بازتاب نیوز

افغانستان نمایند پاکستان را در پیوند به سخنان عمران خان احضار کرد

٢٥ حوت ١٣٩٧ بی بی سی

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که نماینده پاکستان در کابل را در پیوند به گفته‌های اخیر عمران خان، نخست وزیر پاکستان احضار کرده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته که "به زودی صلح" در افغانستان برقرار خواهد شد و در آینده "حکومت جدید در افغانستان ایجاد خواهد شد" که از تمام مردم افغانستان نمایندگی خواهد کرد.

به گزارش رسانه‌ها او روز گذشته ( جمعه ۲۴ حوت/اسفند) در میان مردم قبایلی باجور در نزدیکی مرز افغانستان گفته که روند صلح به ثبات، بهبود بازرگانی و رفاه اقتصادی در منطقه منجر خواهد شد.

او با اشاره به نشست نمایندگان طالبان و هیأت آمریکا در شهر دوحه قطر گفته بود که در آینده نزدیک مردم افغانستان در صلح کنار هم زندگی خواهند کرد.

مقامات پاکستان قبلا گفته بودند که این کشور نقش کلیدی در تسهیل گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان ایفا می‌کند و یکی از حامیان اصلی این روند است.

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که از مستشار سفارت پاکستان در کابل خواهان وضاحت در مورد اظهارات اخیر عمران خان، نخست وزیر این کشور مبنی بر ایجاد حکومت جدید در آینده نزدیک، در افغانستان شده است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته که کابل اعتراض شدیدش را به دولت پاکستان ابراز کرده و اظهارات اخیر نخست وزیر پاکستان را مداخله صریح در امور داخلی این کشور خوانده است.

با ادامه روند مذاکرات صلح افغانستان میان نمایندگان آمریکا و طالبان به نظر می‌رسد که کابل از آنچه در این نشست توافق شده راضی نیست.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان ریاست هیأت آمریکایی را در این نشست‌ها بعهده دارد.

اخیرا حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان گفته بود که زلمی خلیلزاد دست کم دوبار می‌خواسته خود را برای ریاست‌جمهوری افغانستان نامزد کند و گفته: "ما فکر می‌کنیم یا آقای سفیر نمی‌داند چه می‌کند، یا اینکه چیز دیگری در سر دارد."

آقای محب گفته که زلمی خلیلزاد در پی ایجاد حکومت موقت است که خود در راس آن قرار بگیرد. او با اشاره به مذاکرات صلح گفت، این روند شفافیت لازم را ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفته که زلمی خلیلزاد در مورد مذاکرات آمریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلومات کمی به دولت ارائه می‌شود.

زلمی خلیلزاد چند ماه قبل به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تعیین شده در پنج دور گفت‌و‌گوی صلح افغانستان به عنوان نماینده آمریکا حضور داشته است.

در این نشست‌ها با وجود درخواست‌های مکرر حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با طالبان، این گروه حاضر به مذاکره با دولت افغانستان نشده‌اند.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-47594725

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading