بازتاب نیوز

نهادهای امنیتی طرح جلوگیری از تلفات افراد ملکی در عملیات‌های نظامی را تهیه کردند

٢٥ حوت ١٣٩٧ روزنامه افغانستان

ریاست جمهوری اعلام کرده که نهادهای امنیتی کشور و ماموریت حمایت قاطع ناتو، طرح جلوگیری از تلفات افراد ملکی در عملیات‌های نظامی را تهیه و به رئیس
جمهور غنی ارائه کردند.
بر اساس اعلامیه مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری، نهادهای امنیتی کشور و نمایندگان ماموریت حمایت قاطع، دیروز (شنبه، 25 حوت) در جلسه فوق‌العاده امنیتی که به منظور بحث روی جلوگیری از تلفات افراد ملکی در جریان عملیات‌های نظامی در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، طرح خود را به رئیس جمهور ارائه کردند و در مورد آن معلومات دادند.
ارگ ریاست جمهوری نوشته است که آقای غنی به نهادهای امنیتی گفته است که هدف دولت به صفر رساندن تلفات افراد ملکی است و برای تطبیق این طرح، ازریابی‌های دوامدار انجام شود. آقای غنی همچنین به نهادهای امنیتی کشور دستور داده که جزئیات عملیات‌های را که در آنها ادعای تلفات افراد ملکی شده، به صورت فوری بررسی کنند و در مورد آنها معلومات ارائه کنند. او افزوده که "برای رهبری حکومت و مردم افغانستان عدم ارائه معلومات در خصوص تلفات ملکی، قابل قبول نیست."
تلفات افراد ملکی در جریان عملیات‌های نظامی، همواره باعث افزایش انتقادات از حکومت و عملکرد نیروهای امنیتی کشور شده است.
در تازه ترین مورد، بعد از یک عملیات هوایی نیروهای بین‌المللی در ولسوالی اندر ولایت غزنی و یک عملیات هوایی نیروهای امنیتی کشور در ولسوالی حصارک ولایت ننگرهار، ادعا شد که در این حملات افراد ملکی کشته و زخمی شده‌اند.
بعد از این ادعاها، رئیس جمهور غنی در یک جلسه فوق ‎‌العاده امنیتی گفت که تلفات افراد ملکی برای مسئولین حکومت افغانستان قابل قبول نیست و برای جلوگیری از آن، باید میکانیزم عملیات‌های نظامی بررسی شود.
در سال جاری میلادی هنوز آمار رسمی از تلفات افراد ملکی در جنگ افغانستان نشر نشده است، اما بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل متحد، سال 2018 میلادی، خونین‌ترین سال برای غیرنظامیان افغانستان بود.
دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در گزارش سالانه خود اعلام کرد که در سال 2018 میلادی، 3804 غیرنظامی به شمول 927 کودک، در جنگ افغانستان کشته شده‌اند که 11درصد افزایش را نسبت به سال 2017 میلادی نشان می‌دهد و در ده سال اخیر، بی‌سابقه بوده است.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=147282

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading