بازتاب نیوز

آیا ولسوالی بالامرغاب بادغیس در نتیجه حمله تهاجمی طالبان سقوط خواهد کرد؟

٢٥ حوت ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

2019-03-16 | 3 دقيقه پيش

از یک هفته به این سو نبرد سختی میان نظامیان افغان و گروه طالبان در ولسوالی بالا مرغاب ولایت بادغیس جریان دارد. رییس شورای ولایتی بادغیس می گوید اگر نیروی کمکی بیشتری به بالا مرغاب فرستاده نشود، این ولسوالی به دست طالبان سقوط خواهد کرد. والی بادغیس با آنکه از شمولیت جنگجویان داخلی و خارجی گروه طالبان در این حمله سخن گفته است، می افزاید که که نیروهای کمکی به محل رسیده و خطر سقوط این ولسوالی وجود ندارد.

هرچند امیدها براین است که بهار سال آینده، بهار صلح و امنیت در کشور باشد اما اکنون دیده می‌شود که پیش از فصل بهار، شلعه‌های جنگ در بخش‌ها‌ی کشور بیشتر می‌شود.

بیش از یک هفته می‌شود که گروه طالبان بر ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس حمله کرده اند و نظامیان کشور، گواه سخت ترین نبردهاست.

به گفته‌ی منبع‌های محلی در این ولایت؛ بیش از۱۵نظامی کشته شده و۱۲تن دیگر زخمی شده اند.

رییس شورای ولایتی این ولایت هشدار می‎‌دهد که اگر نیروی کمکی بیشتری به بالامرغاب نرسد، این ولسوالی به دست گروه طالبان سقوط خواهد کرد.

عزیز بیک رییس شورای ولایتی بادغیس روز شنبه به تلویزیون 1 گفت:" اگر نیروهای کمکی و کماندوها به بالا مرغاب فرستاده نشود، فاجعه انسانی رخ خواهد و امکان سقوط ولسوالی وجود دارد."

از سوی والی این ولایت می‌گوید که جنگجویان طالب از چندین ولایت، به شمول شهروندان، خارجی، بر ولسوالی بالامرغاب حمله تهاجمی کرده اند. او هرچند می‌گوید درگیری ها ادامه دارد اما تاکید می‌کند که نیروی کمکی به محل رسیده و خطر سقوط ولسوالی وجود ندارد و به طالبان تلفات سنگینی وارد شده است.

عبدالغفور ملک‌زی والی بادغیس گفت: "جنگ است و طالبان از ولایت‌های غور، هلمند و دیگر ولایت‌ها، حتا چیچینی، اوزبیک در بین‌شان حضور دارند که بر بالامرغاب حمله کردند. اما ما به ساحه رفتیم و اکمال کردیم."

در همین حال شماری از آگاهان نظامی می‌گویند که ضعف نهاد‌های کشفی سبب می‌شود که طالبان به راحتی بتوانند در حمله‌های‌شان موفق شوند و پاسگاه نظامیان کشور را سقوط دهند.

وزارت‌های دفاع ملی و امور داخله اکنون در پیوند به نبردهای ولسوالی بالامرغاب جزییات نمی‌دهند.

اماقول اردوی۲۰۷ظفر در غرب کشور، در خبرنامه‌یی گفته است که در این نبردها، بیش از۵۰جنگجوی طالب کشته شده اند.

از سویی ریاست عمومی امنیت ملی در خبرنامه‌ی گفته است که در عملیاتی، بر قطعه سرخ طالبان در اروزگان،۲۲تن از جنگجویان این گروه کشته شده اند.

همزمان پولیس پکتیکا می‌گوید که در پی عملیات هوایی بر طالبان،۹جنگجوی این گروه در ولسوالی‌های برمل و گوملی کشته شده اند.

امان فرهنگ

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37619-2019-03-16-13-10-05

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading