بازتاب نیوز

شورای عالی صلح خواستار همکاری ایران در روند گفتگوهای صلح شد

٢٥ حوت ١٣٩٧ روزنامه افغانستان

محمد عمر داوودزی رئیس دارالانشای شورای عالی صلح و نماینده ویژه رئیس جمهور در امور اجماع منطقوی برای صلح به منظور همکاری در روند گفتگوهای صلح به ایران سفر کرد. او در این سفر خواستار همکاری ایران در روند گفتگوهای صلح شد.  احسان طاهری سخنگوی شورای عالی صلح، روز شنبه 25 حوت در یک پیام ویدیویی از ایران، گفت که آقای داودزی در روز نخست سفرش به ایران، با وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و معاون شورای امنیت ملی ایران دیدار کرد. آقای طاهری افزود، در این دیدارها، در رابطه به جلب حمایت عملی و بیشتر آن کشور در رابطه به پروسه صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها و همچنان آغاز مذاکرات زود هنگام مستقیم و رسمی دولت افغانستان و تحریک طالبان افغانستان گفتگو شد.
آقای طاهری خاطرنشان کرد که مقامات ایرانی تعهد سپردند که از پروسه صلح به رهبری، محوریت و مالکیت افغانستان و این موقف حکومت و مردم افغانستان حمایت می‌کنیم.
سخنگوی شورای عالی صلح علاوه کرد که صلح افغانستان به نفع کشورهای منطقه است و اگر جنگ افغانستان دوام پیدا کند دامن‌ دیگر کشورها را نیز می‌گیرد.
چندی قبل گروه طالبان هیأتی را به تهران فرستاد. پس از آن سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که هیأت طالبان در تهران با مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایران گفتگوی مفصلی داشته است. گفتگویی که هدف آن تلاش ایران برای کمک به صلح در افغانستان خوانده شده بود.
گروه طالبان نیز درباره سفر هیاتش به تهران گفته بود که هدف ازاین سفر جلب حمایت "سیاسی و اخلاقی کشورها و نیز همکاری آنها به منظور ختم اشغال و آمدن صلح و امنیت" به افغانستان است.
آقای داوودزی، پیش از این سفرهایی به چین و پاکستان نیز داشته و با مقام‌های ارشد این دو کشور در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده بود.
علاوه بر نشست تهران با نمایندگان طالبان، پیش از این شماری از سران نهادهای امنیتی کشور بارها از "ارتباط و حتی کمک تجهیزاتی و نظامی" ایران به طالبان ابراز نگرانی کرده‌ بودند اما مقام‌های ایرانی این ادعاها را رد کرده‌اند.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=147283

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading