بازتاب نیوز

وزیر خارجه آلمان: روبات‌های کشنده باید تحت کنترول قرار گیرند

٢٥ حوت ١٣٩٧ دويچه وله

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان روز جمعه (۲۵ حوت) خواستار همکاری بین‌المللی در زمینه منظم ساختن فعالیت‌های سیستم‌های سلاح‌های خودمختار شد. ماس در نشست "دست‌رسی به تکنالوژی و بازاندیشی کنترول اسلحه" در برلین در مورد خطرات غیر قابل کنترول سیستم‌های سلاح‌های خودمختار، موشک‌های با تکنالوژی پیشرفته، حملات سایبری و سلاح‌های بیولوژیکی هشدار داد.

وزیر خارجه آلمان در این نشست همچنان اظهار داشت: «روبات های کشنده که تصمیمات زندگی یا مرگ را بر اساس مجموعه داده‌های ناشناس و کاملاً فراتر از کنترول انسانی می گیرند، امروز چشم انداز حقیقی تکان دهنده‌ای هستند.» او افزود: «اساساً مسئله این است که آیا ما تکنالوژی را اداره می‌کنیم و یا تکنالوژی مارا.»

سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا هر دو خواستار ممنوعیت جهانی سلاح‌های خودمختار شده اند، اما تا کنون چندین قاعده پذیرفته شده بین المللی برای چنین سیستم هایی وجود دارد.

هایکو ماس که در جمع ۴۵۰ متخصص، سیاست‌مدار و دیپلومات سخنرانی می‌کرد، تاکید کرد که «نظام سیاسی چندجانبه در برابر تهدیدهای بالقوه، از خود ناتوانی نشان داده است.» آقای ماس خواستار ادامه این بحث‌ها در چارچوب "کنوانسیون سلاح‌های متعارف" (سی سی دبلیو) شد. قرار است (سی سی دبلیو) نشستی را در پایان این ماه در مورد سلاح‌های هوشمند خودمختار در ژنیو برگزار کند.

وزیر خارجه آلمان اضافه کرده: « ما می خواهیم اصول کنترول انسانی بر تمامی سیستم‌های سلاح‌های کشنده را به گونه  بین المللی قانون‌مند سازیم و به این ترتیب گامی بزرگ در جهت ممنوعیت جهانی سلاح‌های کاملاً خودمختار، [برداریم.]»

پیمان جهانی

دولت آلمان  تا کنون در مورد اینکه آیا محدودیت‌های جدیدی را برای صادرات سیستم‌های خودمختار اعمال کند یا خیر، موضع‌ گیری مشخصی نداشته است. این مسئله توسط سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است. ماری واریهم هماهنگ کننده کارزار توقف روبات‌های کشنده از آلمان خواسته که به عوض اعلامیه غیرالزام‌آور، یک پیمان جهانی را در این زمینه  دنبال کند.  

او گفته است: «اقداماتی که به یک پیمان جدید بازدارنده نینجامند، برای مقابله با چالش‌های ناشی از روبات های کشتده کافی نخواهد بود.»

روسیه، اسرائیل، کوریای جنوبی، چین و ایالات متحده امریکا در حال انکشاف سلاح‌های هوشمند خودمختار هستند.

آلبوم عکس از آرشیف دویچه وله

 • تصویر: هوش مصنوعی خطرناک‌تر از بمب اتومی است؟ خطرناک‌تر از بمب اتومی؟

  ایلان ماسک، نماد دره سلیکون و موسس "اسپیس اکس" یا شرکت فن آوری‌های اکتشافی فضایی، با هشدارهایش راجع به هوش مصنوعی مشهور است. سال گذشته او گفته بود که هوش مصنوعی بزرگ‌ترین خطر قابل تصور برای موجودیت ماست. ستیفو هاوکینگ نیز گفته است که هوش مصنوعی، "بزرگ‌ترین اشتباهی" است که انسان‌ها مترکب آن شده اند.

 • تصویر: هوش مصنوعی خطرناک‌تر از بمب اتومی است؟ اغراق در بیان خطر؟

  آیا روبات‌های با هوش مصنوعی چنانکه در فیلم هالیوودی "چپی" نمایش داده می‌شود، بیشتر از این که آسیب رسان باشد کمک کننده نیستند؟ یک برنامه ریزی مجدد به این روبات‌ها احساس و تفکر می‌دهد. این روبات مثلا به بشریت در مقابله با تهاجم پولیس روباتیک کمک می‌کند.

 • تصویر: هوش مصنوعی خطرناک‌تر از بمب اتومی است؟ هواپیمای بی سرنشین پرسرعت

  واقعات اخیر نشان داده است که به گونه مثال، همه انواع روبات‌های با هوش مصنوعی عاری از خطا نیستند. سقوط هواپیمای بی‌سرنشین موسوم به "شاهین اچ تی وی-2" در تابستان 2011 به اقیانوس صرفاً 9 دقیقه وقت گرفت.

 • تصویر: هوش مصنوعی خطرناک‌تر از بمب اتومی است؟ خیلی هم جدید نیست

  استفاده از روبات‌های هوشمند در بخش نظامی خیلی هم جدید نیست. در بیش از دو دهه اخیر از ماشین آلات و اعضای روباتیک آن در سیستم‌های پیشرفته نظامی استفاده شده است. جت‌های "یوروفایتر" مثال ساده آن است.

 • تصویر: هوش مصنوعی خطرناک‌تر از بمب اتومی است؟ ایده‌های علمی-تخیلی به واقعیت تبدیل می‌شوند

  ماشین‌های هوشمند با گذشت هر روز پیشرفته‌تر می‌شوند و در بسیاری موارد عملیاتی یا کاربردی می‌شوند. این روبات چهارپای موسم به "بیگ داگ" یا سگ بزرگ قادر به حمل بار در زمین‌های صعب العبور و پوشیده از یخ و برف است. شرکت روبات‌سازی "بوستون داینامیک" توسط گوگل خریداری شده است.

 • تصویر: هوش مصنوعی خطرناک‌تر از بمب اتومی است؟ نیاز به هدایت های اخلاقی

  در هر صورت، روشن است که روبات‌های مجهز با هوش مصنوعی در جستجوی هدایت‌های اخلاقی و حتی اصول سیاسی اند تا استندردهایی برای برنامه ریزی این ماشین‌ها ایجاد گردد. این تنها راه جلوگیری از سوء استفاده از هوش مصنوعی است. به این ترتیب می‌شود اطمینان حاصل کرد که این روبات‌ها از کنترول خارج نمی‌شوند.

  نویسنده: یولیان کلاودی/ فرهمند


na/si/aw/rt (Reuters, dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%D9%87-%D8%A2%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%AD%D8%AA-%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%88%D9%84-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%AF/a-47945422?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading