بازتاب نیوز

حکومت افغانستان: اظهارات عمران خان مداخله در امور داخلی افغانستان است

٢٥ حوت ١٣٩٧ دويچه وله

عمران خان نخست وزیر پاکستان روز جمعه در یک گردهمایی در منطقه باجور گفته است که صلح به زودی در افغانستان برقرار می‌شود و این کشور در آینده نزدیک «حکومت خوب» خواهد داشت. نخست وزیر پاکستان جزییات بیشتری در مورد این حکومت مطرح نکرده؛ ولی این اظهارات پس از پنجمین دور گفتگوها بین امریکا و طالبان در قطر مطرح می‌شود.

حکومت افغانستان در این گفتگوها در حاشیه قرار گرفته در حالی که پاکستان گفته است این مذاکرات کامیابی دیپلوماسی پاکستان است. مقام‌های افغان با آن‌که قبلا از مذاکرات قطر استقبال کرده بودند؛ ولی اخیرا حمدالله محب مشاور شورای امنیت حکومت غنی گفت که امریکا حکومت افغانستان را در مذاکرات نادیده گرفته و به طالبان مشروعیت داده است.

اعتراض حکومت

در واکنش به اظهارات عمران خان، وزارت خارجه افغانستان مستشار سفارت پاکستان در کابل را روز شنبه احضار کرد.

در خبرنامه‌ای که از سوی وزارت خارجه افغانستان منتشر شده آمده است که وزارت خارجه خواهان وضاحت در مورد اظهارات اخیر عمران خان نخست وزیر پاکستان مبنی بر ایجاد حکومت جدید در آینده نزدیک شده است.

خبرنامه نگاشته است:‌ «دولت جمهوری اسلامی افغانستان اعتراض شدیدش به دولت پاکستان را ابراز نموده، این اظهارات را مداخله صریح در امور داخلی خویش دانست.»

حکومت موقت؟

موسی فریور استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی در گفتگو با دویچه می‌گوید که در مذاکرات قطر یکی از پیش شرط‌های طالبان ایجاد یک حکومت موقت بوده است: «یکی از پیش شرط‌ها ایجاد اداره یا حکومت سرپرست در افغانستان است.» به باور آقای فریور منظور عمران خان از یک حکومت جدید در افغانستان، حکومت موقتی که سه طرف: امریکا، طالبان و پاکستان روی آن به توافق رسیده‌اند.

آقای فریور گفت طالبان تلاش دارند که رهبری حکومت موقت و یا سه وزارت امنیتی افغانستان به این گروه تعلق گیرد و پاکستان به همین دلیل خرسند است و اداره‌ای که قرار است در آینده تشکیل شود برای پاکستان یک «حکومت خوب» است.

این تحلیلگر مسایل سیاسی می‌گوید که قرار است در هفته اول اپریل یک نشست بین الافغانی در قطر برگزار شود و در آن ۲۴۰ تن از نمایندگان جریان‌های سیاسی مختلف شرکت خواهند داشت. او گفت که در این نشست افرادی از حکومت به عنوان بخشی از جریان سیاسی حضور خواهد داشت نه نماینده حکومت افغانستان.

مردم و حکومت در حاشیه

در مذاکرات قطر تنها نمایندگان امریکا و طالبان حضور داشتند. پاکستان از این گفتگوها خرسند است، اما مردم افغانستان نمی‌دانند که آینده این کشور چه خواهد شد.

اسحاق اتمر آگاه روابط بین الملل می‌گوید نوعیت حکومت آینده مربوط به مردم افغانستان و نخست وزیر پاکستان نباید در این مورد ابراز نظر کند: «وقتی موضوع صلح افغانستان مطرح می‌شود؛ پس این مربوط به مردم افغانستان است که چگونه صلح می‌کنند و این مربوط به عمران خان نیست که بگوید صلح به زودی میآید.»

آقای اتمر می‌گوید پاکستان همواره با حکومت‌های افغانستان مخالفت کرده و حالا تصمیم دارد گروه طالبان که طرفدار پاکستان است در افغانستان به قدرت برسد. به گفته آقای اتمر طالبان گروه تحت حمایت پاکستان است؛ پاکستان به این گروه پناهگاه و امکانات فراهم می‌کند و حالا پاکستان می‌خواهد گروه طرفدار خودش را در افغانستان به قدرت برساند. او گفت که ممکن است چنین تصمیمی جنگ افغانستان را دوامدارتر کند.

این در حالیست که حکومت‌های دو کشور در حال حاضر روابط خوبی ندارند. افغانستان پاکستان را به حمایت و پناه دادن به طالبان متهم می‌کند در حالی که پاکستان می‌گوید حکومت افغانستان زمینه حضور هند را فراهم کرده است.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/%D8%AD%DA%A9%D9%88%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B8%D9%87%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA/a-47946645?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading