بازتاب نیوز

وزارت خارجه: اظهارات عمران خان مداخله صریح است

٢٥ حوت ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

وزارت امور خارجه‌ی کشور در اعتراض به اظهارات اخیر نخست‌وزیر پاکستان مبنی بر شکل‌گیری حکومت تازه در افغانستان می‌گوید، حکومت پاکستان به گونه‌ی صریح در امور داخلی افغانستان مداخله کرده است. وزارت امور خارجه یک روز پس از اظهارات نخست‌وزیر پاکستان، نماینده‌ی سفارت این کشور را به منظور وضاحت بیش‌تر احضار کرده است. مسوولان این وزارت روز شنبه، ۲۵ حوت با پخش خبرنامه‌ای اعتراض‌شان را نسبت به دخالت مقام‌های پاکستانی در امور داخلی کشور ابراز کرده‌اند. در خبرنامه این وزارت آمده است: «دولت جمهوری اسلامی‌ افغانستان اعتراض شدیدش به دولت پاکستان را ابراز نموده، این اظهارات را مداخله صریح در امور داخلی خودش دانست.»

این در حالی است که عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان پس از پنجمین دور گفت‌وگوهای رسمی ‌میان نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در قطر،‌ از شکل‌گیری «حکومت جدید» در افغانستان خبر داده است. عمران‌خان که روز جمعه، ۲۴ حوت در یک نشست خبری در منطقه قبایلی «باجوراجنسی» پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان صحبت می‌کرد،‌ گفته است: «یک حکومت خوب در افغانستان شکل خواهد گرفت؛ حکومتی که در آن همه افغان‌ها حضور خواهند داشت. جنگ پایان می‌یابد و صلح در آن‌جا برقرار خواهد شد.» نخست‌وزیر پاکستان هم‌چنان با اشاره به مذاکرات جاری میان نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان، افزوده است: «گفت‌وگوها با گروه طالبان آغاز شده و اگر خدا خواسته باشد، برادران ما در افغانستان در آینده نزدیک در فضای صلح کنار هم زنده‌گی خواهند کرد.»‌

این اظهارات نخست‌وزیر پاکستان در حالی مطرح شده است که پنجمین دور مذاکرات نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان پنج روز پیش در قطر پایان یافت. هر دو طرف اعلام کرده‌اند که پیش‌نویس موافقت‌نامه‌ای را با هم ساخته‌اند، اما حکومت افغانستان و شورای عالی صلح از جزییات این پیش‌نویس اظهار بی‌خبری می‌کنند. شورای عالی صلح که در این روند نقشش را میانجی و مدیر روند صلح عنوان کرده است، می‌گوید که جزییات پیش‌نویس موافقت‌نامه امریکا و طالبان با این شورا در میان گذاشته نشده است. پیش‌نویس موافقت‌نامه‌ای که در پیوند به خروج نیروهای امریکایی از کشور و تضمینی از سوی طالبان مبنی بر این‌که پس از خروج نیروهای خارجی، از خاک افغانستان هیچ تهدیدی برای امنیت ایالات متحده امریکا و متحدانش نخواهد بود، نگاشته شده است.

هم‌چنان، حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور اخیراً با انتقاد از روند گفت‌وگوها میان نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در قطر، گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح کشور با حکومت افغانستان مشورت نمی‌کند و معلومات اندک و ناچیزی را به کابل می‌دهد.

مقام‌های پاکستانی درحالی در پیوند به روند صلح افغانستان و آینده سیاسی کشور ابراز نظر می‌کنند که عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان مدعی شده است که زمینه گفت‌وگوهای جاری میان نماینده‌گان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان را پاکستان فراهم کرده است. آقای خان در اواخر ماه قوس هنگام سخنرانی در شهر پشاور تصریح کرده بود که کشورش زمینه گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان را به خواست ایالات متحده امریکا فراهم می‌سازد.

حکومت افغانستان اما، همواره پاکستان را حامی گروه‌های تروریستی خطاب کرده و گفته است،‌ پاکستان به دلیل حضور رهبران گروه طالبان در این کشور، می‌تواند در قانع ساختن رهبران این گروه برای آغاز مذاکره مستقیم با حکومت نقش بارزی داشته باشد.

 

واکنش احزاب سیاسی و ستادهای انتخاباتی

هرچند احزاب سیاسی و شماری از دسته‌های انتخاباتی اظهارات اخیر نخست‌وزیر پاکستان را خلاف اصول بین‌المللی و مداخله در امور کشور می‌دانند، اما می‌گویند، شکل‌گیری «حکومت موقت» از گزینه‌های مورد بحث است. محمدعارف کیانی، عضو محور مردم افغانستان و سخنگوی دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل می‌گوید، پاکستان تلاش دارد حکومت آینده افغانستان تامین‌کننده منافع ملی آنان باشد. او گفت: «اظهار نظر مقام‌های پاکستانی در پیوند به امور داخلی کشور، مغایر ارزش‌های بین‌المللی است و لازم نیست در چنین شرایطی پاکستان تنش‌ها را در کشور افزایش دهد.»

از سویی هم، عباس آگاه، سخنگوی حزب وحدت اسلامی ‌مردم افغانستان «شکل‌گیری حکومت موقت» و «ادامه حکومت فعلی» را دو گزینه‌ای مورد بحث احزاب سیاسی عنوان کرد. آقای آگاه گفت: «هرچند تا کنون احزاب سیاسی به توافق نهایی دست نیافته‌اند که کدام گزینه استفاده شود، اما در صورت استفاده از گزینه حکومت موقت، هر کسی که در رأس قدرت قرار گیرد،‌ نباید نامزد ریاست جمهوری باشد.» با این حال، عبدالحفیظ منصور، عضو ارشد حزب جمعیت اسلامی‌ می‌گوید، این حزب به عنوان یک سازمان سیاسی از شکل‌گیری حکومت تازه، اطلاعی ندارد. با این حال اما محمد واعظی، سخنگوی دسته انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری محمد حنیف اتمر می‌گوید، با پایان دوره‌ی حکومت وحدت ملی نیاز است مکانیزم مشخصی برای اداره امور سیاسی و پیش‌گیری از خلای قدرت روی دست گرفته شود. آقای واعظی گفت: «حکومت وحدت ملی تا اول جوزا اعتبار خواهد داشت و تا این زمان باید یک مکانیزم مشخص برای پیش‌گیری از خلای قدرت سنجیده شود.» به گفته او، این مکانیزم می‌تواند با شکل‌گیری حکومت موقت و یا تعیین سرپرست برای حکومت کنونی به میان آید.

با این حال، این نخستین بار نیست که مقام‌های بلند‌پایه حکومت پاکستان در پیوند به روند صلح افغانستان ابراز نظر کرده‌اند. در هفته گذشته شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان هنگام دیدار با همتای آلمانی‌اش در پاکستان گفته بود، در پنجمین دور گفت‌وگوها میان دو طرف در قطر پیش‌رفت‌هایی به میان آمده است. اظهارات که واکنش مقام‌های حکومت و به ویژه واکنش رییس جمهور غنی را برانگیخت. آقای غنی پس از سخنان آقای قریشی، خواهان وضاحت در پیوند به ارتباط پاکستان با گروه طالبان شد و گفت، این بحث باید به یک گفتمان ملی بدل شود.

لینک اصلی: https://8am.af/state-department-imran-khans-statement-is-an-explicit-intervention/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading