بازتاب نیوز

نیویارک تایمز: رهبران افغان خشم شانرا بر خلیل‎زاد خالی می‌کنند

٢٦ حوت ١٣٩٧ رادیو اروپای آزاد

  • نیویارک تایمز

روزنامه دیگر امریکایی نیویورک تایمز در شماره اخیر خود به انتقادات حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان بر زلمی خلیل‌زاد مذاکره کننده صلح امریکا اشاره کرده مطلبی را به نشر رسانده‌است تحت عنوان "رهبران افغانستان خشم خود را در مورد مذاکرات امریکا با طالبان بر یک فرد مذاکره کننده متمرکز ساخته‌اند."

نویسنده می‌نویسد رهبران افغان در سطوح مختلف در مورد تلاش‌های صلح امریکا و مذاکرات اش با طالبان ناراحت اند. ولی به نوشته روزنامه آن‌ها تمام این خشم و ناراحتی را بر خلیل‌زاد خالی می‌کنند.

نیورک تایمز در رابطه با چگونگی مذاکرات زلمی خلیل‌زاد با طالبان در قطر علاوه بر تنقیدهای مشاور امنیت ملی افغانستان، به بعضی از فعالیت‌های قبلی دیگر آقای خلیل‌زاد نیز اشاره کرده است، از جمله یک نوشته وی در روزنامه واشنگتن پُست در سال ۱۹۹۶. در آن وقت که آقای خلیل‌زاد در "راند کور پریشن" کار می‌کرد امریکا را تشویق کرده بود که در تماس‌ها با طالبان شامل شود.

  • واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پُست در شماره اخیر خود در مورد مذاکرات امریکا و طالبان در قطر مطلبی را به نشر رسانده تحت عنوان "زمان عقب نشینی از افغانستان نیست."

در مطلب آمده است طالبان خواهان تقسیم اوقات بیرون شدن قوای امریکا از افغانستان هستند و امریکا از طالبان می‌خواهد دیگر افغانستان به پناه گاه تروریستان تبدیل نشود که بار دیگر از آنجا حملات بر امریکا را طرحریزی کنند و هم‌چنان طالبان با حکومت افغانستان تفاهم نمایند.

نویسنده در مطلب نوشته است ما را بحیث شکاک حساب کنید ولی ما در مورد این‌که آیا طالبان به تعهدات خود پابند خواهند بود، نگرانی داریم. زیرا امضای توافق صلح و بعد شکستن آن در تاریخ امریکا بی‌سابقه نیست.

در مطلب واشنگتن پُست آمده‌است، ماه گذشته رئیس جمهور ترمپ گفته بود طالبان در افغانستان از جنگ خسته شده‌اند، اما به نظر نویسنده طالبان نسبت به هر وقت دیگر بعد از ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ انرژی بیشتر در جنگ نشان می‌دهند و مناطق بیشتر را تحت کنترول دارند.

به نوشته نویسنده کدام نشانه وجود ندارد که طالبان در موقف خود هم کدام اعتدالی ایجاد کرده باشند و یا حاضر باشند که دموکراسی چند حزبی را بپذیرند.

نویسنده بر یک تعهد دیگر طالبان هم شک دارد که این گروه بتواند از القاعده ببرد. به نوشته روزنامه در دهه‌های گذشته اطفال مربوط به این دو گروه با هم پیوند خورده‌اند و ازدواج‌ها بین آن‌ها صورت گرفته و از نگاه مفکوره هم جدایی در بین آن‌ها نیست.

نویسنده مقاله می افزاید، طالبان که بعد از حملات ۱۱ سپتمبر و عواقب بعدی آن روابط خود را با القاعده قطع نکردند در آینده نزدیک هم به این کار دست نخواهند زد.

به نظر نویسنده سؤال اینجاست که بیرون شدن قوای امریکا از افغانستان حتی اگر جز یک پیمان صلح هم باشد چه عواقبی در قبال خواهد داشت؟

در پاسخ به این سؤال نویسنده می‌گوید، طالبان باز هم به قدرت خواهند رسید و القاعده بازهم لانه‌های خود را در افغانستان خواهد ساخت و در چند سال دیگر باز هم از اینجا حملات بر امریکا را سازماندهی خواهد کرد.

نویسنده در مطلب خود بعد از ارائه چند پیشنهاد به امریکا نوشته است اطمینان دارد که امریکا از افغانستان خارج می‌شود ولی مشکل افغانستان بار دیگر به دروازه‌های امریکا خواهد رسید.

به نوشته وی حتی اگر امریکا برای یک توافق صلح هم کار می‌کند، باید این واقعیت را در محراق نقش استراتژی امریکا در منطقه متمرکز نگهدارد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/29825857.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading