بازتاب نیوز

اعتصاب صرافان؛ عاملان قتل مهسا محاکمه شوند

٢٥ حوت ١٣٩٧ روزنامه هشت صبح

حسیب‌الله بهش

شماری از صرافان ولایت‌های کابل، هرات، ننگرهار و بغلان دست به اعتصاب کاری زده و خواستار محاکمه عاملان قتل مهسا، کودک شش ساله‌‌ای استند که چندی پیش توسط رباینده‌گان جانش گرفته شد.

سرای شهزاده، بازار عمده‌ی مبادله‌ی پول در کشور، روز شنبه، ۲۵ حوت به همین دلیل تعطیل شد. صرافان بر وضعیت موجود امنیتی اعتراض داشتند و از حکومت خواستند که عاملان قتل مهسا را هرچه زودتر محاکمه کند.

آنان می‌گویند، امنیت بزرگ‌ترین چالش فرا راه صرافان است و در صورتی که حکومت به مصونیت آنان توجه نکند، ناچار اند که به خارج از کشور پناه ببرند.

سردارمحمد، صراف در سرای شهزاده می‌گوید که حکومت باید عاملان قتل مهسا را محاکمه کند. سردارمحمد افزود که حکومت باید امنیت‌شان را تامین کند، زیرا مردم به‌ویژه صرافان در کشور مصونیت ندارند. او هم‌چنان گفت که اگر حکومت گروه‌های اختطاف‌چی را بازداشت و مجازات نکند، سایر افراد هم به این کار رو می‌آورند.

در همین حال میرافغان صافی، رییس اتحادیه صرافان گفت که در سه ماه گذشته نُه صراف توسط رباینده‌گان ابتدا ربوده شده و سپس به قتل رسیده‌اند.

او افزود که روند کنونی باعث ضربه خوردن اقتصاد کشور شده، دولت و مردم میلیون‌ها دالر ضرر می‌کنند.

به گفته او، «صرافان خواهان اعدام تمامی رباینده‌گان صرافان و هم‌چنین توجه جدی دولت به وضعیت امنیتی صراف‌ها هستند.»

نثاراحمد، صراف دیگر می‌گوید که حکومت باید به تامین امنیت مردم بیش‌تر توجه کند تا هم‌چون قضایا در آینده تکرار نشود. نثاراحمد افزود: «هیچ فردی در شهر کابل احساس امنیت نمی‌کند و این ناامنی، زنده‌گی تمام مردم را تهدید می‌کند، حکومت باید امنیت را تامین کند، تا امنیت نباشد، هیچ فردی احساس آرامش نمی‌کند.»

مهسا، دختر یکی از صرافان سرای شهزاده شهر کابل بود. پدر مهسا مرتضی احمدی نام دارد. او در پروژه‌ی ۳۱۵ ناحیه‌ی یازدهم شهر کابل زنده‌گی می‌کند.

رباینده‌گان روز یک‌شنبه، ۱۹ حوت، مهسا را از مقابل دروازه‌ی خانه- شان هنگامی که مصروف بازی‌کردن با برادر و خواهر کوچکش بود، اختطاف کردند. آنان ساعت ۱۲ و نیم بعد از چاشت همان روز با پدر مهسا از طریق موبایل ارتباط می‌گیرند و قضیه‌ی اختطاف دخترش را به وی می‌گویند. مهسا، در اطاقی در خیرخانه شهر کابل نگهداری می‌شد.

رباینده‌گان از خانواده مهسا در بدل رهایی، خواهان ۳۰۰ هزار دالر امریکایی شده بودند، اما وقتی خانواده کودک، پولیس را مطلع کرد، رباینده‌گان همان شب این دختر را خفه کردند و جسدش را در یک جوی آب انداختند. پولیس کابل ساعاتی پس از این قضیه، دو تن را به جرم قتل مهسا بازداشت کرد.

مهسا روز چهارشنبه هفته گذشته که ابتدا ربوده و سپس جسدش در شهر کابل یافت شد. قتل او، واکنش‌های گسترده‌ای را برانگیخت.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، قتل مهسا احمدی را «جنایت وحشیانه» خوانده و به نهادهای عدلی و قضایی دستور داده که عاملان این رویداد را به گونه جدی مجازات کنند. شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز خواستار محاکمه عاملان قتل مهسا استند.

 

به پرونده قتل مهسا رسیده‌گی می‌شود

در همین حال پولیس کابل پرونده عاملان قتل «مهسا»ی شش ساله را برای رسیده‌گی بیش‌تر به لوی‌سارنوالی سپرده است.

بصیر مجاهد، سخنگوی پولیس کابل، به ۸صبح گفت که قضیه عاملان قتل «مهسا» امروز شنبه، ۲۵ حوت، با تمام سندها و مدارک آن به صورت رسمی به لوی‌سارنوالی فرستاده شده است.

پیش از این لوی‌سارنوالی از نهادهای امنیتی و کشفی کشور خواسته بود که هرچه زودتر بررسی‌های‌شان را در این مورد نهایی کنند و این پرونده را به لوی‌سارنوالی بسپارند.

در همین حال، جمشید رسولی، سخنگوی لوی‌سارنوالی از دریافت پرونده عاملان قتل «مهسا» خبر داده است. آقای رسولی در صحبت با ۸صبح گفت که این پرونده به اداره لوی‌سارنوالی سپرده شده و بررسی این نهاد نیز در این مورد آغاز شده است. او تصریح کرد که لوی‌سارنوالی این پرونده را با قاطعیت پی‌گیری می‌کند و پس از ختم تحقیقات لازم، از دادگاه خواستار مجازات عاملان این رویداد خواهد شد.

لینک اصلی: https://8am.af/strikers-agents-murdered-mahsa/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading