بازتاب نیوز

قربانیان افغان حمله به دو مسجد در نیوزیلند کیستند؟

٢٥ حوت ١٣٩٧ بی بی سی

وحیدالله ویسی، سفیر افغانستان در استرالیا که سفیر غیرمقیم نیوزیلند نیز هست، تایید کرده که در رویداد حمله به دو مسجد در شهر کراست‌چرچ نیوزیلند ۲ افغان کشته و ۳ افغان دیگر زخمی شده‌اند.

مقامات نیوزیلند گفته‌اند که در نتیجه این حملات ۴۹ نفر کشته و ۴۸ نفر زخمی شده‌اند. آنها حالا مشغول بررسی و تشخیص هویت کشته‌شدگان این رویداد هستند. تا حالا هویت هیچ یک از کشته‌شدگان به صورت رسمی اعلام نشده است.

مشخص شده که کشته‌شدگان از کشورهای مختلف جهان هستند و بسیاری از آنها پناهندگانی بوده‌اند که فکر می‌کردند در نیوزیلند امن خواهند بود. قربانیان دیگر از کشورهای اندونزی، بنگلادش، هند، پاکستان و سوریه هستند.

محمد داوود نبی، مهندس بازنشسته افغان نخستین قربانی این رویداد است که هویتش مشخص شده است. او در افغانستان زاده شده بود و در دهه هشتاد میلادی پس از تجاوز شوروی به افغانستان با خانواده‌اش به نیوزیلند پناهنده شد.

گفته می‌شود او علاقمند به ماشین‌های آنتیک بوده و از رهبران جامعه افغان‌ها در نیوزیلند. او رئیس یک اتحادیه محلی افغان‌ها در نیوزیلند بود و از حامیان شناخته شده گروه‌های مهاجرین دراین کشور.

گزارش شده که وقتی فرد مهاجم وارد مسجد النور شد، محمد نبی خود را جلو تیراندازی او قرار داد تا از نمازگزاران دیگر محافظت کند.

محمد عمر، پسر محمد نبی به گفت: "اگر از فلسطین می‌بودید، عراق یا سوریه، او نخستین کسی بود که دست شما را می‌گرفت."

محمد رئوف ایوبی، روزنامه‌نگار افغان در کرایست‌چرچ که دخترش همسر پسر محمد نبی است، به بی‌بی‌سی گفت که دیروز در حالی‌که پسرش را از مکتب/مدرسه می‌برداشته، با تلفن دخترش ازاین رویداد با خبر شد.

او گفت: "حاجی داوود نبی، مکانیک موتر بود. تقریبا ۳۲ سال می‌شد که در نیوزیلند زندگی می‌کرد. از او چهار پسر، یک دختر و خانمش بجا مانده. او یکی از اولین افغان‌های بود که به نیوزیلند آمده بود و رئیس جامعه افغان‌ها دراین کشور بود."

آقای رئوفی گفت: "حاجی داوود انسان بسیار خیرخواه و نیک بود. به تمام مشکلات افغان‌ها رسیدگی می‌کرد. او ۷۱ ساله بود. با آنکه از مهندسی متقاعد (بازنشسته) شده بود ولی همچنان موترهای افغان‌ها را ترمیم (تعمیر) می‌کرد."

آقای ایوبی گفت که یک شهروند دیگر افغان به نام مطیع‌الله نیز دراین تیراندازی‌ها کشته شده است. او گفت که مطیع‌الله ۵ سال پیش با خانواده‌اش از هند به نیوزیلند آمده بود و در کرایست‌چرچ زندگی می‌کرد.

او گفت که سه افغان هم دراین حادثه زخمی شده‌اند که وضعیت یکی از آنها وخیم است.

آقای رئوفی افزود: "خانواده ما شوکه شده‌اند. جامعه افغان‌ها در نیوزیلند تکان خورده‌اند. ما از جنگ‌های افغانستان به اینجا فرار کردیم که در امن باشیم. امروز صدراعظم (نخست‌وزیر) نیوزیلند در گردهمایی که در کرایستچرچ برگزار شده بود، آمد و با ما صحبت و همدردی کرد."

به گفته او در مجموع حدود یک هزار افغان در کرایست‌چرچ زندگی می‌کنند.

میرویس وزیری، یک شهروند دیگر افغان ساکن نیوزیلند که در هنگام حمله در صف دوم نمازگزاران مسجد النور بوده، به بی‌بی‌سی گفت که در زمان حمله حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نمازگزار دراین مسجد بودند.

او که با فرار از در عقب مسجد ازاین حمله جان سالم بدر برده، می‌گوید در جریان حمله فرد مهاجم به مسجد دومی یک شهروند دیگر افغان اسلحه مهاجم را از دستش گرفته و او را مجبور به فرار کرده است.

پلیس نیوزیلند دراین مورد چیزی نگفته است.

لینک اصلی: http://www.bbc.com/persian/afghanistan-47562331

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading