بازتاب نیوز

اعتصاب کاری صرافان و بازرگان کشور دراعتراض به افزایش آدم‌ربایی‌ها

٢٦ حوت ١٣٩٧ طلوع نیوز

در پی قتل مهسا، دختر یکی از صرافان دست‌فروش در سرای شهزادۀ شهر کابل، اعضای اتحادیه‌های صرافان و شماری از فروشنده‌گان در مرکزهای بزرگ بازرگانی کشور، روز شنبه (۲۵حوت) دست به اعتصاب کاری زدند.

این اعتصاب کننده‌گان، حکومت را در عدم تأمین امنیت جان و مال شان انتقاد می‌کنند و می‌گویند که اکنون هم سرنوشت سه تن از وابسته‌گان شان که ربوده شده‌اند، معلوم نیست.

مرتضی احمدی، پدر مهسا – دختری‌ شش ساله‌یی‌که چند روز پیش، از سوی آدم‌ربایان به قتل رسید – می‌گوید: «او راه خفه کردند، کشتند، سرش را در میان پاهایش فرو بردند و با دستمال بسته‌اش کردند و در بوری انداختند. پس از آن، بردند و در پنج‌صد فامیلی یک جر است برای زباله‌ها در آنجا انداختند. کفر این کار را نمی‌کند. من نمی‌دانم به دولت چه بگویم؟ تمام دنیا اعدام این‌‎ها را می‌خواهند باید همین امروز اعدام شوند.»

مهسا، یگانه قربانی خُردسال رویدادهای آدم‌ربایی نیست. دو ماه پیش، آدم‌ربایان، محمدعاصم هفت ساله را در کابل پس از اختطاف به قتل رساندند.

محمد آصف، پدر محمد عاصم که نیز در سرای شهزاده کابل صراف است، می‌گوید حکومت باید امنیت جان و مال سرمایه‌گذاران در کشور را بگیرد: «پسرم را در کارتن در نزدیکی حوزۀ پنج انداخته بودند و برای من در تیلفون پیام کردند که پسرت در آنجا است برو بگیر. بچه‌گکم را گلویش را با «رشمه» خفه کرده بودند، رشمه را دور نکرده بودند و وقتی ما رشمه را قیچی می‌کردیم سا (نفس) کشید، من گفتم که بچه‌گکم زنده‌است اما او زنده نبود.»

توریالی، پسر یکی دیگر از صرافان در ماه قوس از ناحیه دوازدهم شهر کابل نخست ربوده شد و سپس از سوی آدم‌ربایان کشته شد.

پیداگل، پدر توریالی می‌گوید: «از من پول گرفتند. وقتی پول گرفتند، به من وعده کردند که دیگر (پس از چاشت) پسرت را آزاد می‌کنیم. اما بدبختانه آن دیگر نیامد. آن روز گذشت و فردا در تیلفون برایم پیام فرستاده شد که نوشته شده بود پسرت را در آنجا دفن کرده‌ایم.»

شورای سرتاسری صرافان، حکومت را به بی‌پروایی و کوتاهی در مجازات آدم‌ربایان متهم می‌سازد. اعضای این شورا، می‌گوید که بیشتر آدم‌ربایان با استفاده از لباس‌های نیروهای امینتی آدم‌ربایی می‌کنند.

میرافغان صافی، رییس اتحادیه شورای سرتاسری صرافان دراین باره گفت: «حاجی کریم یکی دیگر از صرافان است که از جاده (جاده میوند) ربوده شد. آدم‌ربایان با موتر داتسن امنیت ملی و با لباس نیروهای خاص او را ربودند؛ مخابره داشتند و امکانات دولت با آنان بود. امکانات دولت نزد آدم‌ربایان از کجا شده‌اند؟»

دادگل، معاون اتحادیه صرافان سرای شهزاده نیز افزود: «ما مجبور استیم که فرزندان خود را دیگر در خانه‌ها قید بکنیم، یک زندان دومی را باید به فرزندان خود در خانه‌ها ایجاد کنیم، دیگر فرزندان خودرا نمی‌توانیم به مکتب‌ها و برای درس بفرستیم.»

در همین حال، وزارت امور داخله می‌گوید این وزارت تدابیرلازم را برای تأمین امنیت جان و مال سرمایه گذاران و صرافان روی دست گرفته‌است.

نصرت رحیمی، سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت امور داخله بیان داشت: «پروندۀ مهسا جان به ادارۀ محترم لوی سارنوالی محول شده‌است. در بخش تأمین امنیت صرافان، بازرگانان و تمام کسانی که ضرورت به نگهداری اسلحه و حمل آن را داشته باشند، رهبری تازۀ وزارت امور داخله روند توزیع مجوز اسلحه را ساده ساخته است و واجدان شرایط می‌توانند با درخواستی به وزارت امور داخله مراجعه کنند.»

جمشید رسولی، سخن‌گوی لوی سارنوالی نیز افزود: «لوی سارنوالی افغانستان اطمینان می‌دهد که با تمام قضایا و به ویژه با این قضیه به‌گونۀ جدی، قانونی و عادلانه برخورد صورت خواهد گرفت.»

بربنیاد آمارهای اتحادیه صرافان سرای شهزاده، در یک سال گذشته بیش از پنج تن از صرافان و یا هم وابسته‌گان آنان از سوی آدم‌ربایان به قتل رسیده‌اند.

این صرافان، می‌گویند که دو صراف دیگر هم‌اکنون در بند آدم‌ربایان استند و از سرنوشت سید نظیم شانزده ساله پسر یکی از صرافان دیگر که دو سال پیش ربوده شده بود نیز تاکنون خبری نیست.

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/index.php/fa/business/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B5%D8%B1%D8%A7%D9%81%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D8%B6-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A2%D8%AF%D9%85%E2%80%8C%D8%B1%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading