بازتاب نیوز

استادان دانشگاه: هنوز پاسخ روشن نگرفته‌ایم

٢٥ حوت ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

با آن‌که حدود یک هفته از اعتصاب درسی استادان دانشگاه‌ کابل، در اعتراض به «نبود کارشیوه‌ای مشخص و قانونی برای پرداخت امتیازات‌»شان، می‌گذرد، آنان می‌گویند که هنوز هیچ پاسخ واضحی از سوی نهادهای مربوط، به آنان داده نشده است.

عارف بهرام، مسوول فرهنگی اتحادیه‌ی استادان دانشگاه‌های افغانستان می‌گوید که خواست‌های این استادان تاکنون چندین بار به صورت مکتوب به نهادهای مربوط فرستاده شده است، اما با اقدام به اعتصاب یک‌هفته‌ای نیز هیچ‌ پاسخ روشنی در این مورد نگرفته‌اند. آقای بهرام می‌گوید که هنوز مدرکی برای اجرایی شدن مقرره‌ی ماده‌ی ۳۵ قانون تحصیلات عالی، ارایه نشده است.

آقای بهرام ادامه می‌دهد که تا رسیدن به مطالبات استادان دانشگاه مبنی بر ایجاد کارشیوه‌ای قانونی برای پرداخت امتیازات‌شان، آنان دست از اعتراض و اعتصاب بر نخواهند داشت. وی می‌گوید که اخیراً استادان شماری از ولایت‌ها نیز، در این اعتصاب با آنان همنوا شده‌اند و این روند جدی‌تر شده است.

مسوول فرهنگی اتحادیه‌ی استادان دانشگاه می‌گوید که هیچ کارشیوه‌ی قانونی‌ای، برای پرداخت امتیازات استادان دانشگاه تهیه نشده است. به گفته‌ی آقای بهرام، نگرانی استادان دانشگاه از این قرار است که «مبادا برای احقاق حقوق‌شان در برابر قانون، زمانی، یک توجیه منطقی وجود نداشته باشد.»

بر اساس گفته های آقای بهرام، امتیازات استادان دانشگاه تاکنون بر بنیاد یک فرمان حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور پرداخت می‌شود که یک امر غیرقانونی به شمار می‌رود. آقای بهرام می‌گوید استادان خواهان آن اند که امتیازات‌شان، از هر مجرایی که پرداخت می‌شود، باید مبنای قانونی داشته باشد. وی می‌افزاید که این مورد را استادان دانشگاه بارها پی‌گیری کرده‌اند، اما نهادهای مسوول، هیچ‌ توجهی نکرده‌اند.

در همین حال، نجیب‌الله امرخیل، رییس اتحادیه دانشگاه‌های کشور، می‌گوید که قانون‌مند شدن و تهیه‌ی مقرره‌ی معاشات و امتیازات استادان دانشگاه، آن‌چنان وقت‌گیر نبود که نهادهای مسوول تاکنون در این مورد اقدامی نکرده‌اند. آقای امرخیل می‌افزاید که استادان دانشگاه‌ها، می‌خواهند که مقرره‌ی معاشات و امتیازات‌شان تهیه و در جریده‌ی رسمی نشر شود، این حق‌شان است. به گفته‌ی او، تاکنون در پاسخ به مطالبات استادان دانشگاه، نهادهای تحصیلی، پاسخ مثبت یا منفی نداده‌اند.

پس از آغاز اعتصاب استادان، ریاست دانشگاه کابل، شام جمعه، بیست‌وچهارم حوت، در این مورد اعلامیه‌ای صادر کرد. در اعلامیه‌ی ریاست دانشگاه کابل آمده است که موضوع مقرره‌ی معاشات و امتیازات اعضای کادر علمی تهیه شده است و ممکن در ظرف چند هفته‌ی دیگر به کابینه‌ی حکومت برای تصویب فرستاده شود. اعلامیه افزوده است که ادامه‌ دادن اعتصاب استادان دانشگاه، دیگر توجیهی نداشته و انتظار ریاست دانشگاه کابل این است که اتحادیه‌ی استادان دانشگاه‌های افغانستان، تصمیم بر لغو آن بگیرد. هم‌چنان اعلامیه تأکید کرده که قرار است به منظور تحقق و تطبیق مقرره‌ی معاشات و امتیازات اعضای کادر علمی، کمیته‌ای مشترک از مسوولان وزارت تحصیلات عالی، ریاست دانشگاه کابل و اتحادیه‌ی دانشگاه‌های افغانستان تشکیل شود تا پیش‌رفت‌ها در این مورد را پی‌گیری کنند.

در همین حال، شماری از دانشجویان دانشگاه کابل می‌گویند که با اعتصاب استادان دانشگاه، درس‌های آنان عقب افتاده است. تمنا کریمی، دانشجوی خبرنگاری در دانشگاه کابل، می‌گوید که تأخیر در آغاز درس‌های دانشجویان، ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به نصاب درسی زده و در پایان سال، دانشجویان را به مشکل گرفتار خواهد کرد. خانم کریمی می‌افزاید که دانشجویان با پذیرفتن دشواری‌های زیاد سر صنف حاضر می‌شوند، باید این مسأله، هرچه زودتر حل شود و آنان ناامید به خانه برنگردند.

جاوید، دانشجوی دانشگاه کابل، می‌گوید که بر علاوه‌ی سکته‌گی در روند درس‌های دانشجویان، در تصمیم اعتصاب استادان، یک دوگانه‌گی نیز وجود دارد. به گفته‌ی او با این وجود در شماری از دانشکده‌ها، استادان سر صنف برای درس حاضر می‌شوند و این موضوع دانشجویان را در یک سردرگمی قرار داده است. جاوید نیز تأکید می‌کند که ادامه‌ی این اعتصاب، روند درسی دانشجویان را صدمه‌ی جدی خواهد زد.

با این حال، شمروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید که در چوکات قانون و بودجه‌ی وزارت تحصیلات، عالی به خواست‌های استادان دانشگاه‌ها رسیده‌گی خواهد شد.

در ماده‌ی ۳۵ قانون تحصیلات عالی آمده است که معاش اعضای کادر علمی مؤسسات تحصیلات عالی، در مقرره‌ای جداگانه تنظیم می‌شود.

اعتراض استادان دانشگاه‌ها، از دانشگاه کابل در ۱۹ ماه جاری خورشیدی آغاز شد. این استادان، در پیوند به قانون‌مند شدن و تهیه‌ی مقرره‌ای برای پرداخت امتیازات‌شان، به قصد اعتراض دست به اعتصاب درسی زدند. پس از آن، شماری از دانشگاه‌های دولتی در ولایت‌ها نیز، از این حرکت استقبال کرده و به اعتصاب درسی پرداختند.

لینک اصلی: https://8am.af/university-professors-we-have-not-yet-received-an-answer/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading