بازتاب نیوز

پس از اختلاف امریکا و چین، ماموریت سازمان ملل در افغانستان تنها برای شش ماه تمدید شد

٢٥ حوت ١٣٩٧ خبر تلویزیون یک

2019-03-16 | 14 دقيقه پيش

شورای امنیت سازمان ملل متحد مأموریت این سازمان را در افغانستان برای شش ماه تمدید کرد. ماموریت سازمان ملل در افغانستان از سوی امریکا برای یک سال پیشنهاد شده بود اما با مخالفت چین روبه‎‌رو شد. سرپرست نماینده امریکا در شورای امنیت سازمان ملل چین را متهم به برجسته‌سازی پروژه‌ی یک کمربند و یک راه در این قطعنامه کرده است. سفیر چین اما این ادعای سفیر امریکا را در تضاد با حقایق دانسته و گفته است که این پروژه باعث رفاه اقتصادی افغانستان خواهد شد.

ایالات متحد امریکا و چین در نشست دیروز شورای امنیت سازمان ملل روی پروژه زیربنایی یک تریلیون دالری یک کمربند و یک جاده که در افغانستان به نام راه ابریشم مسما است، باهم درگیر شدند.

اختلاف‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور سبب شد تا ماموریت سازمان ملل در افغانستان که دیروز روی آن رای‌گیری شد برای شش ماه تمدید شود.

امریکا اصرار داشت تا این ماموریت برای یک سال تمدید شود اما ظاهرن چین با آن مخالفت کرده است.

عضوهای شورای امنیت سازمان ملل سال گذشته ماموریت این سازمان را برای یک سال در افغانستان تمدید کردند.

در قطع‌نامه سال گذشته از تلاش‌های بیشتر برای تقویت همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی در افغانستان، از جمله پروژه بزرگ اقتصادی و زیربنایی یک "کمربند و جاده" برای اتصال چین به اروپا، آفریقا و سایر نقاط آسیا، استقبال شده بود.

ظاهرا این بار چین بیشتر تلاش کرده تا پروژه یک کمربند و جاده در قطعنامه برجسته کند که با مخالفت امریکا روبه‌رو شده است.

جاناتان کوهن سرپرست نماینده امریکا در شورای امنیت سازمان ملل گفت: «چین به دلیل منافع خود درمنطقه قطعنامه را به گروگان گرفته است. بیجنگ مسایل سیاسی و اقتصادی خود را بر مردم افغانستان اولویت می دهد، ازاین لحاظ، قطعنامه کمربند و ابتکار جاده را برجسته می کند، درحالیکه روابط ضعیف با افغانستان دارد و با مشکلات ناشی از فساد، وام، آسیب زیست محیطی و عدم شفافیت نیز روبه رو است».

اما چین درین نشست با تمدید ماموریت سازمان ملل در افغانستان برای یک سال مخالفت کرده است و تلاش‌های امریکا برای تمدید یک ساله‎‌ی این ماموریت به ناکامی روبه‌رو شده و در فرجام این ماموریت برای شش ماه تمدید شد.

نماینده چین در شورای امنیت امریکا را متهم می‌کند که با تعصب برخورد می‌کند و حقایق را به دلیل اختلاف‌هایش با چین نادیده می‌گیرد.

اووهایتو نماینده چین در شورای امنیت گفت:"پرژوه زیربنایی یک کمربند و جاده ابتکار چین برای بازسازی ، رشد و رفاه اقتصادی افغانستان خیلی اثرگذار است. در چارچوب این پروژه همکاری های اقتصادی چین و افغانستان توسعه بیشتر پیدا می کند و باعث توسعه اقتصادی و اجتماعی و ادغام افغانستان در توسعه منطقه‌ییمی شود".

عادله راز، نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت بخاطر تمدید نشدن مأموریت این سازمان در افغانستان براییک سال ابراز تاسف کرده است

عادله راز نماینده دایمی افغانستان درسازمان ملل متحد گفت: «ما متأسف هستیم که ماهیت گفتگو‌ها روی مسودۀ امسال و اختلاف میان شماری از اعضای شورای امنیت منجر به وضعیتی شد که مأموریت یوناما بر خلاف آنچه که برای۱۲ماه تمدید می‌شد، ۶ماه تمدید شد. اما ما می‌دانیم که شورای امنیت به مأموریت یوناما در ۱۲ماه آینده متعهد است».

پروژه یک کمربند و جاده شش سال پیش با سرمایه گزاری بیش از یک تریلیون دالر چین برای اتصال منطقه آغاز شد. پروژه بزرگ زیربنایی که۱۲۳ کشور و۲۹ سازمان بین المللی قرار داد همکاری آنرا با چین امضاء کرده اند.

افغانستان نیز یکی از کشورهای است که نقش مهمی درین پروژه در اتصال منطقه‌یی دارد اما چهارسال پیش به دلیل ناامنی‌ها چین ازسرمایه‌گذاری در راه ابریشم خودداری کرده است.

هم اکنون بخش‌های از مرزهای شمالی به ویژه ولایت بدخشان به شدت‌نا امن است. به باور آگاهان ناامنی های شمال پیوند به منافع اقتصادی برخی کشورهای جهان دارد.

بربنیاد گزارش ها در شش ماه آینده اولویت های اساسی نمایندگی سازمان ملل متحد برای افغانستان نقش بازی کردن در روند صلح افغانستان و آغاز گفتگوهای مستقیم درون افغانی گفته شده است.

جواد تیموری

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/37618-2019-03-16-12-58-59

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading