بازتاب نیوز

ماموریت یوناما در افغانستان فقط برای شش ماه تمدید شد

٢٥ حوت ١٣٩٧ آریانا خبر

 سازمان ملل متحد، می‌گوید برای پیشبرد ماموریت این سازمان در افغانستان ضرورت به توافق میان  اعضای این سازمان است.

این شورا، به علت اختلاف‌ها میان ایالات متحده امریکا و چین نتوانست که ماموریت سیاسی اش را در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید کند.

این سازمان ابراز میدارد که این اختلاف‌ها باعث گردید تا ماموریت یوناما در افغانستان فقط برای شش ماه دیگر تمدید گردد.

 عادله راز، نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در این باره ابراز تاسف کرده و گفته است: “ما از این‌که انشعاب میان اعضا به این منجر شد تا ماموریت یوناما برای شش ماه، نه برای دوازده ماه تمدید شود متاسف استیم. هرچند ما می‌دانیم که تعهد این شورا به ماموریت دوازده ماهه است. ما در این شش ماه خواهیم کوشید که یک ماموریت موثر و جامع را برای مردم افغانستان زمینه‌سازی کنیم.»

در همین حال، حکومت امیدوار است که در شش ماه آینده این نهاد بتواند ماموریت مفیدی داشته باشد، اما جاناتان کوهن، نماینده امریکا در سازمان ملل متحده از تمدید نشدن این ماموریت برای یک سال ابراز ناامیدی کرده است.

آقای کوهن می‌گوید: “ما از این‌که این شورا نتوانست دربارۀ تمدید ماموریت سیاسی سازمان ملل در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید بکند ناامید شده‌ایم. چین، این قطع‌نامه را به گروگان گرفته و تاکید می‌ورزد که به جای مردم افغانستان، این قطع‌نامه را به اولویت‌های سیاسی ملی چین پیوند دهد. در نتیجۀ این کار، شورای امنیت به جز پذیرفتن تمدید ماموریت کوتاه مدت، راه دیگری نداشت.”

 از سویی هم، وهایتائو، معاون نماینده چین در سازمان ملل متحده علت این اختلاف‌ها را چنین شرح می‌دهد: «شورای امنیت، در تمدید بخش اصلی این قطع‌نامه ناکام شد؛ زیرا اختلاف‌ها هنوز هم پابرجا استند. یکی از این اختلاف‌ها این است که یکی از اعضا، از پذیرفتن دیدگاه‌های سازنده از سوی اعضای دیگر خودداری می‌کند. این کار فضای مشورت را مسموم ساخته‌است. این روشن است و نمی‌توان آن را رد کرد

 گفته می‌شود که چین می‌خواست که در قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، درباره تمدید ماموریت یک‌ساله این سازمان در افغانستان، به پروژه «کمربند راه» اشاره شود. اما امریکا که این پروژه را مبهم می‌داند و می‌گوید که چین با آن، هدف‌های سیاسی‌خود  را دنبال می‌کند.

لینک اصلی: https://ariananews.af/%D9%85%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%DB%8C%D9%88%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%81%D9%82%D8%B7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B4/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading