">

بازتاب نیوز

بیش از شصت درصدِ خاک سرپل در دست طالبان قرار دارد/ سقوط سرپل تمام شمال را به خطر می اندازد

٢٥ حوت ١٣٩٧ صدای افغان - آوا

بیش از 60% خاک سرپل در دست طالبان قرار دارند، و مردم این ولایت با وضعیت بدی امنیتی به سر می برند، اگر به وضعیت سرپل رسیدگی صورت نگیرد، سقوط این ولایت تمام شمال را به خطر مواجه می سازد

 به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)،محمد نور رحمانی؛ رئیس شورای ولایتی سرپل، درمصاحبه با خبرگزاری صدای افغان وضعیت امنیتی درولایت سرپل را بسیار نابسامان دانست و گفت:  سرپل از ولایاتی است که اگر به وضعیت این ولایت توجه جدی صورت نگیرد، وضعیت بدتر اززمان کنونی خواهد شد.

وی افزود: ولسوالی میرزاولنگ نیز حدود یک ونیم سال می شود که درتصرف طالبان قرار دارند و مردم این ولسوالی دروضعیت سخت به سر می برند وبا توجه به اینکه بیش از 60% درصد خاک سرپل در دست طالبان قرار دارد همواره سرپل شاهد حضور گسترده مخالفین می باشند.

 رحمانی 95% خاک طالبان را در دست مخالفین دانست و ادامه داد: تنها 5% خاک این ولسوالی در دست طالبان قرار دارند و در دیگر بخش ها طالبان حضور گسترده دارند.

رئیس  شورای  ولایتی سرپل تصریح کرد:  مهاجرت، فقر، خشکسالی و تهدیدات امنیتی از مشکلات عمده سد راه مردم ولایت سرپل می باشد که اگر دولت توجه جدی به وضعیت مردم سرپل نکنند، وضعیت بدتر از زمان کنونی خواهد شد.

وی  هشدار داد: اگر سرپل سقوط کند تمام سمت شمال وضعیت دشواری خواهند داشت که در این زمان خسارت بوجود آمده  قابل کنترول نمی باشند.

رحمانی  از حمله پی هم مخالف بالای پوسته های نیروهای امنیتی در ولایت سرپل یاد کرد وافزود: نیروهای امنیتی همواره تلفات زیاد را در این ولایت متقبل می گردد.

سید محمد حسن شریفی بلخابی؛ عضو مجلس نمایندگان سرپل در مصاحبه با خبرگزاری صدای افغان گفت: وضعیت امنیتی در کل ولایت سرپل بسیار شکننده است چرا که  وضعیت سرپل بسیار خطرناک بوده و سرپل در خطر سقوط قرار دارند.

وی خاطرنشان ساخت: بار ها ازدولت مرکزی خواهان کمک ها شدیم اما تا حال هیچ نوع کمک به این ولایت صورت نگرفته است.

 بلخابی گفت: یک هفته می شود که مسجد سبز در تصرف مخالفین قراردارد، و حدود سه الی چهار هزار مردم درمحاصره قرار دارند.

این عضو پارلمان سرپل ابراز داشت:  دولت انکشاف متوازن را برای سرپل نداشتند و زندگی مردم سرپل با سختی های زیاد رو به رو می باشند.

وی از دولت خواست که بر اساس کرامت انسانی باید برای مردم سرپل توجه ویژه داشته باشند تا ازفاجعه انسانی در این ولایت جلوگیری شود.

از سویی هم حنیف رضائی؛ مسئول قول اردوی 209 شاهین، در ادامه مصاحبه با خبر نگار آوا عنوان کرد:  قول اردوی 209 شاهین قصد پاکسازی مناطق صیاد را برای بار دوم داشت و می خواست عملیات پاکسازی راه اندازی نمایند، اما قوت های محلی آمادگی حفظ ساحات پاک شده را نداشتند و عملیات در ولسوالی های چمتال راه اندازی نمایند.

رضایی یاد آور شد: سرپل درصدرجدول عملیاتی قول اردوی 209 شاهین قرار دارند و اولین عملیات ها شامل حال ولایت سرپل خواهد بود.

این درحالی است که مردم سرپل همواره از وضعیت بدی امنیتی در این ولایت شکایت داشتند اما دولت توجه جدی تا حال در این ولایت نداشته است.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/181567/%D8%A8%DB%8C%D8%B4-%D8%B4%D8%B5%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D8%B3%D8%B1%D9%BE%D9%84-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%82%D9%88%D8%B7-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D8%AF

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading