بازتاب نیوز

صرافان کابل در اعتراض به آدم‌ربایی‌ها و قتل مهسا، اعتصاب کردند

٢٥ حوت ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

2019-03-16 | 2 دقيقه پيش

صرافان در اعتراض به افزایش آدم‌ربایی‌ها و قتل مهسای شش ساله به دست آدم‌ربایان، دست به اعتصاب کاری زدند و بازار تبادله‌ی اسعار در شهر کابل را بستند. اتحادیه‌ی صرافان خواستار به‌دار آویختن فوری ربایندگانی استند که اکنون در بند به سر می‌برند. آمار این اتحادیه نشان می‌دهد که از یک سال به این‌سو، ۱۲ صراف و یا عضوهای خانواده‌ی‌های‌شان ربوده شده و از این میان سه تن شان پس از ربوده‌شدن، به قتل رسیده اند.

در این گردهمایی اعتراضی، هدف صرافان ،عملی شدن اشد مجازات برای ربایندگانی که یا صرافان و یا هم اعضای خانواده های شان را پس از ربودن به قتل رسانده اند، است.

آمار های اتحادیه صرافان نشان می‌دهد که در یک سال گذشته، سه صراف و یا اعضای خانواده های شان از سوی ربایندگان به قتل رسیده است.

دو نفر این صرافان در قید ربایندگان است و ۷نفر دیگر در بدل پول دوباره رها شده اند.

این صرافان نگران امنیت خود و خانواده‌های شان استند و از وزارت امور داخله انتقاد می‌کنند که به صرافان و بازرگانان اجازه حمل سلاح را نمی‌دهد.

میرافغان صافی رییس اتحادیه صرافان به تلویزیون یک گفت: "برای ما اجازه حمل اسلحه را نمی‌دهد ما از وزارت امور داخله می خواهیم که امنیت ما را تامین کند و اجازه دهد که محافظ و اسلحه داشتیم باشیم."

وزارت امور داخله گفت که پرونده مهسا نهایی شده و تا یکروز دیگر به دادستانی کل فرستاده خواهد شد و برای تامین امنیت صرافان و بازرگانان، روند توزیع مجوز اسلحه ساده شده است.

نصرت رحیمی سرپرست دفتر رسانه‌های وزارت امور داخله گفت: "پرونده مهسا نهایی شده و تا ۲۴ساعت آینده به دادستانی کل فرستاده خواهد شد. در قسمت تامین امنیت بازرگانان،صرافان ما روند توزیع مجوز اسلحه را ساده ساختیم و واجدان شرایط می توانند اسلحه بگیرند."

صرافان که کودکان و یا یکی از اعضای خانواده‌های شان از سوی ربایندگان به قتل رسیده است، داستان‌های تلخی دارند.

مرتضا پدر مهسا که از غم دخترش صدا در گلویش خفه شده بود، به تلویزیون یک گفت که برای آخرین بار ساعت ۱۲یکشنبه شب هفته‌ی گذشته، صدای مهسا را شنید و پس از آن ربایندگان وی را ظالمانه کشتند.

پدر مهسا گفت: "شب برایم زنگ زد گفت پدر جان بابه جان مه ره می‌کشند، مه برایش گفتم که دخترم نترس مه و کاکایت ده راه هستیم میاییم."

افزون بر این، ربایندگان در بدل رهایی پسر یکی از باشنده گان دیگر کابل، پول هنگفتی بدست آوردند اما پسرش را کشتند. پیداگل که یکی از صرافان است از دولت می خواهد که ربایندگان را دستگیر و اشد مجازات کند.

پیداگل گفت: "از نزدم پول دریافت کردند اما وعده کردند که دیگر همان روز پسرم را تاحویل می دهند اما چنین نشد. فردای همان روز برایم پیام دادند که پسرت را در فلان جا دفن کردیم برو بگیر."

قاسم؛ پسر هفت ساله‌یی یکی از دکانداران نیز، دو ماه پس از ربودن،از سوی ربایندگان به قتل رسید. پدر قاسم از حکومت می خواهد که قاتلان پسرش که اکنون در زندان به سر می‌برند را اعدام کند.

محمد آصف یکی از دکانداران گفت: "پسرم را بچه کاکای خانمم اختطاف کرد و سپس او را کشت و برایم زنگ زد که در کوته سنگی در داخل کارتن انداخته‌ام. من که رفتم دیدم با ریشمه پسرم را کشته اند."

برخی صرافان هم مفقود هستند و شماری هم سال هاست که خانواده‌های شان از زنده بودن و یا نبودن آن هیچ اطلاعی ندارند.

اتحادیه صرافان ربایندگی را بزرگترین چالش در برابر فعالیت‌های شان می‌داند و هشدار می‌دهد که در صورت ادامه‌ی این روند، سرمایه‌های شان را از کشور بیرون خواهند کرد.

تمیم شهیر

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37616-2019-03-16-12-26-34

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading