بازتاب نیوز

حملات خشونت آمیز با انگیزه اسلام ستیزی

٢٥ حوت ١٣٩٧ دويچه وله

زیلاند جدید سال 2019: 49 نفر در حمله بالای مساجد کشته شدند

دست کم 49 نفر در یک حمله تروریستی در دو مسجد در شهر کرایست‌چرچ در زیلاند جدید کشته و 20 تن دیگر زخمی شدند. مهاجم در جریان نماز جمعه، بالای مردم آتش گشود. پولیس زیلاند جدید چهار فرد مظنون را که در موتر هایشان مواد انفجاری جابجا گردیده بود، دستگیر کرده است. جسیندا اردرن، نخست وزیر زیلاند جدید، این حمله را به شدت محکوم کرده و در صحبت هایش از "تاریکترین روز" در تاریخ کشورش سخن گفت. او در ادامه گفت که برای چنین عملی "در زیلاند جدید هیچ جایی" وجود ندارد. نخست وزیر زیلاند جدید همچنین در برابر بازماندگان قربانیان این حمله ابراز غم شریکی کرده گفت: "زیلاند خانه آنهاست، آنها باید در اینجا احساس امنیت می کردند، روشن است که این حمله تنها یک حمله تروریستی توصیف شده می تواند." گفته می شود که یکی از مظنونین پیش از حمله، طرح اش را از طریق انترنت در یک مانیفست راستگرایانه منتشر کرده بود.

آلمان سال 2019: حمله با موتر در شهرهای بوتروپ و هسن

سارنوالی نگرش جنونآمیز راننده مهاجم را به عنوان یک عمل ضد خارجی عنوان کرده است

آندریاس ن. 50 ساله در شب سال نو، بالای مهاجران در منطقه "روهر" حمله کرد. چهار نفر کشته و بیش از 20 نفر دیگر زخمی شدند. قربانیان منطقه "روهر" یک خانواده سوریایی و یک خانواده افغان با کودکان شان بودند. در شهر هسن آلمان، مهاجم با موتر اش بالای کسانیکه در ایستگاه بس ایستاده بودند، حمله کرد. اکثر مردم که در ایستگاه انتظار بس را می کشیدند، موفق گردیدند که از برابر موتر مهاجم  فرار کنند. فرد مهاجم با شعارهای نژادپرستانه تلاش می کرد تا عمل اش را توجیه کند. آرمین لاشت، نخست وزیر ایالات نورد راین وستفالن آلمان در تویتر نوشت: «در این روز سال نو، رسیدن به هدف در سال 2019 واضح تر از هر زمان دیگری است. ما با هم علیه خشونت دست راستی ها قرار می گیریم. مبارزه در برابر نفرت از دیگران را با استفاده از همه منابع دولت قانون ادامه خواهیم داد. هربرت راول، وزیر داخله ایالت نورد رایت وستفالن گفته است که "مهاجم قصد واضح برای کشتن خارجی ها" را داشته است و مقامات به این حمله با موتر بالای مردم، به عنوان یک حمله تروریستی می ببینند.

کانادا سال 2017: حمله بر مسجد در شهر کیبک

در مرکز فرهنگی اسلامی در شهر کیبک کانادا، در نتیجه شلیک در حین نماز جمعه شش نفر کشته و 18 نفر زخمی شدند. جستین ترودو، نخست وزیر کانادا، این تیراندازی را به عنوان "حمله تروریستی بر مسلمانان در مرکز عبادت و پناهگاه" محکوم کرد. او گفت: "کانادایی های مسلمان بخش مهمی از ساختار ملی ما هستند و این اقدامات بی معنی در جوامع، شهرها و مناطق روستایی ما جای ندارند."

 

بریتانیا سال 2017: حمله بالای بازدیدکنندگان مسجد در شهر فینسبری

کراسیدا دیک، رئیس اسکاتلندیارد یا مرکز پولیس شهر لندن، گفته است که این حمله به صراحت یک حمله علیه مسلمان بود

به تاریخ 19 ماه جون سال 2017، یک مرد 47 ساله با یک موتر لاری یک نفر را کشته و 10 نفر دیگر را در نزدیکی پارک مسجد فینسبری در شمال لندن، پایتخت بریتانیا مجروح کرد. همه قربانیان مسلمانانی بودند که می خواستند برای ادای نماز تراویح به مسجد بروند. یک شاهد عینی به خبرگزاری بی بی سی گزارش داد که مهاجم گفت که می خواست مسلمانان را بکشد. مهاجم نیز انگیزه این حمله را بعدها "نفرت از اسلام" بیان کرده بود. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از یک حادثه وحشتناک سخن گفت. فرد مهاجم به حبس ابد محکوم گردید.

آلمان سال 2016: حمله در مرکز خرید المپیا در شهر مونشن

زمانیکه در خارج و داخل این مرکز خرید شلیک صورت گرفت، حداقل 10 نفر کشته شدند. سپس دانش آموز 18 ساله در محل جان خود را نیز گرفت. این دانش آموز به تاریخ 22 جولای سال 2016 نزدیک به 60 گلوله شلیک کرده بود. به قول پولیس مونشن این مهاجم همواره اظهارات نژادپرستانه و ضد خارجی داشته است. علاوه بر این، محققان انگیزه مهاجم را برای انجام چنین اقدام خشونت آمیز، انتقام گیری نسبت به افرادی که پیشینه مهاجرت دارند، بیان داشته اند.

ایالات متحده امریکا سال 2015: حمله در چپل هیل

هزاران نفر در تشییع جنازه سه قربانی خشونت شرکت کرده بودند.

سه دانشجو توسط همسایه 46 ساله شان در خانه شان در چپل هیل، در ایالت کارولینای شمالی به قتل رسیدند. در صفحه فیس بوک، مرد مهاجم خود را به عنوان یک مخالف مذهبی توصیف کرده و عکسی از تفنگچه را با عنوان «من» منتشر کرد. محمد عبدالصلاح پدر هر دو ختر دانشجوی که به قتل رسیده اند در جریان آمادگی برای مراسم تشییع جنازه با گریه می گفت: "ما مطمئن هستیم که دختران ما به خاطر دین شان مورد حمله قرار گرفته اند." بر اساس معلومات او فرد قاتل، یوسور دختر شانرا پیش از این اقدام، اذیت کرده بود. در اینترنت این حادثه منجربه واکنش های شدیدی در سراسر جهان گردید و میلیون ها توییت در زیر

   #ChapelHillShootingو #MuslimLivesMatter

نوشته شد.

ناروی سال 2011: قاتل جمعی بریویک

در مانفیست مهاجم زیلند جدید از آندرس بریویک، قاتل جمعی، نیز یاد گردیده است

آندرس بریویک، یکی از افراط گرایان دست راستی، به تاریخ 22 جولای سال 2011، در دو حمله انتحاری، هفتاد و دو نفر را کشت. قربانیان او عمدتا جوانان فعال در حزب سوسیالیست ناروی بودند. این یکی از خونین ترین حملات در تاریخ اروپا پس از جنگ جهانی به شمار می رود. او ابتدا یک بمب را در ناحیه ادارات دولتی اسلو منفجر کرد و سپس جوانان را در جزیره اوتویا به قتل رساند. او این حملات وحشیانه و خونین اش را دقیقا برنامه ریزی کرده بود. او در مانیفست خود دربارۀ جامعه چند فرهنگی و در مورد «اسلامی شدن اروپا» نوشته بود و گفته بود که می خواهد به این همه پایان دهد. بریویک به 21 سال زندان و حبس تحت شرایط خاص امنیتی محکوم شد.

آلمان سال 2009: حمله با چاقو در سالون محکمه

مروه الشیربینی با 16 ضرب چاقو در سالون محکمه به قتل رسید

مروه الشیربینی به حیث فارمسیست با شوهر و پسرش در دریسدن آلمان زندگی می کرد. به تاریخ  اول جولای سال 2009، او در محکمه ایالتی شهر دریسدن با انگیزه نژادپرستی کشته شد. در این زمان، او سه ماه حمل داشت. الشربینی نخستین قربانی قتل با انگیزه اسلام‌هراسی در آلمان محسوب می شود. این خانم 28 ساله پس از شهادتش در یک قضیه که با توهین و تحقیر ارتباط داشت، از جانب الکساندر 28 ساله که یک آلمانی روسی تبار بود، با ضرب چاقو به قتل رسید. فرد قاتل مروه الشیربینی را "اسلامگرا" و "تروریست" نامیده بود. قاتل قبلا در نامه ای به محکمه نفرت اش از مسلمانان را بیان داشته بود. تا امروز، روشن نگردیده است که قاتل چگونه با یک چاقو بزرگ وارد محکمه شده بود. همچنان معلوم نیست که چرا شوهر زن هنگامی که به کمک خانم اش شتافت، مورد شلیک قرار گرفت. او اما از جراحاتش بالاخره جان به سلامت برد. شوهر مروه الشیربینی اکنون با پسرش در کانادا زندگی می کند.

در این میان اول ماه جولای در سراسر آلمان به عنوان "روز ضد تبعیض نژادی علیه مسلمانان" به حساب می رود.

nka, si (ismail)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AD%D9%85%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%A2%D9%85%DB%8C%D8%B2-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%B2%DB%8C/a-47945131?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading