بازتاب نیوز

نخست وزیر پاکستان در مورد صلح و حکومت آینده افغانستان ابراز خوشبینی کرده است

٢٥ حوت ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

په پښتو ولولئ2019-03-16 | 43 دقيقه پيش

نخست وزیر پاکستان می‌گوید که یک حکومت خوب در افغانستان به وجود خواهد آمد که همه افغان‌ها در آن شامل باشند. عمران خان با اشاره به گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در قطر گفته است که صلح به زودی در افغانستان تامین می‌شود. شماری از آگاهان سخنان عمران خان را درباره تشکیل حکومت آینده، مداخله در امور داخلی افغانستان می‌دانند.

با ادامه بحث صلح در کشور، یکی از پرسش‌ها درصورت به نتیجه رسیدن این روند چگونگی ساختار و تشکیل نظام آینده افغانستان است.

بربنیاد برخی گزارش‌ها،طالبان در گام نخست حاضر به پیوستن به حکومت و یا اشتراک در انتخابات نیستند و بیشتر تمایل به ایجاد یک اداره موقت دارند.

این موضوع درصورت آغاز گفت‌وگوهای بین افغانی میان حکومت و سیاست گران با طالبان به بحث گرفته خواهد شد اما تا هنوز طالبان آماده به گفت‌وگو با حکومت افغانستان نشده اند.

در اینمورد،عمران خان نخست وزیر پاکستان در یک سخنرانی در مناطق قبایلی این کشور از برقراری صلح در آینده نزدیک در افغانستان صحبت کرده و در کنارش گفته که یک حکومت خوب در افغانستان به وجود خواهد آمد؛ اما او درباره چیستی و چگونگی حکومت خوب چیزی نگفته است.

عمران خان نخست وزیر پاکستان گفته است: "افغانستان کشور برادر ماست، مذاکرات با طالبان آغاز شده است. اگر خواست خدا بود برادران ما در افغانستان در آینده نزدیک در صلح کنار هم زندگی خواهند کرد. یک حکومت خوب در افغانستان ایجاد خواهد شد؛ حکومتی که از همه افغان‌ها نمایندگی خواهد کرد."

پاکستان پیش از این اعلام کرده است که در زمینه‌سازی گفت‌وگوهای امریکا و طالبان نقش برجسته داشته است.

ظاهرن همین موضوع هم سبب شده تا اسلام‌آباد بتواند با استفاده از نام صلح افغانستان تا اندازه‌ی دوباره اعتماد واشنگتن را بدست آورد.

برخی آگاهان گفته‌های نخست وزیر پاکستان را مداخله در امور داخلی افغانستان می‌دانند اما برخی‌های دیگر از تغییر رویکرد اسلام‌آباد نسبت به افغانستان سخن می‌زنند.

محمد اقبال صافیرییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان گفت: "صحبت‌های عمران خان مداخله صریح در امور داخلی افغانستان است، چون حتا حکومت افغانستان از جزییات گفت‌وگوهای قطر در جریان نیست و هنوز هیچ چیزی از توافق صلح روشن نشده است."

اما جعفر مهدوی عضو کمیسیون روابط بین الملل مجلس نمایندگان گفت: "این گفته‌ها نشان دهنده تغییر اراده و رویکرد اسلام آباد در راستای همکاری برای آوردن صلح در افغانستان است."

حکومت افغانستان درباره این گفته‌های عمران خان، چیزی نگفته است.

پیش از این ریاست اجرایی گفته است که تا هنوز هیچ تغییری در سیاست پاکستان در برابر افغانستان به میان نیامده است.

پاکستان همواره به مداخله در امور داخلی افغانستان و حمایت از گروه طالبان و تمویل و تجهیز این گروه متهم شده است اما این اتهام ها را رد می کند.

سجاد محمدی

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37613-2019-03-16-11-45-06

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading