بازتاب نیوز

دفتر اتمر: مردم و رهبران سیاسی روی شکل دهی اداره بدیل حکومت به اجماع برسند

٢٥ حوت ١٣٩٧ آریانا خبر

دفتر، حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی از چهره‌های سیاسی و باشندگان کشور می‌خواهد که همزمان با پایان دوره کاری رییس جمهور غنی، روی شکل دهی اداره بدیل حکومت وحدت ملی به اجماع برسند تا بر راهکارهای ناقص حکومت پایان داده شود.

دفتر آقای اتمر، حکومت را به سبوتاژ در روند گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان متهم می‌کند و می‌گوید که گفته‌های حمد الله محب، مشاور شورای امینت ملی، در پیوند به تلاش‌های پسین زلمی خلیل زاد، فرستاده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، برای پایان منازعات هجده سال نگرانی‌های شخصی و انتخاباتی رییس جمهور غنی است.

قادر شاه، سخنگوی این دفتر می‌گوید: “راه حل این است که در آغاز جوزا که زمان کاری حکومت پایان می یابد، سیاست گران و مردم افغانستان روی ایجاد یک اداره بدیل به یک اجماع برسند تا مردم از تطبیق پالیسی های ناقص حکومت نجات یابند.”

در همین حال، برخی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و احزاب سیاسی که از تلاش‌های آقای خلیل زاد، در گفتگوهای صلح از بهر پایان منازعات هجده ساله در کشور به شدت پشتیبانی می کنند و به این باور اند که ارگ می‌خواهد روند صلح را محدود به منافع شخصی و رهبری حکومت نماید.

شیدا محمد ابدالی، نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ابراز می‌دارد: “امروز این فرصت را از دست ندهیم، مردم می خواهند پروسه صلح ملی باشد، حکومت آنرا ابزار سیاسی و منافع شخصی خود نسازد.

از سویی هم، محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، تاکید می‌ورزد که از سوی تفاهم در روابط راهبردی کابل و واشنگتن باید جلوگیری شود. آقای دانش تاکید می‌ورزد برای این که اذهان عامه آرام باشد، باید واشنگتن از جریان مذاکرات صلح، اطلاع رسانی شفاف داشته باشد.

عبدالله قرلق، معاون حزب جنبش ملی، در این مورد میگوید: “در همچون یک شرایط این مصلحت سیاسی نخواهد بود به ویژه با امریکا روابط دیپلماتیک پرتنش شود بخاطر این که روند صلح یک نتیجه خوب داشته باشد، این بسته گی به این دارد که روابط بهتر تر باشد.”

حمد الله، مشاور امنیت ملی، افغانستان، به روز (پنجشنبه، ۲۳ حوت) در یک نشست در واشنگتن، زلمی خلیل‌زاد را متهم به تلاش بدست گرفتن  قدرت سیاسی، رییس جمهور غنی کرد اما وزارت امور خارجه امریکا در پاسخ به اظهارات آقای محب وی را احضار کرد و گفت که حمله بر خلیل‌زاد حمله بر وزیر خارجه آن کشور است.

این در حالیست که وزارت امور خارجه امریکا، در پایان دور پنجم گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان اعلام کرد که دو طرف توافق کردند تا برای برقراری صلح در افغانستان درباره چهار موضوع مهم به توافق برسند. رابرت پالادینو، سخنگوی این وزارت اخیراٌ اعلام کرد که واشنگتن و طالبان در گفت‌وگوهای اخیر پیشرفت معنی‌دار داشته و توافق کردند که برای برقراری صلح دو طرف باید بر روی چهار محور موافقت کنند.

لینک اصلی: https://ariananews.af/%D8%AF%D9%81%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%AA%D9%85%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%88-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%B4%DA%A9%D9%84-%D8%AF/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading