بازتاب نیوز

پنج سال پس از الحاق کریمیا به روسیه: وضعیت دشوار پوتین

٢٥ حوت ١٣٩٧ دويچه وله

پنج سال پیش مردم روسیه از الحاق شبه جزیره کریمیا به روسیه استقبال زیادی کردند، اما حالا در نظر سنجی ها، میزان محبوبیت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور به سطح پیش از الحاق کریمیا تنزیل یافته است. حالا از این الحاق، که حکومت اوکرایین آنرا "اشغال" نامیده و در مسکو از آن به عنوان "وحدت دوباره" یاد می شود، پنج سال می‌گذرد.

پنج سال پیش مردان شدیداً مسلح و نقاب پوش، بدون نشان رسمی، قدرت را در کریمیا به دست گرفتند. بعد در ۱۶ مارچ ۲۰۱۴ حکومت روسیه در یک همه پرسی غیرقانونی، در مورد جدایی این شبه جزیره از اوکرائین یک همه پرسی را راه اندازی کرد. نتیجه آن همه پرسی در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشد. در ۱۸ مارچ همان سال، رهبری کرملین "الحاق" کریمیا را به روسیه اعلام کرد.

روس ها از الحاق کریمیا به شور و شعف آمدند

الحاق کریمیا به روسیه در میان مردم یک موج بی نظیر از شور و شعف را برانگیخت. مجبوبیت پوتین به بیش از ۸۰ در صد بالا رفت. در حالی که پیش از آن این محبوبیت به ۶۰ درصد می رسید.

نیکولای پتروف استاد اقتصاد در دانشگاه مسکو می گوید: «من می توانم آن را به مستی مقایسه کنم. در آن وقت در سال ۲۰۱۴، مردم این احساس را داشتند که همه چیز ممکن و همه چیز مجاز است. مردم مخمور یک بزرگی دوباره به دست آمده شدند. احساس نگرانی تقریباً به همین میزان کاهش یافت.»

گاسا از مرکز تحقیقاتی مسکو با اطمینان می گوید که این "تاثیر کریمیا" در میان مردم روسیه بی نظیر بوده و با هیچ واقعات دیگر تاریخ روسیه قابل مقایسه نبوده است.

به هوش آمدن عمل گرایان

الکسی تیتکوف از سازمان غیر دولتی "کمیته ابتکارات جامعه مدنی" میان دو گروه از روس ها تفاوت قایل است که در آن زمان از برخورد پوتین در کریمیا حمایت کردند. هردو گروه باهم تقریباً دو سوم از جمعیت کشور را تشکیل می دهند. تیتکوف می‌گوید: «یک گروه بسیاری قوی موضوع جنگ را برجسته می کند و به دیدگاه های افراطی تمایل دارد، مثلاً مداخله نظامی یا قطع رابطه کامل با غرب. اما گروه دیگر محتاط  و عمل گرا هستند. در میان این گروه دومی در سال های اخیر تغییرات زیادی ایجاد شده است.»

اما حالا بعد از گذشت پنج سال از الحاق کریمیا به روسیه، دیگر از آن شور و شوق خبری نیست.

Hinrichs, Beate

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%BE%D9%86%D8%AC-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D8%A7%D9%82-%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%B4%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D9%BE%D9%88%D8%AA%DB%8C%D9%86/a-47945406?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading