌گیری کرده‌اند. سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری و عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نسبت به وجود برخی از مشکلات در روند انتخابات پارلمانی و از تأخیر در اعلان نتایج آن انتقاد کرده‌اند.

لینک اصلی: https://8am.af/rouhani-about-a-dozen-complaints-of-the-early-results-of-the-kabul-and-kuchi-parliamentary-elections-have-been-recorded/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading