بازتاب نیوز

نگرانی‌ خبرنگاران حوزۀ شرق از افزایش تهدیدها در برابر فعالیت آنان

٢٥ حوت ١٣٩٧ طلوع نیوز

خبرنگاران در ولایت‌های شرقی کشور، از افزایش تهدیدها در برابر فعالیت کارمندان رسانه‌ها و خبرنگاران در کشور نگران استند.

این خبرنگاران، روز شنبه (۲۵حوت) در یک گردهمایی در شهر جلال‌آباد ولایت ننگرهار، از حکومت خواستند که امنیت جان خبرنگاران را تأمین کنند.

این در حالی است که روزگذشته، سلطان محمود خیرخواه، خبرنگار محلی در ولایت خوست پس از آن‌که از سوی افراد مسلح ناشناس آماج شلیک قرار گرفت، شام روز گذشته در شفاخانه جان باخت.

سلطان محمود خیرخواه که با تلویزیون خصوصی «ژمن» کار می‌کرد، چهارمین خبرنگاری است که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ در کشور کشته می‌شوند.

شفیق آریا و رحیم‌الله رحمانی، دو خبرنگار یک رایدیویی محلی در ولایت تخار، در ماه فبروری در شهر تالقان تخار، از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

جاوید نوری، یک خبرنگار محلی در ولایت فراه نیز در ماه جنوری از سوی مردان مسلح ناشناس کشته شد.

هفتۀ گذشته، نثاراحمد، خبرنگار یک تلویزیون محلی در ولایت هلمند نیز در یک رویداد هراس‌افگنی زخمی شد. این خبرنگار، هنگامی زخم برداشت که ماین مقناطیسی جاسازی شده در موترش، انفجار کرد. این خبرنگار که اکنون به کابل انتقال داده شده‌است، زیر درمان قرار دارد.

خبرنگاران حوزۀ شرق، می‌گویند که رویدادهای ترور خبرنگاران آنان را به‌شدت نگران ساخته‌اند.

شیرشاه همدرد، مسؤول کمیتۀ حمایت از خبرنگاران در حوزۀ شرق در این باره گفت: «به رییس‌جمهور و مقام‌های ولایت‌های هلمند و خوست صدا می‌کنیم که برای تأمین امنیت جان خبرنگاران، گام‌های اساسی بردارند.»

امید دیدار، خبرنگار محلی نیز افزود: «خبرنگاران از سوی گروه‌های مسلح آماج قرار می‌گیرند. در نظام شماری از کسانی‌که نمی‌خواهند صدای حق بلند شود، خبرنگاران از سوی آنان آماج قرار می‌گیرند و همین‌طور از سوی گروه‌های مافیایی.»

پیش از این، گزارشگران بدون مرز، در گزارشی، افغانستان را یکی از خطرناک‌ترین مکان برای خبرنگاران خوانده بود. این نهاد، سال ۲۰۱۸ میلادی را یکی از مرگ‌بار ترین سال‌ها برای خبرنگاران در افغانستان دانسته بود.

خبرنگاران در حوزۀ شرق، تأکید دارند که اگر امنیت جان خبرنگاران تأمین نشود، آزادی بیان و رسانه‌ها در کشور نیز با تهدید روبه‌رو خواهند شد.

شکیل احمد سعید، یکی از این خبرنگاران بیان داشت: «اختطاف بنیان‌گذار رادیو تلویزیون «انعکاس» در شرق، جز این‌که تلاشی برای زیر فشار آوردن رسانه‌ها باشد، چیزی دیگری نیست.»

لینک اصلی: https://www.tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%E2%80%8C-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%88%D8%B2%DB%80-%D8%B4%D8%B1%D9%82-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D9%87%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%86%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading